کودکان تبلیغات تلویزیونی هم «کودک کار» هستند

شعار سال: تارخی: حقوق کودکان در تمام لایه‌های جامعه باید حفظ شودعلی تارخی کارشناس فضای مجازی ضمن اشاره به اینکه حقوق کودکان نه تنها در فضای مجازی، بلکه باید در تمام لایه‌های اجتماع رعایت شود به فراز می‌گوید: «متاسفانه مدتی باب شده بود که از خردسالان برای تبلیغ در فضای مجازی بسیار استفاده می‌شد که

۳۰ میلیارد پول مددجو صرف کارت هدیه به مسئولان شد

شعار سال:بازرسان در جریان بازرسی از معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان تهران مشاهده کردند، بالغ‌بر ۳۰ میلیارد تومان از اعتبارات تخصیصی به جای مصرف برای مددجویان در غیر مورد معین هزینه شده که بعضاً محل و نحوه هزینه‌کرد این وجوه مشخص نبوده و بخشی نیز به‌صورت وجه نقد و کارت هدیه به مسئولان اداره

دولت باید در ارتقای سلامت اجتماعی برنامه داشته باشد

شعار سال: حوزه اجتماعی از گستردگی فراوان برخوردار است. این حوزه کلی و جزیی‌ترین مسائل زندگی هر فرد را شامل می‌شود. با توجه به اینکه در زمینه اجتماعی اقدامات فراوان در دستور کار قرار گرفته و هنوز در بسیاری از زمینه‌ها جای کار وجود دارد. هم‌اکنون در شرایط انتخاباتی کشور لازم است تا نامزد‌های انتخاباتی

عشق ما را عاقل‌تر می‌کند

شعار سال: در اکثر جوامع و فرهنگ‌ها معمول است که وقتی کسی عاشق می‌شود مردم می‌گویند، “عقل از سرش پریده” یا “هوش و حواسش را ازدست‌داده است”. به‌عبارت‌دیگر، عامه مردم عاشق شدن را با کاهش هوش و حواس برابر می‌دانند؛ این در حالی است که محققان و دانشمندان علوم اعصاب عکس این تصّور غالب را

طغیان کرونا و خشونت‌های خیابانی و خانگی در ایران

شعار سال: با شیوع و طغیان کرونا همه بخش‌های جامعه درگیر مقابله با این بیماری منحوس شدند. آمار‌ها و گزارش‌ها نشان می‌دهد طی سال گذشته ۹۰۵۴۷ نفر بر سر نزاع و درگیری در تهران به پزشکی قانونی مراجعه کردند. بر‌اساس اعلام رسمی سازمان پزشکی قانونی استان تهران، تعداد مراجعات به مراکز پزشکی قانونی در ۱۲

وعده‌ توخالی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

شعار سال: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مطالبه اصلی قشر بازنشسته کشور یکی از اقدامات مهم دولت دوازدهم است که مرداد ماه سال ۱۳۹۹ در شرایطی که جامعه با دشواری‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا روبه‌رو بود، اجرایی شد. طرحی که از هشت سال گذشته که تحت عنوان «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران»

کوچه‌های تهران غرق معتادین!
متاسفانه در کوچه پس کوچه‌های پایتخت هم، با صحنه‌هایی مواجه می‌شویم که حاضر نیستیم در آن‌ها پا بگذاریم یا اجازه دهیم بچه هایمان از آن مسیر‌ها رد شوند یا زنان و دختران به آنجا پا بگذارند! چه کسی باورش می‌شود که فیلم زیر از یکی از کوچه‌های تهران پایتخت تهیه شده باشد؟ مسئولین محترم مسائل اجتماعی و فرهنگی کجایند که این‌ها را نمی‌بینند؟ مدیران شهری کجایند که این محله‌ها را پاکسازی نمی‌کنند؟ فکری برای این‌ها بیاندیشید. با این فراوانی مواد مخدر و معتاد خیابانی چگونه میشود امنیت اجتماعی برای جوانان و نوجوانان فراهم کرد؟ این‌ها سیاه نمایی نیست این‌ها فقط زنگ خطر است. بهوش باشید برای جوانان و زنان و دخترانی که در چنگال اعتیاد اسیر خواهند شد و باید هزینه‌های هنگفتی برای سلامت کردنشان پرداخت شود.
کرکره اینستا رو می‌شه داد پایین کرکره مغازه رو که نمی‌شه!
پیام ۲۷ ساله فرشنده پوشاک درباره فعالیتش در اینستاگرام می‌گوید: من یک صفحه دارم برای کارم که توش عکس جنس می‌ذارم. اونجا اصلاً هیچ اسمی نیست دیگه. اسم صفحم اسم مغازمه. اما یه صفحه هم دارم که شخصی هست و خانواده و دوست و رفیقام هستن. تو اونم بیشتر عکس ماشین و این چیزا می‌ذارم. علاقم این چیزاست. به ین اکانت اصلیم هم اگه کسی فیک باشه دایرکت بده جواب نمی‌دم. بلاخره، چون طرف گیر باشه می‌تونه آدرس مغازم را پیدا کنه و شر بشه. کرکره اینستا رو می‌شه داد پایین کرکره مغازه رو که نمی‌شه.
امیدواریم امید و نشاط و امنیت در جامعه بشری با واکسیناسیون افزایش یابد
ظهور بیماری کرونا برای بشریت پیشرفته و جامعه توسعه‌یافته امروز حیرت آور و در نوع خودش جالب بود. اگرچه انسان‌ها در طول تاریخ چنین اتفاقاتی را به دفعات تجربه کرده‌اند، اما اتفاق اخیر به دلایلی منحصر به فرد بود.
بازگشت معتادان به مصرف مواد پس از ترخیص از کمپ!
فرید براتی سده گفت: معمولا ۹۵ درصد معتادان متجاهری که جمع آوری و در مراکز ماده ۱۶ نگه داری می‌شوند، پس از ترخیص به اعتیاد بازمی‌گردند و مصرف کنندگانی که در طرح‌های مختلف به اجبار جمع آوری می‌شوند و به مراکز می‌روند، ممکن است از سر لجبازی هم که شده پس از ترخیص دوباره مواد مخدر مصرف کنند.
تراژدی منابع مشترک یعنی چه؟
در بستر علم اقتصاد مدرن، هرجایی که دسترسی آزاد به منابعی وجود داشته باشد که در مورد آن‌ها مقرراتی وجود ندارد (منابعی همچون اتمسفر، اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها یا حتی یخچال یک اداره)، پای واژه منابع مشترک یا Commons در میان است. در فضای حقوقی، منظور از منابع مشترک، منابعی هستند که نه خصوصی هستند و نه عمومی؛ بلکه در اختیار اعضای یک جامعه هستند و از طریق ساختار‌های اجتماعی، سنت‌ها یا قواعد رسمی مدیریت می‌شوند. اقتصاد منابع طبیعی، بیشترین ارتباط را با مفهوم تراژدی منابع مشترک دارد.
افزایش آمار سقط‌های زیرزمینی با طرح جوانی جمعیت!
از سال ۹۲ تا سال ۹۹، بالغ بر ۷ هزار و ۶۰۰ سقط درمانی انجام شده است و حالا طرح جوانی جمعیت می‌تواند موجب افزایش تولد سالانه بیش از ۷۰۰ مورد فرد دارای معلولیت به جمعیت کشور شود و آمار سقط‌های زیرزمینی را افزایش دهد.
روزنامه‌ها باید در پیوند با شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد شور انتخاباتی حرکت کنند
"روح الله مهرجو"، استاد دانشگاه معتقد است: شور و نشاط انتخاباتی از طریق رسانه‌ها در جامعه ایجاد می‌شود. از مشروطه تا کنون روزنامه‌ها و بعد‌ها اشکال دیگر رسانه بودند که بازار انتخاباتی را داغ کردند. امروز هم شبکه‌های اجتماعی به عنوان رکن اول ایجاد شور انتخاباتی محسوب می‌شوند.
شیرخواران شیره‌ای!
نوزادان معتاد نوزادانی هستند که از مادران معتاد به دنیا می‌آیند بدون اینکه کوچکترین نقشی در این مورد داشته باشند و بعد از زایمان حتما باید برایشان مواد مخدر تزریق شود یا اینکه در بیمارستان ترک داده شوند.
با عذاب وجدان چه کنیم وقتی نمی‌توانیم کاری کنیم؟
عذاب وجدان زمانی گریبان انسان را می‌گیرد که شما اشتباه بودن رفتاری را تشخیص می‌دهید، اما نمی‌توانید به آنچه که معتقدید درست است، عمل کنید. در حقیقت، عذاب وجدان واکنش اخلاقی شما به رفتاری خاص است که بر خلاف اصول و پرنسیپ‌های خود انجام داده اید.
قانون حمایت از حقوق معلولان تنها روی کاغذ نوشته شده است!
بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، ادارات دولتی موظف هستند سهیمه سه درصدی استخدام معلولان را رعایت کنند، اما این موضوع چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
تاسیس اولین پژوهشکده سیاستگذاری توانبخشی و اولین پژوهشکده سالمندی
رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با تاکید بر این که باید در انتخابات، مشارکت داشته و به وظیفه خودمان عمل کنیم، خطاب به اعضای هیات علمی یادآور شد: تاسیس اولین پژوهشکده سیاستگذاری توانبخشی، اولین پژوهشکده سالمندی و متولی‌گری شبکه تحقیقات اجتماعی کشور در برنامه دانشگاه است و از این به بعد، ماموریت‌های دانشگاه، ملی است و انتظار است که اساتید نیز در تحقق آن‌ها همکاری و مشارکت داشته باشند.
طلاق بیل گیتس و همسرش
بیل و ملیندا گیتس در مایکروسافت با یکدیگر آشنا شدند و در سال ۱۹۹۴ ازدواج کردند. این زوج که موافقت کرده اند بیش از نیمی از دارایی خود را صرف امور خیرخواهانه کنند، اکنون اعلام کرده اند به زندگی مشترک خود خاتمه می‌دهند، هنوز پیامد‌های مالی این جدایی مشخص نیست.
افزایش اضطراب و وسواس در دوران کرونا
گروهی از مردم حتی قبل از اینکه بیماری کرونا پایش به زندگی بشر باز شود، وسواس‌های بیمارگونه و اضطراب از بیمار شدن داشتند، به نحوی که هم زندگی خود و هم زندگی اطرافیان خود را با اختلال مواجه می‌کردند. این دسته از افراد که به وسواسی بودن معروف هستند، به‌طور دائم تمامی وسایل خانه را شست‌و‌شو می‌دادند و وسواس‌های شدید داشتند، اما حالا با شروع این بیماری نه تنها رفتار‌های بیمارگونه افراد استرسی و اضطرابی بیشتر شده، بلکه بر تعداد آن‌ها هم به نحو چشمگیری اضافه شده است.
درس عشق معلم به دانش آموز کم توان جسمی
«خانم اقدس شیخی نژاد» معلم پایه ابتدایی در یکی از مدارس شهرستان اهر است، در حال حاضر سه سال است از پایه چهارم تا ششم ابتدایی به تعلیم دانش آموز «ماهان حقی» که دارای معلولیت شدید مادرزادی از ناحیه دست و پا است و به سختی توان انجام کار‌های خود را دارد مشغول است.
لزوم توجه والدین به رفتار‌های نوزادان تا ۴ سالگی
عضو هیات امنای انجمن اوتیسم و فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: ۷۵ تا ۸۸ درصد بچه‌هایی که در طیف اوتیسم قرار دارند، علامت‌هایی از این اختلال را در دو سال اول زندگی نشان می‌دهند.
تالاب بین المللی شادگان مدفن زباله‌ها
تالاب بین المللی شادگان، هنوز محل تخلیه زباله‌های شهر و روستا‌های اطراف است، این در حالیست که خطر خروج از فهرست تالاب‌های بین‌المللی همچنان این تالاب را تهدید می‌کند
کرونا آسیب‌های مضاعفی به دهک‌های ۱ تا ۵ وارد کرد
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری گفت: دهک‌های ۱ تا ۵ که سرپرست خانواده را بر اثر کرونا از دست داده‌اند و تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند، باید مورد توجه قرار بگیرد.
یادداشت و دیدگاه
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و برررسی
وبلاگستان
آخرین اخبار
اخبار متفرقه
خواندنی ها
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها
اقتصادی
پزشکی و سلامت
دانش و فناوری
سیاسی