شعارسال: موسسه توسعه و عمران منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم ، در محدوده ای به وسعت 2000هکتار در 185 کیلومتری تهران و در چهار راه جاده های ترانزیت ، در مرکز ایران واقع شده است.

این منطقه ، به عنوان مهمترین و نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی اقتصادی کشور، واقع در جاده ابریشم ، راه آهن سراسری و بزرگراههای اصلی شمال، جنوب ، شرق و غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا ، کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس به منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز و منحصر به فرد داشته و قادر است نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کلان کشور ایفا نماید.

این در حالی است که این منطقه ویژه این روزها بار دیگر و با تغییر بخشدار سلفچگان نامش بر سر زبان ها افتاد البته شاید این تغییرات نیاز بود تا گوشه ای از مشکلات این منطقه تجاری رسانه ای شود.

* معاون سیاسی امنیتی استاندار قم: ضرورت حل مشکل آب و فرودگاه در منطقه استراتژیک سلفچگان

احد جمالی ظهر هفته گذشته در مراسم تودیع و معارفه بخشدار سلفچگان که در سالن همایش بخشداری سلفچگان برگزار شد، اظهار کرد: مهم است آبرومندانه مسؤولیت خود را به پایان برسانیم و بتوانیم بر سر مسؤولیت دیگری قرار گیریم، انسانی که با تکلیف حرکت می‌کند، رعبی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مدیران به عنوان سرمایه‌های نظام هستند، بنابراین باید به ادای حق مردم بپردازند، بخشدار جدید با توجه به سوابق ممتد در راستای امور بخش‌ها و بخشداری‌ها نیرویی آشنا و متعهد است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار قم با بیان اینکه خدمت ما سیستمی انجام می‌شود، اگر همه با یکدیگر باشیم، موفق می‌شویم، گفت: نباید توقع داشته باشیم همه مانند یکدیگر فکر کنیم، باید این ظرفیت را در خود به وجود آوریم که نظرات و افکار مختلف را تحمل کنیم ولی مهم این است که هدف ما خدمت به مردم باشد.

وی با تأکید بر اعتقاد به خرد جمعی افزود: اگر ملی فکر کردیم و همه منابع را در نظر گرفتیم، اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی محقق می‌شود و اگر جزیره‌ای عمل کنیم و با ظرفیت کم نسبت به مسائل برخورد کنیم، ناقص عمل کرده‌ایم.

جمالی عنوان کرد: باید از تمام ظرفیت‌های نظام در این بخش استفاده شود، در صورتی موفقیت حاصل می‌شود که با امام جمعه، شوراها، ‌دهیاران، ‌نیروهای امنیتی نظامی و دستگاه‌های اجرایی تعامل عقلانی و نظام‌مند داشته باشید.

وی خاطرنشان کرد: وسعت بخش سلفچگان زیاد نیست، ولی منطقه استراتژیکی و نقطه طلایی استان قم محسوب می‌شود و به عنوان یکی از مراکز ثقل ارتباطات کشور است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار قم با بیان اینکه باید اتاق فکری برای بررسی وضعیت صنایع این بخش داشته باشید، گفت: باید فکر اساسی در این زمینه صورت گیرد و بحث آلایندگی و فرودگاه این بخش در جلسات متعدد مطرح شده است.

وی با اشاره به مشکل فرودگاه گفت: باید هرچه سریع‌تر مشکل فرودگاه حل شود تا به این وسیله فرصت و ظرفیت‌های اشتغال و توسعه این بخش افزایش پیدا کند.

جمالی به مسائل اجتماعی، ‌فرهنگی و سیاسی منطقه اشاره کرد و افزود: با آنکه جمعیت بخش سلفچگان فراوان نیست، ولی کلکسیونی از اقوام، ‌فرهنگ‌ها و مسائل اجتماعی در این بخش وجود دارد.

وی با بیان اینکه مشکل آب یکی از مسائل اساسی است، که باید این مسئله حل شود عنوان کرد: حفظ کرامت انسان‌ها در قالب نیروهای اداری و غیر اداری از مهم‌ترین موضوعات است و به عنوان اصول اساسی کار شما محسوب می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار قم با بیان اینکه عرفان‌های نوظهور، بدعت در فکر و اندیشه مردم است، گفت: با محوریت امام جمعه باید این قضایا پیگیری شود و کار فرهنگی در این زمینه صورت گیرد.

وی با اشاره به انتخابات حساس ریاست جمهوری و شوراها گفت: باید ارزیابی نسبت به انتخابات گذشته به ویژه انتخابات سال گذشته و انتخابات ریاست جمهوری و شورای قبل صورت گیرد و نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرد.

جمالی خاطرنشان کرد: به انتخابات شوراها به عنوان بحث سیاسی نگاه نمی‌شود بلکه به عنوان یک مسئله اجتماعی است و شوراها باید مشکلات مردم را حل کنند.

* بخشدار سابق سلفچگان: پیگیری آلودگی بخش سلفچگان به عنوان معضل اصلی

محمدرضا قدسی نیز در این مراسم اظهار داشت: در بخشداری سلفچگان عهده‌دار پیگیری مشکلات بودم، امیدوارم به تکلیفی که بر گردن من بوده است، عمل کرده باشم و در آینده نیز در مسؤولیت خود به خوبی ایفای نقش کنم.

وی ابراز امیدواری کرد؛ بخشدار جدید سلفچگان بتواند کاستی‌ها را جبران کند و در مسیر پیشرفت و آبادانی سلفچگان گام بردارد.

بخشدار سابق سلفچگان با بیان اینکه آلودگی سلفچگان از معضلات اصلی این بخش است، ادامه داد: باید دست به دست یکدیگر دهیم و به ویژه در شهرک صنعتی که معضلات آن بیشتر است، پیگیری لازم برای حل مشکلات صورت گیرد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، تاریخ انتشار: 9 آذر 1395، کدخبر: 963324، www.dana.irSource link

منبع: شعار سال