جنبش «Me too» باید در ایران ادامه پیدا کند

شعار سال: نیره توکلی، جامعه‌شناس و فعال حقوق زنان ضمن انتقاد از برخی فعالان حقوق زن گفت: امسال در گروه مطالعات زنان و جامعه شناسی برنامه روز ۸ مارس (روز جهانی زن) را به جنبش (ME TOO) اختصاص دادیم و جا دارد تاکید کنم برخلاف برخی صحبت‌ها مسئله ما اصلا این نیست که یک اتفاقی

افزایش ۲۷ درصدی زنان سرپرست خانوار!
در شرایطی که تعداد زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست رشد کرده، تخریب بازار کار زنان بر اثر کرونا و تحریم، زنگ خطر را به صدا درآورده است.
راست یا دروغ آزار جنسی زنان دستفروش مترو
رسانه‌های بیگانه اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از آزار و اذیت‌های جنسی علیه زنان دستفروش در مترو نموده اند. گزارشی که عینا توسط پایگاه تحلیلی خبری شعار سال منتشر شده و نظر به اهمیت آن ضروری است که پاسخ مناسب از طرف ذی نفعان و ذی مدخلان، داده شود. پاسخی که از یکطرف جلوی سواستفاده بیگانه را بگیرد و از طرف دیگر، جنبه ارشادی داشته و در صورت وجود مواردی هرچند اندک، سرنخ برخورد قانونی را به افراد خاطی بدهد و همچنین تاکید بر تعهدات و حرفه‌ای گرایی مترو نموده باشد. منتظر هستیم.
روز جهانی کارگر و زنان کولبر
یکی از مقامات استانی در غرب کشور مدعی عدم وجود زنان کولبر بود. چند تصویر برای رد صحبت‌های ایشان لازم است؟ چرا با انکار مشکل یا انحراف افکار قصد تقلیل مشکل یا نشان دادن توانمندی‌های خودمان را داریم؟
لزوم زیرساخت‌های اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج، با اشاره به اینکه اگر بتوانیم نظام جامع مددکاران اجتماعی را برای هرخانواده ایرانی ساماندهی کنیم، بخش بزرگی از آسیب‌های روانی و اجتماعی کشور مدیریت خواهد شد، گفت: در حال حاضر امکان اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های لازم وجود ندارد و اجباری شدن آن می‌تواند منجر به ایجاد سدی در امر ازدواج شود.
شیوه صحیح آموزش عذرخواهی به کودکان
برای کودکان معذرت خواهی کردن می‌تواند واژه و مفهوم پیچیده‌ای باشد، اما از سنین خیلی پایین قادر به یادگیری احساس تاسف و عذرخواهی هستند.عذرخواهی کردن معمولا کار ساده‌ای نیست حتی برای بزرگسالان. به عنوان والدین یک فرزند، آموختن چگونگی عذرخواهی کردن می‌تواند امری بسیار پیچیده باشد بدان دلیل که کودکان به صورت طبیعی و ذاتی همدلی دارند، اما درک کاملی از مفهوم عذرخواهی کردن ندارند.
از چه زمانی باید به جنبش «من هم» پیوست؟
فضایی به شدت ۲ قطبی هم شکل گرفته که در یک سر طیف فیمینیست‌های دو آتشه و در سر دیگر مخالفان آن‌ها تا توانسته‌اند از خجالت هم درآمده‌اند.
بچه رو «لای پر قو بزرگ کنید» تا به جایی نرسه!
طبیعی است که والدین برای فرزند عزیزتر از جانشان بهترین‌ها را بخواهند، اما به یاد داشته باشید شاید شما بتوانید هرچه را فرزندتان می‌خواهد برایش فراهم کنید، اما زمانی که او بزرگ شده و وارد اجتماع می‌شود شرایط برایش تغییر می‌کند. متاسفانه پدیده سیسمونی لاکچری امروزه در بین خانواده‌های ایرانی بسیار ریشه دوانیده، به طوری که شاید ابزار و وسایلی را برای نوزاد خریداری می‌کنند که شاید هیچوقت به کار نیاید و فقط برای کور کردن چشم فامیل و آشنا باشد و نوعی اسراف و مصرف گرایی است. در حالی که تجربه نشان داده بچه‌هایی که لای پر قو بزرگ می‌شوند در آینده با مشکلاتی در اجتماع مواجه خواهند شد.
بار فرزندآوری بر روی اقشار کم درآمد جامعه!
در اسفند ۱۳۹۹ طرحی موسوم به «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» که از سوی ۲۱ نفر از نمایندگان تدوین شده بود، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. از آنجا که لازم است قوانین بر مبنای نیاز‌های جامعه و درنظرگرفتن تغییرات اجتماعی و شرایط اقتصادی و فرهنگی تدوین شوند، انتظار می‌رود پیش از تصویب هر قانون بررسی‌های علمی و پژوهش‌هایی که به شناخته‌شدن ابعاد مسئله کمک می‌کند، انجام شود و نتایج آن مورد استفاده قرار گیرد.
چطور با اعضای خانواده‌مان بحث سالم کنیم؟
بسیاری از مردم در خانواده دچار اختلافاتی هستند؛ اما چگونه باید با اعضای خانواده خود صحبت کرد که این مشکلات شدت پیدا نکند؟ محققان راه‌هایی یافته‌اند که به ما کمک می‌کند تا مشکلات خود را بهتر مطرح کنیم.
کودک‌آزاری از مرز هشدار گذشته است
اگر چند روز اخیر یکی از صفحات اجتماعی را باز کرده باشید، حتما با نمونه‌ها مختلف و متنوع کودک آزاری مواجه شده‌اید. کودک آزاری‌هایی که گویا از کتک زدن و آزارجنسی هم بدتر هستند و مستقیم روح و روان کودک را نشانه گرفته‌اند. از دیدگاه روانشناسی کودک آزاری به اشکال گوناگون رفتاری اطلاق می‌شود که منجر به آزار جسمانی، روانی، عاطفی و ذهنی کودک شده و در مراحل رشد طبیعی و سلامت کودک اختلال ایجاد می‌کند.
عذرخواهی یا تشدید فرهنگ تجاوز؟
محسن نامجو بیشتر از آنکه نگران کسانی باشد که از وی آزاردیده اند، نگران از دست دادن قدرت و جایگاه خود و طرفداران است، او از موضع برتر قدرت سخن می‌گوید، مسئولیتی بر گردن نمی‌گیرد و تماماً فرهنگ و تربیت مردسالارانه را با توسل به حربه سیاسی سازی مسئله برای کسب حداکثری تشویق‌ها و حمایت‌های مردمی در نقش" مرد مظلوم ایرانی" فرو می‌رود. این ادامه «فرهنگ تجاوز» است که آزارگر نه تنها مسئولیتی برعهده نمی‌گیرد و" مرد بودن" بهترین مدعا برای آزار جنسی برشمرده می‌شود، بلکه جایگاه مردان در سلسله مراتب قدرت جنسیتی تثبیت، تشدید و تقویت می‌شود.
شاخص‌های رصد عدالت جنسیتی در ایران
فایل پیوست شامل ۲۱۹ صفحه اطلاعات در مورد شاخص‌های عدالت جنسیتی مصوب ستاد ملی زن و خانواده، ابلاغی به دستگاه‌های اجرایی و مورد رصد، پایش و ارزیابی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده است. در این فایل، توضیحات کامل در مورد چرایی، روند تدوین و تصویب شاخص‌ها و شناسنامه کامل آن‌ها آمده تا مشخص باشد که منظور از "عدالت در برش جنسیتی" چیست و چگونه باید رصد شود تا از اجرای آن مطمئن شویم.
میدان داری زنان در تبلیغات
استفاده از افراد مشهور در تبلیغات یکی از شگرد‌های تبلیغاتی است. تولیدکنندگان تبلیغ با استفاده از اعتبار فرد مشهور برای کالای خود نیز اعتبار جمع می‌کنند. فرد مشهور می‌تواند بازیگر، خواننده یا ورزشکار ملی باشد. اما معمولاً برای تبلیغ وسایل مرتبط با کار خانگی و آشپزخانه زنان معروف انتخاب می‌شوند. در مقابل هنگام تبلیغ کار‌های تجاری، ماشین، سرعت و هیجان و... از مردان استفاده می‌شود.
دوام یک رابطه بدون بخشش و گذشت ممکن نیست
مینو چوپانی گفت: یکی از مشکلات بارز زوجین تعارض با خانواده‌هاست بنابراین توصیه ما به آن‌ها این است اگر خانواده هر یک از طرفین نتوانستند با همسرتان کنار بیایند نباید با همسرتان دشمن شوید حتی اگر حق با او نیست باز هم باید ملاحظه‌ی احساساتش را کرد و او را تحت حمایت قرار داد.
محدودیت‌ها علیه زنان افغان افزایش یافت
با قدرت‌گرفتن طالبان در افغانستان بار دیگر وضعیت زنان در این کشور پرفشارتر شد. در روز‌های گذشته در پی خبر ممنوعیت آواز برای دختران و زنان بالای ۱۲ سال موجی از اعتراض شهروندان افغانستان را در پی داشته است. بسیاری از کاربران توییتر با هشتگ #من_صدایم_هستم و به اشتراک گذاشتن ویدئو‌های آواز از زنان به این تصمیم اعتراض کردند.
موافقت مجلسی‌ها با اجرای آزمایشی طرح جوانی جمعیت
نمایندگان مجلس شورای اسلامی موافقت کردند طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به مدت ۷ سال به صورت آزمایشی اجرا شود.
مهریه عندالمطالبه باید تبدیل به عندالاسطاعه شود/ مهریه باید به صورت نقدی پرداخت شود
حسن نوروزی گفت: پس از برگزاری جلسات رسیدگی به موضوعات در اولویت، مهریه را در دستور کار خود قرار خواهیم داد که جلسات رسیدگی به آن سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.
در خانه بمانیم؛ زندگی را برای خود و دیگران تلخ نکنیم
مراسم چهارشنبه سوری در سال‌های اخیر خیلی عجیب و غریب شده و بیشتر به صحنه‌های جنگ شبیه است، همین مسئله باعث شده هر ساله شاهد مصدوم شدن افرادی باشیم که شاید فقط رهگذر این مراسم بوده‌اند.
مشکلات و آسیب پذیری در برابر ازدواج دومی‌ها
اگر تمام قوانین، طرح‌ها، لوایح و... را بگردیم هیچ اسمی از ارائه تسهیلات مالی و غیرمالی به ازدواج دومی‌ها دیده نمی‌شود؛ کسانی که به هر دلیلی در زندگی اول خود شکست خوردند و حالا می‌خواهند تمام خاطرات تلخ را کنار گذاشته و باز هم ازدواج کنند.
چالش‌های کار خانگی زنان؛ همیشگی، تکراری و بی‌دستمزد
بیش از ۷۰ درصد زنان در ایران خانه‌دار هستند و حتی زنان شاغل نیز، عهده‌دار اصلی انجام امور خانه هستند. شیوع کرونا، نه تنها بیش از پیش بر حجم کاری زنان در خانه اضافه کرده بلکه حیات اجتماعی و اقتصادی آن‌ها را نیز به خطر انداخته است.
آیا بکارت ملاکی برای ارزش‌گذاری یک زن است؟
ارزش‌گذاری زنان براساس بکارت و انجام معاینات برای اثبات وجود آن در یک دختر مساله‌ای است که فعالان حوزه زنان درباره آن بسیار صحبت کرده‌اند. در این گزارش به موضوع بکارت زنان و قوانین یکطرفه در این رابطه پرداخته شده است.
مهر ورزی شکاف بین خانواده را از بین می‌برد
پدیده‌های اجتماعی از جمله شکاف بین نسلی که در جامعه اتفاق می‌افتد، در سه سطح خرد، میانه و کلان قابل تحلیل و ارزیابی است،
یادداشت و دیدگاه
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و برررسی
وبلاگستان
آخرین اخبار
اخبار متفرقه
خواندنی ها
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها
اقتصادی
پزشکی و سلامت
دانش و فناوری
سیاسی