شعار سال: علی جان صادق پور قبل از ظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب برگزار شد، بیان کرد: سال گذشته شاهد کاهش مصرف به ازای هر فرد بودیم اما متأسفانه طی امسال مصرف آب افزایش یافته است.

وی گفت: طی امسال مقدار مصرف آب در شهرهای استان قم ۳۰ میلیون متر مکعب بود که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است و این افزایش مصرف ناشی از تصور غلط افزایش بارندگی‌های امسال، افزایش دما در برخی از نقاط و همچنین افزایش جمعیت مصرف کننده و افزایش تعداد مشترکین نسبت به سال گذشته بوده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه هفته صرفه جویی در مصرف آب از یکم تا هفتم تیرماه ادامه دارد، افزود: امروز شنبه با عنوان مدیریت مصرف آب و انرژی و خانواده، یکشنبه با عنوان افکار عمومی و رسانه، دوشنبه با عنوان صنعت، معدن، سازمان‌های عمومی و موسسات خصوصی، سه شنبه با عنوان غذا منابع طبیعی و محیط زیست، چهارشنبه با عنوان مدیریت مصرف آب و انرژی و مدیریت خدمات شهری و روستایی و جلب مشارکت‌های مردمی و خیرین، پنجشنبه با عنوان اقتصاد و حقوق شهروندی و جمعه با عنوان آموزه‌های دینی نامگذاری شده است.

وی بیان کرد: با افزایش کم آبی در کشور طی سالیان اخیر غالب مردم متوجه این خطر شده‌اند اما باز هم سرانه مصرف آب در کشور بالاست.

صادق پور گفت: طبق پیش بینی انجام گرفته در استان قم میزان مصرف آب به ۱۷۰ لیتر برای هر نفر در روز خواهد رسید که رقم بالایی است.

وی با اشاره به لزوم انجام فرهنگ سازی لازم نسبت به کمبود آب افزود: از آنجایی که عمده آب استان قم از استان‌های دیگر تأمین می‌شود بنابراین صرفه جویی امری ضروری است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم بیان کرد: تمامی منابع آب در استان قم شناسایی و احصا شده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گیرند و علاوه بر سد ۱۵ خرداد و سد کوچری و سایر منابع استانی، از استان‌های دیگر نیز آب وارد این استان می‌شود.

با رشد مصرف به زودی با کمبود آب در قم مواجه می‌شویم

وی ادامه داد: هیچ منبع شناسایی نشده‌ای برای تأمین آب قم نداریم و باید بر اساس منابع موجود میزان مصرف را تنظیم کنیم زیرا با رشد مصرف به زودی با کمبود آب مواجه خواهیم شد.

صادق پور بیان کرد: تعداد اشتراکات در ابتدای سال گذشته ۳۱۲ هزار انشعاب بود که تا پایان سال به ۳۲۱ هزار اشتراک رسید، همچنین تعداد مشترکین آب در ابتدای سال گذشته ۴۸۴ هزار بوده که تا پایان سال به ۴۹۹ هزار رسیده است.

وی ادامه داد: تعداد اشتراکات فاضلاب در ابتدای سال گذشته ۸۷ هزار و ۹۰۰ اشتراک بود که تا پایان سال به ۱۰۲ هزار اشتراک رسیده است، همچنین حجم مخازن بهره برداری شده در ابتدای سال گذشته ۳۲۲ هزار متر مکعب بوده که تا پایان سال به ۳۵۱ هزار متر مکعب رسیده است، طول خطوط انتقال و شبکه توزیع آب در ابتدای سال گذشته ۲ هزار و ۳۴۰ کیلومتر بوده که به ۲ هزار و ۳۹۸ کیلومتر رسیده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم اضافه کرد: طول خطوط انتقال و جمع آوری فاضلاب در ابتدای سال گذشته ۹۴۷ کیلومتر بوده که در پایان سال به ۹۸۷ کیلومتر رسیده است، همچنین جمعیت تحت پوشش آب در ابتدای سال گذشته یک میلیون و ۲۵۸ هزار نفر بوده که به یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۱۹۱ نفر رسیده و صد درصد جمعیت شهری را پوشش داده است و جمعیت تحت پوشش فاضلاب نیز از ۳۸۰ هزار نفر به ۴۳۹ هزار نفر رسیده است.

آب سه شهر استان قم و ۴۰ روستا از سرشاخه‌های دز و سد ۱۵ خرداد تأمین می‌شود

وی بیان کرد: در حال حاضر آب شرب شهر قم، سلفچگان، قنوات و کهک و ۴۰ روستای دیگر از سرشاخه‌های دز و سد ۱۵ خرداد تامین می‌شود که به طور متوسط در طول سال، ۸۶ درصد کل آب بهداشتی مصرف استان را به خود اختصاص می‌دهد و حدود ۱۴ درصد نیز از سایر منابع از جمله چاه‌های علی آباد و چاه‌های سطح شهر تامین می‌شود.

صادق پور در خصوص علت شورتر شدن آب استان قم افزود: روزانه سه هزار و ۶۰۰ لیتر در ثانیه اجازه استفاده از آب سد سرشاخه‌های دز را داریم که اگر میزان مصرف آب بیشتر از این میزان شود از منابع دیگر آب تامین می‌شود که آب شورتر می‌شود اما در فصل‌های دیگر معمولاً بیشتر از این میزان نیست.

وی بیان کرد: حجم کل منابع آبی قابل استفاده در استان قم حدود ۱۳۵ میلیون متر مکعب است که شامل ۱۰۰ میلیون متر مکعب از سرشاخه‌های دز و سد ۱۵ خرداد و هشت و هشت دهم متر مکعب از چاه‌های علی آباد و ۲۶ متر مکعب از چاه‌های سطح شهر می‌شود.

صادق پور گفت: در سال گذشته تلاش‌های خوبی در استان برای بهبود وضعیت آب صورت گرفت از جمله ۴۰ کیلومتر شبکه فاضلاب عمدتاً در حوزه پردیسان ایجاد شد.

قرائت کنتور مشترکین به صورت آنلاین

وی ابراز کرد: سیستم‌های نرم افزاری و قرائت کنتور مشترکین اکنون به صورت آنلاین انجام می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: پایدارسازی نرم افزار منابع انسانی، توسعه آزمایشگاه‌ها، جایگزینی لوله گذاری پلی اتیلن به چودن، احداث سایت خورشیدی و بازسازی پنج هزار مترمکعب مخزن آب از جمله اقدامات انجام گرفته در این سازمان است.

وی تصریح کرد: آحاد انشعاب فاضلاب از تعداد ۱۵ هزار و ۲۲۰ آحاد در بودجه به ۲۵ هزار و ۸۰۰ واحد رسیده که افزایش ۴۱ درصدی داشته است.

صادق پور گفت: تصفیه خانه شماره ۲ تصفیه فاضلاب به طور کامل از مدار خارج شده بود اما مجدداً مطالعات لازم در این زمینه انجام گرفت و این تصفیه خانه بازسازی شد که اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ابراز کرد: در زمینه فاضلاب مسکن مهر بسیاری از خانه‌ها با مشکل مواجه بودند که برای رفع این مشکل به ایجاد پکیج فاضلاب و جمع آوری فاضلاب پردیسان اقدام شد.

اصلاح و تعویض ۱۵ هزار کنتور مشترکین

وی ضمن بیان اصلاح و تعویض ۱۵ هزار کنتور مشترکین افزود: شهروندان به جای مراجعه حضوری به مراکز می‌توانند با سامانه ۱۲۲ تماس حاصل و خدمات خود را کنترل کنند.

صادق پور بیان کرد: بیش از ۱۴ هزار حادثه طی سال گذشته در استان قم در شبکه آب و فاضلاب به وقوع پیوست که این مشکلات در کمتر از متوسط ۶۰ دقیقه مرتفع شدند.

وی با اشاره به اجرای سه طرح بومی سازی صنعتی طی سال گذشته افزود: مهمترین طرح بومی سازی، طراحی و ساخت اسکروپمپ جهت پمپاژ فاضلاب بود که با پیگیری انجام شده به زودی در سراسر کشور جهت خرید اسکروپمپ اقدام می‌کنند.

اجرای طرح حامیان آب

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اجرای طرح حامیان آب برای هشت هزار نفر افزود: حامیان آب آموزش‌های اولیه را دریافت کرده و با دانش آموزان و خانواده‌های آنها ارتباط دارند و شیوه‌های مصرف صحیح آب را آموزش می‌دهند.

وی بیان کرد: در همه حوزه‌ها شرکت آب و فاضلاب استان قم رتبه اول تا سوم را کسب کرده است.

صادق پور با بیان اینکه به ازای کاستن هر دقیقه از مدت زمان دوش گرفتن بین ۲۰ تا ۳۰ لیتر در دقیقه در مصرف آب صرفه جویی کنیم، افزود: هنگام مسواک زدن با بستن آب ۱۵ لیتر در دقیقه می‌توان صرفه جویی در مصرف آب داشت.

وی بیان کرد: افرادی که کمتر از الگوی مصرف که ۵۰۰ لیتر در شبانه روز است به استفاده از آب بپردازند آب استفاده کنند، به ازای هر مترمکعب ۱۶۱ تومان تشویق می‌شود اما افرادی که بیشتر مصرف کنند جریمه خواهند شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به افزایش هفت درصدی میزان آب بها طی امسال افزود: به افرادی که کاهش مصرف دارند تشویقی داده می‌شود و افرادی که بالای الگوی مصرف از آب استفاده کنند ۱۶ درصد بیشتر از سال گذشته جریمه می‌شوند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار 1تیر98، کد خبر: 4647639، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی: