شعارسال: داستان پر فراز و نشیب منوریل قم با پایان دولت احمدی‌نژاد به عنوان اصلی‌ترین بانی این پروژه، به بن‌بست رسید و با وجود اینکه در این سال‌ها این پروژه به صورت لاک‌پشتی پیش‌ می‌رفت ولی به سرانجام نرسید و نهایتا با مصوبه شورای شهر دیگر اعتباری برای آن اختصاص پیدا نمی‌کند که نشان می‌دهد منوریل به ایستگاه آخر رسیده است.

 مردادماه 88 پس از ماه‌ها مطالعات و پیگیری، کلنگ عملیات اجرایی نخستین منوریل کشور پس از کش‌مکش‌هایی که بر سر اجرای منوریل در تهران در زمان شهرداری محمود احمدی‌نژاد به وجود آمد و نهایتا این پروژه در پایتخت به سرانجام نرسید و ستون‌هایش جمع شد، این بار هم با حمایت احمدی‌نژاد، اما در قم، به زمین زده شد. احمدی نژاد که سودای ساخت منوریل در تهران برایش به سرانجام نرسیده بود می خواست رویایش در تحول حمل و نقل عمومی شهری در کشور را در قم به نمایش بگذارد اما در همان ابتدای عملیات اجرایی پروژه، اما و اگرهای فراوانی پیرامون آن و حول مطالعات و مسیریابی صورت گرفته انجام شد که این مسائل تقریبا یکسال پروژه را با سرعت پایینی پیش برد، اما حدود یک سال بعد با حضور محمدحسین موسی‌پور در مسند استانداری قم، عزم ویژه‌ای بر سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی منوریل و تکمیل آن ایجاد شد.

با وجود نفوذ بالا و زیرکی موسی‌پور در پیشبرد پروژه‌های عمرانی سرعت‌بخشیدن به اجرای منوریل حدود دو سال دوام داشت، درحالی که قرار بود این پروژه در سال 90 به بهره‌برداری برسد اما با قد علم کردن ستون‌های آن، واکنش‌ها و موضع‌گیری‌ها نسبت به اجرای آن شدت گرفت تا جایی که تکمیل پروژه تحت‌الشعاع حواشی مرتبط با نحوه عبور از مقابل حرم مطهر حضرت معصومه(س) قرار گرفت و به نوعی باز هم سرعت پروژه کند شد.

روشن شدن آتش زیر خاکستر

سیاست موسی‌پور در برخورد با این حواشی، تشکیل مستمر جلسات کارگروه قطار شهری پیرامون منوریل، ارائه گزارش‌های مستمر به علما و مراجع تقلید و کسب نظر مثبت از ایشان و به نوعی تدبیر در زمینه عبور بی سر و صدا از مقابل حرم مطهر بود اما، در همین حین بود با انتصاب آیت‌الله سیدمحمد سعیدی به عنوان جایگزین آیت‌الله علی‌اکبر مسعودی خمینی به عنوان تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، موضع آیت مسعودی خمینی در خصوص منوریل در مراسم تودیع تغییر کرد و او در این خصوص اعلام کرد که اگر در خصوص عبور منوریل از مقابل حرم مطهر نظر مثبتی داشته آن را پس می‌گیرد.

وی حدود 5 ماه بعد در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های قم در اردیبهشت 90 می‌گوید: من تاکید می‌کنم که منوریل باید در مقابل حرم حضرت معصومه(س) از زیر سطح عبور کند و اگر قرار باشد از مقابل حرم حضرت معصومه(س) عبور کند ساخته نشود بهتر است.

تولیت سابق حرم حضرت معصومه(س) در این گفت‌وگو افزوده است: من در مراسم تودیع از تولیت حرم حضرت معصومه(س) نیز گفتم که به هیچ وجه منوریل نباید از مقابل حرم حضرت معصومه(س) عبور کند و چنانچه من زمانی موافق عبور از مقابل حرم حضرت معصومه‌(س) بودم، امضای خود را پس می‌گیرم.

وی با اشاره به موافقت برای عبور منوریل از زیر سطح بیان کرده است: زمانی که من تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) را برعهده داشتم بحث‌هایی درباره عبور منوریل در مقابل حرم صورت گرفت که با بحث‌هایی صورت گرفته و توافقات انجام شده مقرر شد منوریل در مقابل حرم حضرت معصومه (س) از زیر سطح عبور کند.

عاقبت منوریل تغییر نیافت!

این مواضع و در کنار آن حمایت برخی علما و مراجع تقلید، همچنین اصرار آیت‌الله سعیدی تولیت آستان حضرت معصومه(س) بر جلوگیری از خدشه‌وارد شدن به حریم امن حرم مطهر با اجرای پروژه منوریل، موجب شد این بار دیگر با وجود تهدیدهای احمدی‌نژاد بر قطع حمایت‌ها از شهرداری قم و تاکید بر تسریع در تکمیل عملیات عمرانی، منوریل در قالب یک پروژه نیمه‌کاره در قم باقی بماند و تنها تعدادی کارگر در بخش‌هایی از پروژه مشغول با کار باشند. پس از برکناری موسی‌پور از استانداری قم در تابستان 91 نیز، با نزدیک شدن به پایان کار دولت دهم، کم‌کم با وجود اینکه مناقصه ها برای ادامه مسیر منوریل تا پردیسان نیز انجام شده بود، تصریح بر لزوم اجرای این پروژه محدودتر شد تا جایی که با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر رئیس‌جمهور، به کلی، حتی زمزمه‌های جمع‌آوری ستون‌های منوریل از زبان وزیر راه و برخی مسوولان کشوری به گوش رسید.

زمانی که در سال 88 کلنگ احداث منوریل در قم بر زمین زده‌ شد، پیش‌بینی هزینه حدود 180 میلیارد تومانی و مدت زمان اجرای 30 ماهه به طول حدود 6 کیلومتر حدفاصل بزرگراه امیرکبیر تا مصلی قم می‌شد اما امروز قریب به 110 ماه از آغاز عملیات عمرانی این پروژه در این شهر گذشته و بیش از 200 میلیارد تومان نیز هزینه صورت گرفته و هنوز بخشی از آن که طبق وعده مدیران به طول 4.7 کیلومتر قرار بود یک یا دو سال قبل افتتاح شود همچنان نیمه‌کاره است.

متولیان وقت اجرای منوریل پاسخگوی مردم باشند

نکته جالب توجه بعد از حدود 10 سال از آغاز عملیات اجرایی منوریل این است که مدیران، مسوولان و کارشناسانی که بعضا همچنان بر سر کار هستند دیگر با تغییر دولت و ایجاد جو کاملا منفی علیه منوریل، جرات دفاع از آن را ندارند؛ البته دفاع از این پروژه به جای خود، حتی کسی امروز حرفی از حق پایمال‌شده مردم نیز نمی‌زند. شورای شهر سوم قم، نمایندگاه مجلس هشتم، شهردار و استاندار وقت که مستقیم در تصویب و اجرایی‌شدن این پروژه نقش داشته‌اند هم مسوول هستند و حرفی نزده‌اند. بعضا اعضای شورای شهر فعلی در شورای شهر سوم هم جایگاه داشته‌اند ولی دریغ از اینکه کسی پاسخگوی مردم در خصوص این آیینه‌ای باشد که برای مردم به یک مصیبت تبدیل شده است.

200 میلیارد تومان پول مردم بر باد رفت

با هزینه گزافی که برای منوریل شد، می‌شد مترو را تکمیل کرد یا شاید فرودگاه قم را افتتاح کرد و بسیاری از خیابان‌هایی که نیمه کاره مانده و به دلیل کمبود اعتبار امکان بازگشایی آنها نیست، به اتمام رساند. 200 میلیارد تومان، تقریبا یک چهارم بودجه شهرداری قم در سال 90 بوده است که با آن طی این سال‌ها گره بسیاری از پروژه‌های نیمه کاره باز می‌شد و مصیبتی چون منوریل نیز روی دست شهر باقی نمی‌ماند.

در دوره دولت یازدهم و دوازدهم گفت‌وگوهای فراوانی در خصوص تعیین تکلیف منوریل صورت گرفت و با توجه به اینکه دولت کاملا با ادامه پروژه مخالف بود، شهرداری پیگیری‌هایی برای تکمیل آن داشت و قول‌هایی نیز داده شد از آن جمله آنکه پروژه کاربری توریستی پیدا کند و تا میدان مطهری افتتاح شود اما بالاخره شورای شهر قم در جلسه اخیر خود تیر خلاص را به منوریل زد و با رای اعضا، اختصاص اعتبار توسط شهرداری برای تکمیل منوریل را ممنوع کرد.

مسوولان تنها افسوس می خورند

عبدالله جلالی رئیس شورای شهر در جلسه اخیر این شورا با تاکید بر اینکه نظر شورای اسلامی شهر قم این است که اعتقادی برای اختصاص اعتبار برای منوریل ندارد گفته است: این پروژه بدون توجیه اقتصادی است و توانایی جذب مسافر ندارد، افسوس می‌خوریم که چرا سرنوشت پروژه منوریل به اینجا رسیده است، دولت به دنبال اختصاص اعتبار برای تکمیل آن نیست با وجود این که در این زمینه تکلیف دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم می‌افزاید: پروژه منوریل قم در شورای اسلامی این شهر به تصویب نرسید به همین دلیل توجیهی برای بررسی متمم قرارداد این پروژه در شورا وجود ندارد.

اعتقادی به هزینه برای منوریل نداریم

حسین اسلامی سخنگوی شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه شورا اعتقادی به هزینه حتی یک ریال دیگر در طرح منوریل قم ندارد اظهار کرده است: با تغییر جایگاه‌های تبادل سفرهای مرتبط در شهر قم، اکنون تکمیل منوریل قم دارای توجیه نیست. تخصیص بودجه در طرح‌های سازمان قطار شهری قم توسط شهرداری براساس قانون است؛ شهرداری نباید طرف قرارداد برای تکمیل طرح منوریل قم باشد تا این نهاد دیگر عهده دار پرداخت خسارت‌های احتمالی در این طرح به پیمانکاران نشود.

وی خاطرنشان کرده است: شورای اسلامی شهر قم با توافق با پیمانکاران برای ختم پروژه منوریل موافق است و حاضر به تخصیص اعتبارات در این خصوص است.

پیش‌بینی می‌شود 100 میلیارد تومان دیگر برای تنها حدود 5 کیلومتر از پروژه منوریل نیاز باشد که به اذعان برخی مسوولان و کارشناسان هیچ کارآیی‌ نیز نخواهد داشت و به همین خاطر شورای شهر و مسوولان چشم خود را بر میلیاردها تومان هزینه صورت‌گرفته بسته‌اند، تا این 100 میلیارد در جیب مردم باقی بماند.

امروز دیگر چشمان مردم قم به ستون‌های خشک و بی‌روح و بیکار وسط رودخانه عادت کرده‌ است، خصوصا از زمانی که شهرداری زیر پایه‌های آن را گل‌کاری کرده و این پایه‌ها نیز به پایه پرچم تبدیل شده است.

بانیان منوریل پاسخگو باشند

باید گفت که بیش از 200 میلیارد تومان با لج ولجبازی هزینه شد تا حدود 200 ستون منوریل مقابل چشم‌ مردم سبز شود که نمادی از ناکارآمدی باشد. اما با این وجود امیدواریم منوریل به نمادی از بی‌قانونی و بی عدالتی در جامعه تبدیل نشود. مردم قم این انتظار را از مسوولان قوه قضائیه و سازمان بازرسی دارند که هرکس به هرشکل در آغاز این پروژه و این هزینه گزاف در آن دخیل بوده‌اند را پای میز محاکمه کشانده و حقوق عامه جامعه را از آنها طلب کند. در آستانه جشن 40 سالگی انقلاب اسلامی باید به مردم و مسوولان گوشزد شود که هرکس با هر جایگاهی نمی‌تواند از اموال عموم مردم برای اجرای سلایق و تصمیمات بی‌مطالعه خود استفاده کند. منتظر خبرهای خوش از دادستان، مسوولان قضایی و متولیان سازمان بازرسی در خصوص رویای منوریل، هستیم رویایی که قرار بود روزی مردم قم را در مسیر رودخانه و بر فراز شهر به حرم مطهر، مصلی، پردیسان و حتی فرودگاه این شهر برساند

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات،برگرفته از خبرگزاری  فارس قم،تاریخ انتشار :18 آبان 97 ، کد خبر: www.qom.farsnews.com،13970817000573

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی: