امید هنرمندان صنایع دستی به دولت آینده

شعار سال: روز انتخاب رئیس جمهوری آینده کشور نزدیک است و دغدغه شهروندان برای انتخاب بهترین فرد، بیشتر شده است. در این میان هنرمندان صنایع دستی، از سوزن دوزان تا قالیبافان، امید به مساعدت رئیس جمهوری آینده دارند. هنرمندان و تشکل‌های مردم نهادی که از خرید مواد اولیه تا فروش و بازاریابی آن، گله و

ثروت آفرینی و اشتغالزایی: ثبت شهر‌ها و روستا‌های ملی صنایع‌دستی

شعار سال: ثبت ۳۲ شهر و ۲۰ روستای ملی صنایع‌دستی در چهار سال گذشته، نگاه راهبردی به این هنر-صنعت‌های اصیل، ثروت‌آفرین و اشتغال‌زا در میان جوامع ایرانی را نشان می‌دهد؛ رویکردی که در دولت دوازدهم شکل گرفت و در دولت‌های آینده هم می‌تواند در تقویت و توسعه اقتصاد مقاومتی نقش‌آفرینی کند. خرداد با همه حال

کلاف سر در گم شیر‌های بی‌یال و دم میدان حر!
تخریب شیر‌های میدان حر به بهانه یا توجیه مرمت، باعث جلب توجه برخی از دوستداران میراث فرهنگی این کشور شده و انتقاداتی چند را در این خصوص بیان داشته‌اند. از طرف دیگر، محمد ابراهیم لاریجانی کارشناس حوزه گردشگری، توضیحاتی تکمیلی در این خصوص را ارایه داده اند.
ماجرای دزدیده شدن آلبوم ناصری فقط یک جابجایی بود!
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: چندماه پیش دزدیده شدن آلبوم ناصری در کاخ گلستان رسانه‌ای شد که پیرو آن بار‌ها اعلام کردیم دزدی صورت نگرفته بود بلکه یک جابجایی توسط امین مجموعه رخ داده بود که توسط مدیر کاخ سریعا پیگیری شد.
بیخ گوش پایتخت؛ وضعیت اسفناک تپه جوقین
نامش تپه جوقین است در میانه‌ی «وحیدیه» از توابع «شهریار» در غرب استان تهران، که ظاهرا قلعه نظامی بوده که در دوره یزدگرد سوم بیش از پیش رونق گرفته است. آدمی با دیدن چنین قلعه یا تپه‌ای در دل وحیدیه حیرت‌زده می‌شود و صد آه و افسوس از نهادش بلند می‌شود که چگونه چنین اثری را گردشگران پایتخت نمی‌شناسند. چگونه تاکنون هیچ باستان‌شناسی پایش به اینجا نرسیده.
خانه تاریخی «دیباجی» با خاک یکسان شد
خانه تاریخی «دیباجی» معروف به «سید کر»، بخشی از مجموعه سرتیپ سدهی خمینی‌شهر که در فهرست میراث ملی نیز به ثبت رسیده بود، با تصمیم مالک تخریب شد.
موزه مدرسه در خراسان جنوبی تاسیس می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از راه‌اندازی موزه مدرسه در شهر بیرجند از سوی اداره‌کل آموزش و پرورش و با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خبر داد.
افزایش تخریب بنا‌های تاریخی به دلیل عدم اعمال قوانین
ابوالفتح شادمهری گفت:قوانین سفت و سخت برای حمایت از میراث فرهنگی در برخی از کشور‌ها وضع شده و افراد خاطی مجازات و بر اساس قانون شناسایی می‌شوند، طبیعتا وقتی در یک کشور اعمال قوانین بازدارنده در این زمینه کمتر باشد، مردم هم به نسبت بیشتر در زمینه تخریب ورود پیدا می‌کنند.
چرا با وجود مخالفت‌های عدید، دولت تمایل به امحای لنچ‌های سنتی دارد؟
با وجود مخالفت دوستداران میراث فرهنگی درباره مصوبه امحای لنج‌های سنتی چوبی، هیات دولت با بودجه امحای این شناور‌ها موافقت کرد.
چالش تملک بنا در بافت‌های تاریخی لرستان
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان تملک بنا در بافت‌های تاریخی را از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی این اداره‌کل خواند و گفت: برخی از مالکان که نه اجازه بازسازی و تخریب بنا را دارند و نه توان مالی برای نگهداری اثر، بار‌ها به ما مراجعه کرده و تهدید به خودکشی و خودسوزی کرده‌اند.
مخالفت روحانی با پیشنهاد وزیر بهداشت برای توقف سفر‌های هوایی و زمینی
در حالی وزیر بهداشت خواستار توقف یک‌هفته‌ای سفر‌های هوایی و زمینی به ترکیه به‌دلیل وضعیت بحرانی شیوع کرونا شده بود که رئیس‌جمهوری پس از نامه وزیر کشور با این پیشنهاد مخالفت کرده است.
«بدشگونی فراعنه» و رژه اجساد مومیایی در مصر
برخی از افراد چالش‌ها و گرفتاری‌های اخیر پیش آمده در مصر (نظیر بسته شدن کانال سوئز و مواردی همانند) را به بحث پیدا شدن و کشف مقبره‌های جدید از فراعنه مصر ارتباط می‌دهند. برداشتی که (بدشگونی فراعنه) دارای قدمتی بالغ بر ۱۰۰ سال بوده و اخیرا نیز قرار است ۲۲ جسد مومیایی مصر باستان از موزه مصر به موزه ملی تمدن مصر (در ۷ کیلومتری موزه اول)، منتقل شوند. مراسم «رژه فراعنه» در قاهره قرار است روز شنبه از ساعت ۱۸ به وقت قاهره (۲۰:۳۰ به وقت تهران) آغاز شود.
زیگورات چغازنبیل
شهر شوش در استان خوزستان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی ایران را در خود جای داده، جایی به نام «زیگورات چغازنبیل» که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. چغازنبیل یکی از زیباترین آثار باستانی ایران است. این زیگورات، پرستشگاهی است که عیلامیان برای خود ساخته بودند.
بازسازی عمارت کلاه فرنگی «شازدا باغی» در تبریز
شهین‌باهر با اشاره به افتتاح فاز اول بوستان «باغشمال» این شهر گفت: عمارت کلاه فرنگی این مجموعه نیز بازسازی و احیا می‌شود.
نمای تازه شهر تاریخی پارسه نمایان شد
سرپرست هیئت مشترک باستان‌شناسی ایران و ایتالیا در شهر تاریخی پارسه در جمع خبرنگارانی که برای بازدید از دروازه کورش به تخت جمشید رفتند، از کشف‌های تازه و رمزگشایی کاوشکارانه در تخت جمشید خبر داد.
لزوم نظارت دقیق میراث فرهنگی به میراث نفت در خوزستان
میراث فرهنگی در خوزستان نیازمند نظارت دقیق‌تر از سوی مسئولان ذی‌ربط است چرا که در نبود نظارت، شاهد نابود شدن میراث فرهنگی نفتی استان به دست افراد ناآشنا با این میراث خواهیم بود.
شرایط بازدید از کاخ نیاوران در ایام نوروز اعلام شد
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از نوبت دهی زمان بازدید از موزه‌های این مجموعه در ایام نوروز ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.
هیچ گونه امکانات رفاهی در سواحل خلیج فارس تدارک دیده نشده است
مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: هیچ گونه امکانات رفاهی در سواحل خلیج فارس تدارک دیده نشده است.
کرونا و افزایش هزینه‌ها تیر خلاص به گردشگری
۲۷ اسفندماه در سال کرونا ۳۹ شهر کشور قرمز است و ۳۰ شهر نارنجی. معاون گردشگری ۲۶ اسفند ماه گردشگری سفر به شهر‌های زرد، آبی و سفید را مجاز می‌شمارد. او رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز اقامتی را یکی از ضمانت‌های استفاده مسافران از هتل ها، بوم گردی‌ها و خانه مسافر‌ها می‌داند، اما بررسی‌ها در شهر‌های مختلف کشور نشان از عدم تمایل مسافران از استفاده از مراکز اقامتی در نوروز ۱۴۰۰ دارد.
بحران اقتصادی بیخ گوش صنایع دستی؛ مسئولان همچنان خواب!
صنایع دستی طی سال‌های اخیر با حمایت‌های دولت در حال نجات از رکود بود که با سونامی مشکلات اقتصادی کشور طی دو سال گذشته و شیوع کرونا دوباره به حالت اغما درآمده است؛ عجیب آنکه در این مدت حتی یک جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که ریاست آن با رئیس جمهور است نیز تشکیل نشده.
امسال تور‌های مسافرتی هیچ افزایش قیمتی نخواهندداشت/ تست کرونای بیمار مثبت اعلام شود، هزینه بلیت آن مسترد نمی‌شود
حرمت الله رفیعی گفت: کسانی که می‌خواهند «به» و «از» شهر‌های قرمز و نارنجی سفر کنند باید تست کرونای آن‌ها منفی باشد، اما درمورد شهر‌های آبی و زرد اینگونه نیست درخصوص سفر‌های خارجی هم بستگی به قوانین کشور مقصد دارد.
باید و نباید‌های سفر‌های نوروزی۱۴۰۰
وزیر کشور بابیان این‌که پروتکل‌های بهداشتی در ایام نوروز تشدید می‌شود گفت: برپایی چادر‌های مسافرتی در بوستان‌ها و کنار خیابان و استفاده از مدارس و خانه‌های شخصی که مورد اطمینان نیست برای اسکان در ایام نوروز ممنوع است.
فروش بلیت اتوبوس، با ظرفیت کامل بدون توجه به طرح فاصله گذاری اجتماعی
با وجود توصیه‌های مکرر مبنی بر رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی، برخی از شرکت‌های مسافربری اقدام به فروش بلیت اتوبوس، با ظرفیت کامل کرده‌اند.
یادداشت و دیدگاه
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و برررسی
وبلاگستان
آخرین اخبار
اخبار متفرقه
خواندنی ها
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها
احیا،حفظ،مرمتادی
تقویت بخش خصوصی
ثبت داخلی و خارجی آثار
زیرساخت،سرمایه گذاری