انتشار دانشنامه علوم قرآن در بیش از ۳۰ جلد

شعار سال : نشست بررسی و نقد دانشنامه علوم قرآن ۲۳ خرداد با حضور حجج اسلام عبدالکریم بهجت‌پور، صاحب تفسیر همگام با وحی و مدیر حوزه خواهران؛ ابوالقاسم مقیمی حاجی، معاون آموزش حوزه؛ حسن طارمی راد، معاون علمی دانشنامه جهان اسلام، علی خراسانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و اکبر زراعتیان از

مسابقات قرآن برای کودکان توصیه نمی‌شود
یک متخصص روان‌شناسی رشد و حافظ کل قرآن با بیان اینکه مسابقات قرآن برای کودکان توصیه نمی‌شود، گفت: اگر هم مسابقه‌ای هست نه به شکل اول، دوم، سوم، بازنده، برنده، بلکه یک فضایی باشد که هر کودکی مفاهیمی را که یاد گرفته بخواند و به او پاداشی متناسب با چیز‌هایی که ارائه می‌کند اعطا شود.
ترجمه ترکی کتاب تفسیر قرآن مجید بر گرفته از آثار امام خمینی
کتاب «تفسیر قرآن مجید بر گرفته از آثار امام خمینی (ره)» به زبان ترکی استانبولی ترجمه و منتشر شد.
دین با به ارمغان آوردن معنا در زندگی، احساس افسردگی را کاهش می‌دهد
تا به امروز هیچ مطالعه‌ای انجام نشده بود که در آن بررسی شود دین‌مداری و معنادار دانستن زندگی چه ارتباطی با کاهش نشانگان افسردگی دارد. این موضوعی است که هدف پژوهشگران حاضر است.
نقد ترجمه در فلسفه دین
نعیمه پورمحمدی نوشت: در همایش آموزش و پژوهش فلسفه دین در ایران که یازدهم خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد در دو بخش، یکی درباره ترجمه و دیگری درباره تألیف سخنرانی کردم. چهار مسئله را در ترجمه عرض می‌کنم که شامل بیان دو آسیب و دو پیشنهاد برای غنای ترجمه‌های متون فلسفه دین است.
زندگی پس از زندگی» توهم یا دریچه‌ای به معاد؟
در ماه رمضان از شبکه‌ی چهار تلویزیون برنامه‌ای تحت عنوان «زندگی پس از زندگی» پخش شد که روایت تجربه‌گران مرگ را بازگو می‌کرد. در حقیقت افرادی که تجربه‌ای از مرگ را پشت‌سر گذاشته‌اند و بعد از زندگی دوباره، چیز‌هایی که در آستانه و زمان مرگ دیده‌اند را بازگو کرده‌اند. روایت این تجربه‌ها تنها منحصر به این برنامه نبوده و دارای سابقه در جهان است. مثلا ریموند مودی که یک روانپزشک آمریکایی است در سال ۱۹۷۵ در کتابی تحت همین عنوان «زندگی پس از زندگی» به بررسی ۹۰ مورد تجربه‌ی نزدیک به مرگ (near death experience) پرداخته است.
تسلیت رهبری به آیت الله مکارم شیرازی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت اخوی مکرّم حضرت آیت الله مکارم شیرازی را تسلیت گفتند.
برگزاری سوگواره کشوری تعزیه در کرمان
هشتمین سوگواره کشوری تعزیه ده‌زیار با حضور تعزیه‌خوانان و اساتید تعزیه استانی و تعزیه ایران در روستا ده‌زیار استان کرمان آغاز شد.
تفسیر طبیعت در فلسفه یونانی
وقتی ارسطو از کلمه طبیعت صحبت می‌کند چند مفهوم محوری یا بنیادی در ذهن او است که با نظام دستگاه فلسفی‌اش متناسب است و با علل اربعه ربط دارد. یعنی از دیدگاه او طبیعت غایت است یعنی باید به کمال شیء که آغاز کرده برسد و طبیعت یعنی رسیدن به آن کمال و آن غایت.
تمرکز اسرائیل بر انجیلی‌های آمریکا اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است
اندیشکده بروکینگز نوشت: درگیری‌های اخیر اسرائیل و فلسطین توجهات را به سمت تغییر نگرش دموکراتیک‌ها نسبت به اسرائیل از جمله در میان جوانان یهودی آمریکایی جلب کرده است، تمرکز اسرائیل بر اوانجلیکال‌ها (انجیلی ها) به عنوان سنگ بنای حمایت ایالات متحده از دولت یهود اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.
آیا چشم زخم در زندگی انسان تاثیر دارد؟
قرآن کریم مشتمل بر معانی دقیق، تعالیم و حکمت‌هایی والا درباره حقیقت خلقت و اسرار هستی است که عمده مردم در عصر رسالت از درک آن ناتوان بودند. از این رو پیامبر اکرم (ص) و پس از ایشان مفسران به تبیین و شرح جزئیات آیات قرآن کریم پرداختند.
نقدی بر «زندگی پس از زندگی»
یک استاد معارف اسلامی دانشگاه ضمن اشاره به حساسیت تولید برنامه‌های ماورایی برای مخاطب عام، گفت: برنامه‌هایی مثل «زندگی پس از زندگی» به طور کلی ۲ آفت بزرگ دارند اول اینکه با چنین روندی مخاطب را به خوش‌خیالی، راحت‌طلبی و عافیت‌طلبی سوق می‌دهد و دوم اینکه موجب ترساندن و خوف مخاطب عام می‌شود البته خوف و رجا در عرفان مقدس است، اما خوف شیطانی با روح خدایی در تضاد است.
مناظره ابزاری قدرتمند برای اثبات حقانیت خود و بی‌اعتبارسازی دیدگاه رقیب
با این فرض آغاز می‌کنم که اخلاق و سیاست پیوندی استوار دارند. گرچه در طول تاریخ سیاست بار‌ها به اخلاق از پشت خنجر زده است و حتی کسانی صراحتاً سیاست را جدای از اخلاق می‌دانند، با این حال، در مقام بحث‌های جدی‌تر سخن از سیاست «خوب» و «عادلانه» و مفاهیمی از این دست به میان می‌کشند که مستقیماً سر از اخلاق در می‌آورد و نمی‌توان این دو حوزه را از هم متمایز ساخت و دوگانگی را برتابید.
انتخابات، تلفیق حق و تکلیف
آیت‌الله جوادی آملی فرمود: شرکت در انتخابات که از مهمترین مسائل حیاتی جامعه محسوب می‌شود، نظیر شرکت در تماشای بازی نیست؛ زیرا شرکت در مراسم بازی یک حق مباح و ابتدایی است و هیچ تکلیفی را به همراه ندارد لذا حضور و عدم حضور آن برای افراد بی محذور است.
آیا انسان در مواجهه با بحران مذهبی‌تر می‌شود؟
در آمریکا ده‌ها سال است که گرایش مردم نسبت به ادیان سازمان‌یافته رو به کاهش بوده است. اما پژوهشگران پی برده‌اند که در طی همه‌گیری کووید ۱۹ جستجوی واژهٔ «دعا» در اینترنت، در بیش از ۹۰ کشور به بیشترین میزان رسیده است. از طرف دیگر، پژوهشی که مرکز پژوهشی پیو در سال ۲۰۲۰ انجام داد حاکی از آن بود که ۲۴% از بزرگسالان در آمریکا معتقدند ایمان آن‌ها در گیرودار همه‌گیری قوی‌تر شده است.
سه راز شادی از دیدگاه رواقیون رومی
یکی از استراتژی‌های دیگر رواقیون این است که ما باید بی‌اهمیت بودن نسبی خود را به یاد داشته باشیم. جهان به گرد ما نمی‌چرخد. آئورلیوس، برای این که زندگی کوتاه خود را در زمینهٔ گسترده‌تری قرار دهد، در مراقبه‌های خود مرتبا در مورد عظمت و پهناوری جهان و بی‌کرانگی زمان، که از گذشته تا آینده امتداد دارد، می‌اندیشید.
آیا حجاب در زمان پیغمبر (ص) اجباری بوده است؟
حضرت آیت الله مکارم شیرازی به برخی پرسش‌ها در باب جایگاه حجاب در اسلام، ضرورت رعایت حجاب بانوان و نیز تکالیفی که در این زمینه بر عهده همسران آنهاست، پاسخ داده اند.
عید فطر روز فطرت و بازگشت به سرشت خویش است
حجت الاسلام علیرضا مولایی گفت: عید فطر نقطه عطف و بازگشت به سرشت خویش و آغاز یک دوره جدید برای روزه‌داران و مسلمانان است که بعد از یک ماه بهره‌گیری از خوان گسترده الهی و برای جلب رضای خدای متعال از گناهان دوری کرده و در برابر هوا‌های نفس و شیطان پیروز شدند و اکنون در این روز بزرگ جشن می‌گیرند و از پروردگار اجر و پاداش یک ماه صبر، بردباری و صیام را می‌گیرند.
نماز عید سعید فطر در حرم مطهر رضوی
نماز عید سعید فطر با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی در حرم مطهر شمس الشموس، حضرت امام رضا (ع) اقامه شد.
مروری بر حاشیه‌های فمینیستی قرآن
هدف عایشه هدایت‌الله در کتاب «حاشیه‌های فمینیستی قرآن» بررسی انتقادی تفسیر‌های فمینیستی از قرآن است.
اخلاق، گمشده روشنفکری ایرانی
سروش و ملکیان در همین گفتگو و هم در آثار متعدد خود تاکید می‌کنند که روشنفکر و روشنفکری به کار «اخلاقی زیستن» می‌آید و اساسا روشنفکر سودای زندگی اخلاقی دارد.
اهل بیت (ع) بهترین واسطه برای درک عظمت شب قدر
با درک شب قدر می‌توانیم نعمت‌هایی که پروردگار برای ما تقدیر کرده را بدست آوریم.
متن کامل دعای جوشن کبیر
متن کامل دعای جوشن کبیر به همراه متن ترجمه فارسی را در زیر مشاهده می‌کنید.
برگزاری احکام دینی ماه رمضان در جهان
با آغاز ماه مبارک رمضان در کشور‌های اسلامی، مسلمانان در سراسر جهان با شرکت در جلسات قرآن، اقامه نماز و نیایش به درگاه خداوند و باز کردن روزه خود با صرف افطاری، احکام دینی خود را بجای می‌آوردند.
یادداشت و دیدگاه
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و برررسی
وبلاگستان
آخرین اخبار
اخبار متفرقه
خواندنی ها
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها