شماره : 28339
۲۹ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰

رکود اقتصاد ایران ادامه دارد

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه ۷۰ درصد بودجه کشور، صرف شرکت‌های دولتی زیان‌ده و غیر شفاف می‌شود، گفت: با توجه به سیاست‌ها اقتصادی دولت و اقدامات انجام شده رکود اقتصادی امسال هم ادامه خواهد داشت. منبع: شعار سال نام: ایمیل: * نظر: * کد امنیتی:

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه ۷۰ درصد بودجه کشور، صرف شرکت‌های دولتی زیان‌ده و غیر شفاف می‌شود، گفت: با توجه به سیاست‌ها اقتصادی دولت و اقدامات انجام شده رکود اقتصادی امسال هم ادامه خواهد داشت.

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28339 توسط stl24_admin و در روز یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۰:۱۱
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28336
۲۹ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹

پاسخ به حمله تروریستی نطنز حتمی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پاسخ به حمله تروریستی نطنز ضرورتی حتمی است و در زمان مناسب انجام خواهد شد. منبع: شعار سال نام: ایمیل: * نظر: * کد امنیتی:

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پاسخ به حمله تروریستی نطنز ضرورتی حتمی است و در زمان مناسب انجام خواهد شد.

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28336 توسط stl24_admin و در روز ساعت ۱۳:۳۹:۲۳
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28333
۱۹ / ۱۱ / ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷

۲۱ بهمن آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کرونا

وزیر بهداشت، از آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ برای نیرو‌های آی سی یو خبر داد. منبع: شعار سال نام: ایمیل: * نظر: * کد امنیتی:

وزیر بهداشت، از آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ برای نیرو‌های آی سی یو خبر داد.

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28333 توسط stl24_admin و در روز یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۷:۳۹
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28330
۱۹ / ۱۱ / ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷

آمریکای مزاحم اجازه جابه جایی پول را نمیداد

واکسیناسیون هیچ کشوری که جمعیت قابل قبول و قدرت تولید واکسن را داشته‌اند، تاکنون به یک درصد نرسیده است. منبع: شعار سال نام: ایمیل: * نظر: * کد امنیتی:

واکسیناسیون هیچ کشوری که جمعیت قابل قبول و قدرت تولید واکسن را داشته‌اند، تاکنون به یک درصد نرسیده است.

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28330 توسط stl24_admin و در روز ساعت ۱۰:۳۷:۱۱
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28327
۶ / ۱۱ / ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۳

اطلس امنیت انتخابات تهیه می شود

وزیر کشور از تهیه اطلس امنیت انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد . منبع: شعار سال نام: ایمیل: * نظر: * کد امنیتی:

وزیر کشور از تهیه اطلس امنیت انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد .

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28327 توسط stl24_admin و در روز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۳:۵۹
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28324
۶ / ۱۱ / ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳

همکاری با آٰژانس متوقف نمی‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از سوی دولت اندونزی درباره توقیف نفتکش ایرانی هستیم، گفت: موضوع فنی است و سفارت ایران و وزارت خارجه موضوع را از نزدیک پیگیری می‌کنند. منبع: شعار سال نام: ایمیل: * نظر: * کد امنیتی:

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از سوی دولت اندونزی درباره توقیف نفتکش ایرانی هستیم، گفت: موضوع فنی است و سفارت ایران و وزارت خارجه موضوع را از نزدیک پیگیری می‌کنند.

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28324 توسط stl24_admin و در روز ساعت ۱۷:۵۳:۰۷
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28323
۱۷ / ۲ / ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱

محکومیت ۷ نفر دیگر از مدیران بانک سرمایه

سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای محکومیت ۷ نفر دیگر از متهمان بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد. منبع: شعار سال

سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای محکومیت ۷ نفر دیگر از متهمان بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

منبع: شعار سال

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28323 توسط stl24_admin و در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۱:۵۱
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28320
۲۴ / ۶ / ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

بافت فرسوده بازار تهران نیازمند بهسازی/ کوچک‌ترین جرقه شروع یک آتش‌سوزی عظیم خواهد بود

شعار سال: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با اشاره به شرایط ویژه‌ بازار تهران گفت: بسیاری از مغازه‌ها مخفی هستند و طوری قرار گرفته‌اند که حتی نمی‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. بیشتر بازار مسقف بوده و با راهروهای کوچک به هم وصل می‌شوند و این شرایط در مواقع اضطرار خطرآفرین است.  بازار تهران با داشتن ۴ هزار

شعار سال: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با اشاره به شرایط ویژه‌ بازار تهران گفت: بسیاری از مغازه‌ها مخفی هستند و طوری قرار گرفته‌اند که حتی نمی‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. بیشتر بازار مسقف بوده و با راهروهای کوچک به هم وصل می‌شوند و این شرایط در مواقع اضطرار خطرآفرین است.
 بازار تهران با داشتن ۴ هزار و ۲۰۰ واحد صنفی در داخل خود به‌عنوان قطب اقتصاد کشور شناخته می‌شود؛ ساختمان‌های درهم تنیده، راهروهای کوچک و پاساژهای تودرتو، گاهی در یک مغازه از داخل مغازه دیگر باز شده و پله‌های داخل آن سه مغازه دیگر را در طبقات بالا به هم وصل می‌کند. این شرایط بازار تهران را بسیار پرریسک کرده است و مانند نارنجک آماده‌ای است که هر لحظه امکان انفجار آن هست.
۵۰ درصد از بناهای بازار تهران در بافت فرسوده قرار دارند که می‌تواند به‌راحتی در معرض آتش‌سوزی قرار گیرد.

این محدوده از نظر آتش‌نشانی بسیار ناایمن است و بر اساس اظهار نظر کارشناسان آتش نشانی تنها یک درصد از بازار تهران ایمن است.

آتش نشانی گوشزد‌ می‌کند اما گوش شنوایی نیست

در چند سال گذشته سه آتش‌سوزی بزرگ در بازار تهران رخ داد که در هر آتش‌سوزی حداقل ۲۰ مغازه از بین رفته است و باوجود خسارت‌های مالی، خسارت‌های جانی نداشته است اما سوختگی‌های سطحی پای اورژانس را هم به بازار بازکرده است.

بازار تهران در مساحتی بیش از ۱۱۲ هکتار بنا شده است و سال‌هاست بحث ایمنی آن توسط ارگانی مانند آتش‌نشانی گوشزد شده است اما این‌که چرا تاکنون شرایط آن تغییر نکرده است، جای تأمل دارد.

این سؤال را علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ پاسخ داد و معتقد است، تنها شهرداری متولی این بخش نیست و بیش از ۵۰ درصد از سراها و پاساژهای این محدوده اوقافی است، به همین دلیل باید برای بهسازی آن تمامی سازمان‌ها و ارگان‌ها ورود پیدا کنند.

ساختمان‌های تهران باید ایمن‌سازی شود

در این میان مجلسی‌ها نیز به این قطب بزرگ اقتصادی بی‌توجه نیستند و اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس در گفتگویی که با خبرگزاری آنا داشت، با اشاره به این‌که بازار تهران از مناطق پرخطر شهر تهران است، اظهار کرده است:‌ ایمن‌سازی بازار باید در دستور کار قرار گیرد زیرا وقوع کوچک‌ترین مورد در این محدوده می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی زیادی به بار بیاورد چون بسیاری از ساختمان‌های بازار تهران فرسوده بوده و ایمنی لازم را ندارد.

وی با تأکید بر ضرورت همکاری تمامی دستگاه‌ها برای حل مشکلات ایمنی بازار عنوان کرد: از آن‌جا که امکان انتقال بازار وجود ندارد و افراد زیادی از بازار ارتزاق می‌کنند ساختمان‌ها باید به‌صورت کوتاه‌مدت و میان‌مدت بازسازی و ایمن‌سازی شوند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: باید حساسیت لازم برای رعایت نکات ایمنی در مردم ایجاد شود و بحث ایمن‌سازی باید به فرهنگ تبدیل شود.

سلیمی با اشاره به این‌که حتی یک زلزله کوچک در تهران می‌تواند بازار تهران را ویران کند، اضافه کرد: سازمان‌های متولی مانند شهرداری، شورای شهر، مسکن و شهرسازی و میراث فرهنگی باید در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی اضافه کرد: پلاسکو زنگ خطر ایمنی در تهران را به صدا درآورد و پیش از آن‌که حادثه پلاسکوی دیگری رخ دهد باید اقدامات لازم برای آن صورت گیرد.

۳ هزار ساختمان اخطار ایمنی دریافت کردند

معصومه آباد عضو پیشین شورای شهر تهران نیز در این خصوص و در گفتگو با خبرگزاری آنا عنوان کرده بود، ۳ هزار ساختمان در شهر تهران اخطار ایمنی دریافت کردند.

وی در توضیح بیشتر این اتفاق اظهار کرد: هنگامی‌که ساختمان ناایمن شناسایی می‌شود رونوشت نامه اخطاریه به هفت نهاد ارسال می‌شود تا نسبت به رفع خطر و افزایش ایمنی اقدام کنند.

عضو پیشین شورای شهر تهران تصریح کرد: بسیاری از ساختمان‌های از سال ۴۵ تاکنون پایان کار دریافت نکرده‌اند و ایمنی لازم را ندارند.

اما با این وجود آتش نشانی تهران بارها و بارها بحث ریسک بالا در بازار تهران را گوشزد کرده و برنامه‌های آموزشی را نیز در این خصوص اجرایی کرده است.

در همین خصوص جلال ملکی در گفتگو با خبرنگار حوزه حوادث گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: در کارگاه آموزشی دوروزه‌ای که به‌طور مشترک توسط سازمان میراث فرهنگی، سازمان آتش‌نشانی و دانشگاه تهران برگزار شد، به بحث آشنایی و بازدید از اماکن تاریخی تهران پرداختیم.

وی افزود: در این کلاس‌ها که به‌منظور آشنایی با خطرات و مشکلات اماکن تاریخی برگزار گردید، نکات ایمنی آموزش داده شد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی اضافه کرد: متأسفانه در بازار شرایط ویژه‌ای حکم‌فرماست. بسیاری از مغازه‌ها مخفی هستند و طوری قرار گرفته‌اند که حتی نمی‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. بیشتر بازارها مسقف بوده و راهروهای کوچک، بازارها را به هم وصل می‌کند و این شرایط در مواقع خطر ایجاد مشکلات بسیاری خواهد کرد.

ملکی با اشاره به این‌که شرایط در حال حاضر بهتر از گذشته شده است، اضافه کرد: به دلیل آنکه شرایط سیم‌کشی‌ها در بازار تهران بسیار نامنظم و ناایمن است و کوچک‌ترین اتصالی می‌تواند عامل بروز جرقه و شروع یک آتش‌سوزی عظیم شود، به همین دلیل اداره برق و دستگاه قضایی به این بحث ورود پیداکرده‌اند. وضعیت بهتر شده است اما با شرایط ایده آل هنوز فاصله زیادی داریم.

وی با اشاره به این‌که بازار قطب اقتصاد کشور است، اضافه کرد: توقع نداریم که مغازه‌ها بسته شوند اما این انتظار می‌رود که مغازه‌داران برای حفظ ایمنی سرمایه و جان خود، تدابیر بهتری بیندیشند.

موضوع بازار فراسازمانی است

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با اشاره به این‌که حل معضل بازار تنها به یک سازمان مربوط نمی‌شود، ادامه داد: برای آن‌که بتوانیم شرایط بازار را به حالت ایده‌آل دربیاوریم باید برنامه‌ریزی چندساله و با حضور همه سازمان‌ها و ارگان‌ها صورت گیرد.

به نظر می‌رسد، کاسب‌ها و بازاری‌ها نباید منتظر باشند تا سازمان یا ارگانی، وضعیت و شرایط ایمنی آن‌ها را تغییر دهد بلکه خودشان باید وارد کارشده و شرایط ایمن را برای بازار فراهم کنند.

درهرحال باید فکری به حال این نارنجک آماده کرد زیرا ۸۰ درصد آتش‌سوزی‌های تهران در بافت فرسوده و ناایمن گزارش‌شده است و ۵۰ درصد از بازار تهران در بافت کامل فرسوده قرار دارد مسئولان شهری باید به دنبال حلقه مفقوده نوسازی و بهسازی بافت قدیمی این مرکز تجاری باشند تا شاهد حوادث تلخ مانند پلاسکو نباشیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا)، تاریخ انتشار: 24 شهریور 1398، کدخبر: 415389 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28320 توسط stl24_admin و در روز یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰:۰۹
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28317
۲۴ / ۶ / ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹

حقایقی دربارۀ اخراج ناگهانی "مرد جنگی" ترامپ

شعار سال: اخراج بولتون حکایت از این دارد که پر کردن پست مهم مشاور امنیت ملی، به یک بحران در دولت ترامپ تبدیل شده است؛ فرقی نمی کند که مشاور رئیس جمهور یک کارگزار صادق باشد و یا یک مشاور صریح. رییس جمهور آمریکا، سه شنبه هفته گذشته در پستی توئیتری نوشت: دیروز به جان

شعار سال: اخراج بولتون حکایت از این دارد که پر کردن پست مهم مشاور امنیت ملی، به یک بحران در دولت ترامپ تبدیل شده است؛ فرقی نمی کند که مشاور رئیس جمهور یک کارگزار صادق باشد و یا یک مشاور صریح.

رییس جمهور آمریکا، سه شنبه هفته گذشته در پستی توئیتری نوشت: دیروز به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر به او نیازی نداریم.

خبر توئیتری ترامپ در حالی منتشر شده که دقیقا یک ساعت قبل از آن یکی از عوامل اجرایی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که بولتون قرار است در یک مأموریت در کنار پمپئو باشد. ترامپ در توضیح این تصمیمش نوشت: ” با او دربارۀ بسیاری از مسائل از جمله ایران و کره شمالی اختلاف نظر داشتم؛ از جان خواستم استعفا بدهد و  او هم این کار را کرد.

بولتون هم متعاقبا اعلام کرد که قبلا از رییس جمهور درخواست استعفا کرده بود؛ اما ترامپ تصمیم دربارۀ این مسئله را به بعدها موکول کرده بود.

نشریه فارن افرز در تحلیلی مشترک به قلم آیوو دالدر، رئیس شورای گلوبال افرز- یکی از تینک تنک های مهم و تأثیرگذار آمریکا و همچنین آی‌ام دستلر، استاد دانشکده سیاستگذاری عمومی دانشگاه مریلند ضمن مرور اخراج سه مشاور قبلی ترامپ، عادات رییس جمهور آمریکا و دلایل حذف بولتون را بررسی کرده است. بخش های مهم این تحلیل جالب را در ادامه بخوانید:

در طی کمتر از سه سال ترامپ سه مشاور امنیت ملی عوض کرد؛ یکی از آنها مشاور او در کمپین انتخاباتی ترامپ بود و البته با کارنامه ای بد. بعدی یک ژنرال محترم بود و در نهایت آخری یک ایدئولوگ با نظریاتی قوی که در ظاهر، نظرش با نظر رییس جمهور همخوانی داشت. همه مشاوران رییس جمهور اخراج شدند اما اخراج بولتون، دراماتیک ترین اپیزودِ سیاست خارجی بحران زدۀ ترامپ بود. مشاور اخراجی ترامپ، سیاست های سخت گیرانه ای در قبال ایران و سایر مسائل داشت؛ شیوه غیرمسالمت آمیز او در بستر زمان آشکار شد و تحمل آن برای رییسی جمهوری که در بسیاری از مسائل با نظرات او مخالف بود، غیرقابل پذیرش بود.

سیر وقایع نشان می دهد اخراج بولتون حکایت از این مسئله دارد که پر کردن این پست مهم، به یک بحران در دولت ترامپ تبدیل شده است؛ فرقی نمی کند که مشاور رئیس جمهور یک کارگزار صادق باشد و یا یک مشاور صریح؛ آنهم برای رییس جمهوری که مدام روندها را تحقیر می کند و براساس غریزه اش عمل می کند.

شغل مشاور امنیت ملی، یک پست در حوزۀ ریاست جمهوری است که نه قانونی برای تعیین آن وجود دارد و نه سنا آنرا تأئید کرده است. در حالت ایده آل، مشاور امنیت ملی، رییس جمهور آمریکا را به سایر مقامات عالیرتبۀ کشور متصل می کند و این اطمینان را به رییس جمهور می دهد که نظرات و دیدگاههای همۀ آنها را گوش داده و در تدوین تصمیمات در حوزۀ سیاستگذاری آنها را به اجرا می‌گذارد.

این توانایی که مشاوران وظایف شان را به خوبی انجام دهند، کمتر به شیوه و مدیریت خودشان بستگی دارد و در واقع موفقیت این امر بیشتر به تمایلات و ترجیحات رئیس جمهوری که برایش کار می کنند، بستگی دارد.

کمتر رییس جمهوری در آمریکا به اندازه دونالد ترامپ تا به این اندازه دغدغه پست مشاور امنیت ملی را داشته است. ترامپ بدون هیچ پیش زمینه ای وارد کمپین انتخابات ریاست جمهوری شد و اصلا توقع نداشت که برنده انتخابات شود، از این رو تمرکز اندکی بر شیوۀ حکومت داشت، و حتی پس از رییس جمهور شدن هم این روند را ادامه داد. ترامپ در کاخ سفید روندهای رسمی را نادیده می گرفت و به جای استفاده از کارشناسان، براساس نظرات متغیر و آنی خودش تصمیم می گرفت.

هر سه مشاور امنیت ملی ترامپ تلاش کردند تا رییس جمهور را متقاعد کنند که به جای استفاده از غریزه شخصی، به روندی پایبند باشد که بیشتر براساس نظر کارشناسان است. شاید بتوان گفت بولتون، اساساً در میان مشاوران ترامپ تا اندازۀ زیادی برای رییس جمهور مناسب بود و او را به شعارش در سیاست خارجی یعنی “اول آمریکا” نزدیک می کرد. اما دیری نپایید که بولتون هم در کنار یک رییس جمهور ” به شدت متغیر”، خود را مشاوری از رده خارج یافت. البته شیوۀ خاص بولتون، یعنی اتخاذ تصمیمات تهاجمی و کنار گذاشتن مشاوران با دیدگاه مخالف، هر چند ممکن است در کوتاه مدت، نتیجه بدهد اما در بستر زمان برای سیاست خارجی کشور یک فاجعه خواهد بود.

طلسم سمت مشاور امنیت ملی آمریکا

گزینه اول ترامپ برای پست مشاور امنیت ملی آمریکا، مشاور ارشد خودش در کمپین انتخابات ریاست جمهوری یعنی ژنرال کهنه کار مایکل فلین بود. فلین آدم عجیبی بود. او نگاههای تند و افراطی نسبت به خطر تروریسم اسلامی داشت، با نهادها و دولتهای خارجی روابط مشکوک داشت و از قضا نگاه ملایم و لطیفی به روسیه داشت. او حتی از آخرین شغلی که داشت به دلیل سوء مدیریت اخراج شد. اما برای ترامپ وفاداری اهمیت زیادی داشت و به هشدارهای اطرافیان دربارۀ عدم به کارگیری فلین وقعی ننهاد.

فلین از همان ابتدای کار، لنگ می زد. او قرار بود مرکز اصلی قدرت در امور امنیت ملی کاخ سفید باشد. اما به جای انجام وظایفش، برای بدست آوردن برخی دسترسی ها و کنترلها و همچنین توجهات، با برخی چهره ها همچون استیو بنن، استراتژیست رییس جمهور، و همچنین جارید کوشنر، داماد ترامپ و به یک معنا، دست راست رییس جمهور رقابت می کرد. فلین قبل از اینکه بتواند فعالیت زیادی در این سمت داشته باشد و افرادی با نگاهِ سیاهِ شبیه خودش به استخدام بگیرد، پرونده ارتباطش با سفیر روسیه برملا شد. او پس از 24 روز از زمان تصدی پست مشاور امنیت ملی، از این سمت خلع شد و رکورد کوتاهترین مشاور امنیت ملی آمریکا را از آنِ خود کرد.

فلین یکی از معدود مشاوران امنیت ملی آمریکا بود که ترامپ او را شخصا می شناخت و زمانی که ترامپ مجبور به جایگزینی او شد، انتخاب های او ناگهانی شد. سایر انتخاب های ترامپ هم دستخوش همین روند شد؛ از جمله انتخاب جیمز متیس، جان کلی و رکس تیلرسون.

بعد از فلین، ترامپ یک نظامی دیگر یعنی مک مستر را برای سمت مشاور امنیت ملی آمریکا پیدا کرد. مک مستر یکی از نظامیان باتجربه بود که در جنگ افغانستان و عراق حضور داشت. او همچنین یکی از نخبگان نظامی محترمی شناخته می شد که در تدوین استراتژی آمریکا در عراق، کمک فراوانی کرده بود و از منتقدان سرسخت شیوه نظامی آمریکا در جنگ ویتنام بود. انتخاب مک مستر با واکنش های مثبتی در بدنه حاکمیت مواجه شد. مک مستر در کارش دقیق بود. او با همه افرادی که در این سمت خدمت کرده بودند، ملاقات کرد و از آنها راهنمایی گرفت. او افراد مایک فلین را اخراج کرد و تعدادی از دیپلمات های خبره، نظامیان و نخبگانی از سایر آژانس ها که در کارشان تبحر داشتند، را به کار گرفت.

مک مستر با توضیح و استدلال، رییس جمهور را در جریان امور قرار می داد. او حتی برای جزییات، جلسه می گذاشت و نظر کارشناسان را جویا می شد. اما هیچگاه موفق نشد با رییس جمهور روابط دوستانه و نزدیک برقرار کند؛ مسئله ای که می توانست عامل کلیدی در موفقیت او باشد. اطرافیان خیلی زود دریافتند که رییس جمهور، مک مستر و تلاشهای او را نادیده می گیرد.

تا اینکه نوبت به بولتون رسید؛ سیاستمداری با تجربیات زیاد، که می توانست ترامپ را در رسیدن به شعار “اول آمریکا ” یاری کند. بولتون خیلی زود دریافت که ترامپ حوصله جلسات منظم و توضیح جزئیات را ندارد. بولتون در آن ساختار دست به اصلاح، تعدیل و حذف شماری از کارکنان زد. او جلسات منظم بین نهادها را حذف کرد و تلاش کرد از نظرات رییس جمهور حمایت کند.

بولتون همانند ترامپ، علاقه داشت به تنهایی و پشت دربهای بسته کار کند و ترجیح می داد با کارکنان از طریق ایمیل در تماس باشد تا رو در رو. جرقه ها از زمانی آغاز شد که بولتون تصمیم گرفت در جلسه مقامات شورای امنیت ملی با موضوع نشست سنگاپور و ملاقات ترامپ با کیم جونگ اون، در ماه جون 2018 شرکت نکند. همچنین او در جلسه ای که پیش از ملاقات ترامپ با پوتین ترتیب داده شده بود، شرکت نکرد.

بولتون 70 ساله، با سیاست دور ماندن از روندها، توانست سیاست خود را به رییس جمهور القا کند. بولتون سیاست کنترل سلاح، معاهدات بین المللی، سازمان ملل، و سایر نهادهای بین المللی را مانعی بر سر قدرت آمریکا می دید. از این رو آمریکا بلافاصله از توافق هسته ای با ایران و و معاهده هسته ای که در زمان ریگان منعقد شده بود، خارج شد. در واقع این بولتون بود که در پشت سیاست های تند و خصمانه آمریکا علیه ایران، کره شمالی و ونزوئلا قرار داشت. ترامپ خیلی زود دریافت که با جان دربارۀ کره شمالی موافق نیست و از همین رو بود که در دقایق آخر بولتون را از دیدار با کیم جونگ اون در منطقه غیرنظامی حذف کرد. بولتون همچنین از تیم مشاوران ارشد ترامپ در امور افغانستان نیز حذف شده بود؛ آنهم به این دلیل که او مخالف خروج نظامیان آمریکایی از این کشور بود. ترامپ برای تلافی کردن، در پرونده سقوط پهپاد ایرانی، برخلاف نظر او عمل کرد. او در اظهارنظری اعلام کرد: جان دلش میخواهد در یک روز سه جنگ راه بیندازد، اما من جلوی او را گرفته ام.  

اما شخص بولتون دربارۀ نظراتش قبلا اعلام کرده بود: من فقط مشاور امنیت ملی آمریکا هستم و نه تصمیم گیر.

بولتون ایدئولوگی بود که تصور می کرد پاسخ همۀ سوالات را می داند و همۀ مخالفانش را اخراج کرد. او بسیاری از ارتباطات و نهادهایی را که پیشینیان او ساخته بودند، تخریب کرد. در مدت زمانی که بولتون به رییس جمهور خدمت کرد، هزینه های زیادی به کشور تحمیل شد.

همۀ روسای جمهور بالاخره یک مشاور امنیت ملی دارند. ممکن است نظراتشان خوب یا بد باشد؛ اما برای دفتر ریاست جمهوری این پست همانند یک شمشیر دولبه است. مشاور امنیت ملی در یک ساختار منظم و هارمونیک هم به رییس جمهور خدمت می کند و هم از طریق تعامل با مقامات بلندپایه، تلاش می کند تا رییس جمهور تصمیم درست و منطقی اتخاذ کند. اما در یک ساختار چندپاره و بحران زده، مشاور ممکن است با استفاده از روابط نزدیکش، دست به اقدامات اشتباه بزند.

استفان هاردلی، مشاور امنیت ملی در دوران جرج دبلیو بوش، معتقد است: روسای جمهور، مشاوری را انتخاب می کنند که لایق مقام ریاست جمهوری باشد. اما بر کسی پوشیده نیست که لیاقت کشور، گزینه های بهتری است.

منبع: فارن افرز/ 11 سپتامبر/ ترجمه: زهرا خدایی

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: 24 شهریور 1398، کدخبر: 1299129 ، www.khabaronline.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28317 توسط stl24_admin و در روز ساعت ۱۱:۲۹:۵۰
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28314
۲۴ / ۶ / ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰

از طعمه‌های ۲ هزاری و پرتقال‌فروش جنجالی تا هکر ۱۳ ساله و بی‌حجابی سلبریتی‌ها

شعار سال: رئیس پلیس فتا پایتخت از رصد و اشراف اطلاعاتی این پلیس در شناسایی و برخورد با جرایم فضای مجازی از جمله فروش اقلام ممنوعه، بدحجابی سلبریتی‌ها و کلاهبرداری‌های مناسبتی خبر داد.  پلیس فتا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات است؛ همان پلیسی که  بعد از انتشار کلیپ جنجالی پسر تلگرامی-پسرجوانی که عکس‌هایش با

شعار سال: رئیس پلیس فتا پایتخت از رصد و اشراف اطلاعاتی این پلیس در شناسایی و برخورد با جرایم فضای مجازی از جمله فروش اقلام ممنوعه، بدحجابی سلبریتی‌ها و کلاهبرداری‌های مناسبتی خبر داد.
 پلیس فتا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات است؛ همان پلیسی که  بعد از انتشار کلیپ جنجالی پسر تلگرامی-پسرجوانی که عکس‌هایش با زنان و دختران در فضای مجازی منتشر شد و بعدها ملقب به پسرتلگرامی شد- و عنوان این مطلب که «پلیس فتا حواسش به همه چیز است» بر سر زبان‌ها افتاد؛ جالب‌تر آنکه بعد از انتشار کلیپ مربوطه و شکایت چند نفر از دختران حاضر در عکس‌ها، پلیس، وی را دستگیر و به همگان ثابت کرد که حتماً حواسش به همه جا هست!
اما این روزها واژه پلیس فتا را  قطعا بیشتر شنیده‌ایم که متاسفانه به واسطه کلاهبرداری‌هایی است که در پی ناآگاهی و غفلت‌مان در فضای مجازی رخ می‌دهد؛ برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌ بانکی، هتک حرمت ونشر اکاذیب از جمله مواردی است که سر و کارمان را به پلیس فتا می‌اندازد. در همین راستا با سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا پایتخت به گفت‌وگو نشستیم تا او برایمان از حواس جمع پلیس فتا،‌ رصد فضای مجازی و جرایم موجود در این فضا بگوید؛ بخوانید:

*به عنوان اولین سوال بفرمایید که آیا این مسأله درست است که پلیس فتا حواسش به همه چیز است؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: راستش را بخواهید همه پلیس‌ها حواسشان جمع است و این گونه نیست که پلیس فتا مجزا از سایر پلیس‌ها باشد؛ چراکه لازمه کار پلیسی این است که به همه حواشی حوزه مربوطه‌شان احاطه داشته باشند؛ به طور مثال کلانتری‌ها بر محدوده استحفاظی‌شان اشراف داشته و این توانایی را دارند که هر اتفاق و جرم رخ داده در حوزه خود را رصد کنند؛ پلیس آگاهی نیز در حوزه کشف جرایم رصد کامل دارد و پلیس فتا هم در اقصی نقاط فضای مجازی اشراف اطلاعاتی داشته و دارد تا بتواند فضای امنی را برای کاربران ایجاد کند.

* وظیفه پلیس فتا چیست؟

رئیس پلیس فتا پایتخت:
نگهداری از حریم خصوصی و صیانت از آن در دستور کار پلیس فتاست؛ همچنین رصد فضای عمومی مجازی و کشف اعمال مجرمانه و اعلام جرایم به وقوع پیوسته به مراجع قضایی جهت برخورد قانونی از جمله وظایف پلیس فتاست.*مهمترین جرایم فضای مجازی کدامند؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: متأسفانه یکی از جرایم فضای مجازی که آمارش روز به روز در حال افزایش است سرقت از حساب‌های بانکی از طریق فضای مجازی یا اینترنت است که بالغ بر 60 تا 70 درصد جرایم این حوزه را شامل می‌شود؛ اگر چه امیداریم با اجرای رمز پویا از سوی بانک‌ها این آمار به شدت کاهش یافته و جلوی سوءاستفاده مجرمین گرفته شود.

هتک حرمت و نشر اکاذیب در شبکه‌های اجتماعی در رده‌های بعدی جرایم این حوزه قرار دارد که به دلیل ناآگاهی و دانش پایین کاربران و استفاده ناصحیح از تلفن همراه در نگهداری اطلاعات شخصی، به شدت افزایش یافته است.

جرم بعدی کلاهبرداری رایانه‌ای است که با توجه به گسترش شبکه‌های اجتماعی و اقبال عمومی برای خرید از بستر مجازی باعث ورود سوءاستفاده‌گران در این حوزه شده است؛ کلاهبرداران اهداف خود را در جهت فریب کاربران پیاده‌سازی کرده و با توجه به ناآگاهی کاربران قربانیان زیادی داشته‌اند؛ می‌توان در جمع‌بندی گفت که  سه جرم اعلام شده فوق، 70 تا 80 درصد جرایم در فضای مجازی را به خود اختصاص می‌دهند.

* در خصوص انتشار عکس‌ و اخاذی‌های فضای مجازی بگویید؛ در قبال این موارد چگونه باید اقدام کرد؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: انتشار عکس در فضای مجازی در دسته هتک حرمت قرار می‌گیرد؛ شاکی در این موارد به دلیل اینکه حرمتش زیر سوال رفته و هتک حرمت شده یا عکسی منتسب به وی منتشر شده و نشر اکاذیب صورت گرفته یا با انتشار عکس، مواردی به وی منتسب شده است اقدام به شکایت می‌کند؛ البته ممکن است در چنین مواردی امکان وقوع جرایمی مثل اخاذی هم وجود داشته باشد و مجرم، فرد قربانی را تهدید کند که اگر همکاری لازم  را نکرده یا خواسته‌ مورد نظر را انجام ندهد اقدام به انتشار عکس‌ها کند؛ متاسفانه بیشتر این موارد به واسطه  ناآگاهی کاربران و نگهداری  اطلاعات و تصاویر شخصی در گوشی تلفن همراه  اتفاق افتاده است؛ چرا که ممکن است به روشهای مختلفی امکان دسترسی مجرمین به اطلاعات شخصی ذخیره در تلفن همراه فراهم شده و بدین ترتیب زمینه‌های آسیب پذیری و تهدیدکاربران ایجاد شود.

* عملکرد پلیس فتا در مواجهه با فروش اقلام ممنوعه در فضای مجازی چیست؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: به طور کلی در حوزه فروش اجناس ممنوعه همانند مواد مخدر، سلاح، مهمات و … اولین هدف مجرمین، کسب منفعت مالی و در واقع کلاهبرداری است؛ خیلی از صفحاتی که اقدام به فروش اجناس ممنوعه می‌کنند عملا بستری را برای ورود کاربران و واریز مبلغ فراهم کرده اما جنسی برای خریدار ارسال نمی‌شود و به این ترتیب اقدام به کلاهبرداری می‌کنند؛ از طرفی چون شکات به خاطر انجام عمل غیرقانونی، حاضر به شکایت نیستند کلاهبرداران  از این مساله سواستفاده کرده و به کلاهبرداری خود ادامه می‌دهند؛ البته مواردی هم وجود دارد که به صورت واقعی به فروش این دسته از اقلام  می‌پردازند که به دلیل بررسی‌های تخصصی به حوزه‌های مربوطه ارجاع می‌شود.

در خصوص فروش اعضای بدن  نیز  به محض شناسایی موارد، پرونده به مرجع قضایی ارجاع می‌شود، اگر دستگاه قضایی به پلیس فتا دستور پیگیری دهد ما پیگیری خواهیم کرد در غیر این صورت به پلیس مربوطه ارجاع می‌شود.

* پس می‌توان نتیجه گرفت که  پلیس فتا در برابر جرایم فضای مجازی رأساً اقدام نمی‌کند؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: بله ؛ مگر اینکه دستور قضایی باشد و به پلیس فتا حکم داده شود که پیگیری پرونده را راسا انجام دهد؛ در غیر این صورت پلیس فتا بعد از رصد فضای مجازی  و شناسایی جرایم رخ داده ، موضوع را به پلیس مربوطه ارجاع می‌دهد به طور مثال در خصوص فروش مواد مخدر در فضای مجازی ، پلیس فتا فرد مجرم را شناسایی کرده و موضوع را به پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام می‌کند و آن پلیس برای بررسی تکمیلی اقدام می‌کند.

*در خصوص کلاهبرداری‌ها و فریب شهروندان در ارتباط با قرعه‌کشی‌ها سخن بگویید؛ متأسفانه علی‌رغم اطلاع‌رسانی‌های زیاد باز هم شاهدیم که در پوشش برنامه‌های رادیویی یا قرعه‌کشی‌ها، حساب‌های بانکی شهروندان را به سرقت می‌برند.

رئیس پلیس فتا پایتخت: پلیس همواره در این موارد به شهروندان اطلاع‌رسانی کرده و هشدارهای لازم را داده است؛ اما باز هم شاهدیم که مجدداً مردم مراجعه و اعلام می‌کنند که مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند.

متأسفانه میزان زیادی از شکایات در این حوزه است و با توجه به نوع اقدام مجرمان، این شکایات در دو شاخه جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ به طور مثال اگر پرونده کلاهبرداری به صورتی باشد که خود فرد شاکی به دستگاه خودپرداز مراجعه کرده و راسا اقدام به انتقال وجه کند این پرونده به پلیس آگاهی ارجاع می‌شود چرا که جرمی در فضای سایبری صورت نگرفته و فقط فرد قربانی، فریب خورده است.

تعداد زیادی از این پرونده‌ها هم اینک در پلیس آگاهی مشغول رسیدگی است؛ اما دسته بعدی پرونده‌ها مربوط به این قضیه است که فرد رمز اینترنتی‌اش را به طرف مقابل -کلاهبردار-اعلام کرده و شیادان از طریق داشتن رمز اینترنتی اقدام به سرقت وجوه کرده‌اند؛ در این صورت پرونده به پلیس فتا ارجاع می‌شود چرا که جرم در فضای مجازی به وقوع پیوسته است.

*پرونده جدیدی در این خصوص داشته‌اید؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: ظرف چند هفته گذشته، ماموران پلیس پایتخت یک باند 5 نفره  را که اقدام به برداشت وجوه از حساب‌های بانکی شهروندان می‌کرد شناسایی و دستگیر کردند؛ نکته قابل توجه در این پرونده این است که دو نفر زندانی که با محکومیت بالا دوران حبس را در زندان سپری می‌کردند عضو این باند کلاهبرداری و سرقت وجوه از مردم بودند.

* نیروی انتظامی اخیراً پروژه طرح ناظر را در راستای برخورد با بدحجابی در فضای حقیقی رقم زده است؛ پلیس فتا در برخورد با بدحجابی و کشف حجاب در فضای مجازی- به خصوص سلبریتی‌هایی که اقدام به انتشار تصاویری با مضمون کشف حجاب یا بدحجابی می‌کنند- چگونه عمل می‌کند؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: هر موردی که در فضای حقیقی جرم تلقی شود در فضای مجازی مستثنی نبوده و جرم محسوب می‌شود؛ لذا پلیس فتا به محض مشاهده جرم به خصوص موارد بی‌حجابی و بدحجابی آنها را با مستندات به پلیس مربوطه اعلام کرده تا برخورد لازم صورت گیرد.

 باید بگویم که پلیس فتا در این موارد رأساً اقدام نمی‌کند و هر اقدامی قطعاً با هماهنگی پلیس‌ تخصصی مربوطه است؛ چرا که برخورد با هر جرم خاص نیاز به ورود پلیس تخصصی مربوطه را دارد تا بتواند با شرایط و قوانین لازم اقدام لازم را انجام دهد.

* پلیس فتا به کدام پرونده‌ها ورود می‌کند؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: پلیس فتا به پرونده‌هایی که سایبری محض باشد ورود می‌کند؛ مانند برداشت‌های اینترنتی.

به طور مثال در برداشت‌های اینترنتی روش کلاهبرداران این است که یک صفحه جعلی بانکی را ایجاد کرده و با انتشار این صفحه در فضای مجازی و ترغیب افراد به عضویت و اقدام در آن، اطلاعات بانکی‌ افراد را به سرقت برده و در مرحله بعدی وجوه حساب‌شان را خالی می‌کنند؛ این پرونده‌ها سایبری محض است و از صفر تا صد آن در پلیس فتا صورت می‌گیرد اما فروش مواد مخدر یا همین موضوع بدحجابی‌های سلبریتی‌ها و موارد این چنینی که قسمتی از آن در فضای حقیقی صورت گرفته، چون ضرورتی برای تحقیقات مجازی ندارد به پلیس تخصصی مربوطه ارجاع می‌شود.

مگراینکه مرجع قضایی تأکیدی بر پرونده‌ای داشته باشد؛ در آن صورت پلیس فتا تابع مرجع قضایی بوده و از ابتدا تا انتها پرونده را پیگیری می‌کند؛ به طور مثال در خصوص کار خلاف فلان سلبریتی، اگر مرجع قضایی ابلاغ کند خود پلیس فتا موضوع را پیگیری خواهد کرد.

* از افسران پلیس فتا بگویید؛ از تخصص آنها و اینکه چگونه می‌توان جذب پلیس فتا شد؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: افسران پلیس فتا اکثراً مهندسان کامپیوتر هستند که از همه دانشگاه‌ها جذب پلیس می‌شوند. نیروی انتظامی هر سال برای جذب افسران پلیس فتا اقدام به درج اطلاعیه می‌کند و داوطلبان را از طریق آزمون‌های مختلف جذب می‌کند؛ یکی از شرایط لازم برای شرکت در آزمون‌های پلیس فتا داشتن مدرک کارشناسی به بالا در حوزه آی‌تی است.

* از هکرها بگویید؛ آیا پلیس فتا از تخصص این افراد استفاده می‌کند؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: 99 درصد هکرها تحصیلات آکادمیک ندارند و صرفاً افراد باهوش و علاقمندی هستند که تمام وقت خود را صرف فعالیت در حوزه مجازی می‌کنند.

این دسته از افراد تسلط و قابلیت نفوذ بر فضای سایبری را دارند اما با توجه به تفکرات هکرها، اطمینانی در بهره‌برداری از این گروه نیست؛ بنابراین پلیس فتا این افراد را به کار نخواهند گرفت.

* از کم سن و سال‌ترین هکری که شناسایی و دستگیرکرده‌اید بگویید؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: سال گذشته یک باندی را شناسایی کردیم که یکی از افراد آن، هکر 13 ساله‌ای بود که در بحث نفوذپذیری در حساب‌های بانکی اقدام کرده و از 20 – 30 نفر بیش از صد میلیون تومان سرقت کرده بودند.

این باند با ایجاد درگاه جعلی بانک و انتشار در فضای مجازی و به بهانه ثبت‌نام برای یارانه بعد از ترغیب کاربران به مراجعه اقدام به سرقت اطلاعات حساب و در نهایت برداشت وجوه از حساب آنها می‌کرد.

* پلیس فتا در خصوص رصد و پیگیری حملات سایبری اقدامی داشته است؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: پلیس فتا مجازی فضای را رصد می‌کند و اگر مواردی از حملات سایبری باشد به قسمت‌های مربوطه اعلام می‌کند؛ حملات سایبری را واحدهای تخصصی دیگری رصد و پیگیری می‌کنند.

* مهمترین پرونده کشف شده توسط پلیس فتا کدام است؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: پرونده اسکیمری با بیش از 150 شاکی داشتیم؛ در این پرونده یک نفردر پوشش دستفروشی پرتقال یا موز در کنار خیابان، اقدام به برداشت غیرقانونی وجه از حساب شهروندان می‌کرد؛ متاسفانه شهروندان در هنگام خرید، به راحتی رمز خود را در اختیار فروشنده قرار داده و این  فرد با کپی کارت بانکی و دسترسی به اطلاعات حساب کارت از حساب 150 نفر سرقت کرد.

در نهایت با پیگیری اطلاعاتی و انجام عملیات توانستیم متهم را که بالغ بر 500 میلیون تومان از وجوه شهروندان را به سرقت برده بود شناسایی و دستگیرکنیم.

* چگونه می‌توان خرید اینترنتی امن داشت؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: در خصوص ورود به صفحات مجازی دوباره تأکید می‌کنم که شهروندان باید به صفحاتی مراجعه کنند که از طریق سازمان‌های رسمی مورد تأیید باشد یا سابقه صحیح و درستی دارند؛ مثلاً فروشگاه‌های اینترنتی معروف یا سازمان‌های معتبر.

شهروندان دقت داشته باشند که در صورت عدم اطمینان به هیچ عنوان اقدام به خرید و ورود به درگاه بانکی صفحات ناشناس نکنند؛ اسامی شرکت‌های مجوزدار خرید و فروش کالا در فضای مجازی در سایت «ایران هشدار » مشخص است؛ شهروندان به هوش باشند در صورت معامله با شرکت‌های فاقد مجوز هیچ نهادی پاسخگو نیست.

* از کلاهبرداری‌های شایع در فضای مجازی بگویید؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: متأسفانه در موارد مختلفی از جمله کارت سوخت، بحث یارانه،‌ سبد کالا در ماه رمضان و … همواره شاهد سوءاستفاده کلاهبرداران هستیم که از طریق ارسال پیامک به کاربران یا ایجاد درگاه‌های جعلی اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

وقتی هم که با قربانیان صحبت می‌کنیم، می‌گویند چرا باید به سایت مربوطه شک می‌کردیم فقط 2 هزار تومان هزینه ثبت‌نام بود! آنها نمی‌دانستند که 2 هزار تومان «طعمه» است و کلاهبرداران به این طریق به اطلاعات حساب آنها دسترسی پیدا کرده و در فرصتی مناسب حساب‌شان را خالی می‌کنند.

در بحث خرید و فروش کالا و اجناس در شبکه‌های مجازی به خصوص اینستاگرام هم افراد باید به این مسائل توجه کنند که با توجه به آنکه فروشندگان قابل شناسایی نیستند نباید اقدام به خرید کنند.

* یکی از روش‌های کلاهبرداری در فضای مجازی چیست؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: فروش اجناس به قیمت پایین در صفحات مجازی یکی از روش‌های کلاهبرداری است چرا که کاربران را از این طریق جذب کرده و با دریافت پول از تحویل کالا ممانعت می‌ورزند.

در آن سو با توجه به آنکه مالباختگان مبالغ ناچیزی پرداخت کرده‌اند حاضر به شکایت نیستند چرا که می‌گویند هزینه شکایت و پیگیری ما از هزینه پرداخت شده بیشتر می‌شود بنابراین از مسأله می‌گذرند و در مقابل کلاهبرداران با ادامه روش خود و گسترش دامنه کلاهبرداری‌شان، درآمدهای نامشروع بیشتری کسب می‌کنند.

* یکی از درگاه‌های خرید و فروش مجازی سایت دیوار است؛ پرونده آنها به کجا رسید؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: سال گذشته 4 پرونده شکایت راجع به دیوار داشتیم که از اول امسال پرونده‌ها به شورای حل اختلاف و کلانتری‌ها محول شد و دیگر پلیس فتا به آن رسیدگی نمی‌کند چرا که دادستانی با اعتقاد بر اینکه حوزه این جرایم سایبری نیست، این جرایم را به شورای حل اختلاف و کلانتری‌ها عودت داده است.

* به سراغ شکایات برویم؛ بفرمایید در چه موقع و چگونه باید به پلیس فتا مراجعه کرد؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: در برابر هر جرمی که برای شهروندان اتفاق می‌افتد بهترین و سریع‌ترین کار این است که به مرجع قضایی رفته و در ادامه با شکایت در دادسرا و اخذ دستور قضایی به پلیس مربوطه مراجعه کند.

جرم‌های موجود در فضای مجازی از طریق دادسرای جرایم رایانه‌ای قابل طرح است؛ در این موارد پس از مراجعه شهروندان به دادسرا پرونده به پلیس فتا ارجاع می‌شود.

شهروندان تهرانی در خصوص برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز و کلاهبرداری‌های مجازی ابتدا باید به دادسرای جرایم رایانه‌ای به آدرس خیابان آیت‌الله کاشانی، بلوار اباذر رفته و پس از اخذ مجوز به مقر پلیس فتا در خیابان مطهری بعد از چهارراه قائم‌مقام مراجعه کنند.

*مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی به پلیس فتا چقدر است؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: به طور متوسط از زمان اعلام به پلیس فتا تا تکمیل پرونده یک ماه طول می‌کشد.

* یک سؤال خارج از گود؛ رئیس پلیس فتای تهران چگونه از فضای مجازی استفاده می‌کند؟ نحوه ذخیره عکس و اطلاعات در گوشی تلفن همراه‌تان چگونه است؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: بنده دو گوشی تلفن همراه دارم؛ اسامی مخاطبان و شماره تلفن آنها، عکس‌ها و اطلاعات شخصی را در آن گوشی تلفنی ذخیره کردم که به اینترنت وصل نیست.

درگوشی تلفن همراه دیگرم که به اینترنت متصل است هیچ اطلاعات شخصی و محرمانه ندارم حتی یک عکس خانوادگی؛ عکس‌ها و اطلاعاتی که در این گوشی وجود دارد مطالبی است که مهم، ضروری و محرمانه نیست.

* توصیه فتایی شما به شهروندان چیست؟

رئیس پلیس فتا پایتخت: از شهروندان درخواست می‌کنم که اطلاعات شخصی و عکس‌های خانوادگی‌شان را در گوشی تلفن همراهی که به اینترنت متصل است ذخیره نکنند؛ چرا که ممکن است به دلایل مختلف و در شرایط گوناگون مورد سرقت و سوءاستفاده کلاهبرداران قرار گیرند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 24 شهریور 1398، کدخبر: 13980620000332 ، www.farsnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی شعار سال طی شماره 28314 توسط stl24_admin و در روز ساعت ۱۱:۲۰:۰۸
© Copyright 2021 https://shoaresaal.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر