شعارسال: می‌گویند پنج شنبه‌ها و جمعه‌ها زمان قطعی است و از صبح تا عصر نیز ادامه دارد. می‌گویند گاهی کولرها در دمای بالای 40 درجه قم خشک خشک کار می‌کند‏‌، می‌گویند وقتی آب برای مصرف مردم نیست چطور می‌توان برای کشاورزی در نظر گرفته شود و می‌گویند خط لوله سرشاخه‌ها از کنار آبادیشان می‌گذرد اما هنوز جان آبادی از تشنگی به لب می‌رسد.

* یکی از ساکنین روستای قلعه چم از قطعی آب روستایشان برایمان گفت.

ابوالفضل زند با بیان اینکه وضعیت تامین آب در این روستا چندان مناسب نیست‏، اظهار داشت: در طول هفته چند روز قطعی آب است و چند روز دیگر می‌توان از آب به طور کامل استفاده کرد، برای نمونه پنج شنبه و جمعه ها از صبح تا عصر آب نیست و در روزهای دیگر هم خیلی کم فشار است.

وی ادامه داد: در حال حاضر آب مورد نیاز از قنات و چاه‌ها تأمین می‌شود و حتی با تانکر نیز آب نمی‌آوریم، در این منطقه مسکن‌های مهر نیز ساخته شده که آب و برق و گاز ندارند و هم اکنون به صورت غیرمجاز به آن‌ها آبرسانی می‌شود.

این ساکن روستان قلعه چم افزود: خط لوله اصلی انتقال آب از سرشاخه‌های دز از کنار روستای قلعه چم می‌گذرد اما هنوز به روستای ما تعلق نگرفته است، این در حالی است که بعضی روستاها چند کیلومتر با این خط لوله فاصله دارند اما به آن‌ها آب سرشاخه‌های دز رسیده است.

ابوالفضل زند همچنین با اشاره به اینکه روستاهای دیگری مانند علی آباد و چاله گنبد نیز مشکل تامین آب دارند با تانکر آبرسانی می‌شوند، گفت: این مسائل را با بخشداری، استانداری و فرمانداری در میان گذاشته‌ایم و قول مساعدت داده‌اند اما هنوز هیچ قولی اجرایی نشده است.

وی تاکید می‌کند که در حال حاضر مشکل کم آبی موجب کاهش کشاورزی و تولید شده است، زمانی که آب کافی برای مصرف مردم وجود ندارد چطور می‌توان توقع داشت که آب کافی برای کشاورزی وجود داشته باشد.

یکی دیگراز ساکنین این روستا نیز در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: از لحاظ تامین آب خیلی مشکلات وجود دارد و نه تنها آب کم است بلکه همین مقدار آب نیز کیفیت بدی دارد، هم اکنون آب کشاورزی از سد پانزده خرداد تامین می‌شود و قریب به هفت یا هشت سال است که آب این روستا خیلی کم شده است.

* مسئولان روستای قلعه چم از دستور مستقیم ریاست جمهوری می‌گویند

در همین زمینه عضو شورای اسلامی روستای قلعه چم به خبرنگار مهر گفت: در زمینه انتقال آب سرشاخه‌های دز به این روستا نیز قول‌هایی داده شده اما هنوز بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است و زمانی نیز برای انجام این کار مشخص نیست.

محمدعلی صادقی با بیان اینکه برای انجام این کار دستور مستقیم از شخص ریاست جمهوری در اختیار ما است‏‌، گفت: تعدادی از روستاهایی که در مسیر این خط لوله هستند آب دارند اما قلعه چم همچنان از این مسئله بی بهره است‏‌.

عضو شورای اسلامی روستای قلعه چم با اشاره به اینکه دلیل عمده کم آبی در این روستا خشک شدن چاه‌های اصلی است‏، گفت: خشک شدن چاه‌ها به دلیل کمبود بارندگی است و هم اکنون قسمت بافت جدید و بخش بالادستی آب روستا مشکل تامین آب را دارد.

دهیار روستای قلعه نیز با بیان اینکه این روستا دارای جمعیت دائمی است‏‏، گفت: این روستا و اهالی آن هر روز شاهد قطع آب هستند.

غلامعلی صادقی اظهار داشت: مشکلات تامین آب روستای قلعه چم در بخش سلفچگان به دلیل وجود جمعیت فصلی نیست‏‌ چرا که این روستا دارای جمعیت دائمی است.

وی ادامه داد: این روستا به صورت روزانه به خصوص در فصل تابستان شاهد قطعی آب است‏‌، برای مثال ممکن است امروز از ساعت 2 بعد از ظهر قطعی آب شروع شود تا عصر ادامه یابد‏‌ و همین طور روز بعد نیز ممکن است از صبح تا عصر باشد.

صادقی با بیان اینکه مشکلات تامین آب روستای قلعه چم با شروع تابستان آغاز می‌شود و در فصول پاییز و زمستان کمتر است‏‌، گفت: طی جلساتی که با بخشداری پیرامون مسئله تامین آب داشتیم قرار بر این بود که با توجه به عبور لوله اصلی طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز از این روستا‏‌، آب این روستا نیز به زودی با این خط لوله تامین شود اما هنوز تاریخ به ثمر نشستن این قول‌ها معلوم نیست.

* سهم قلعه چم از آب سرشاخه‌های دز چه شد؟

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قم از 141 میلیون متر مکعب آب انتقال داده شده از سرشاخه‌های دز قریب به پنج میلیون متر مکعب به منظور آب رسانی به روستاهای قم اختصاص می‌یابد و این در حالی است که هنوز مشخص نیست روستاییان قمی چه زمانی روی آب سرشاخه‌های دز را خواهند دید.

بخشدار سلفچگان در خصوص تامین آب این بخش در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تقریبا کارهای اصلی انجام شده و هم اکنون کارهای فرعی است که می‌توانیم خودمان حلشان کنیم، به نظر بنده تامین آب روستاها در مسیر این پروژه امکان پذیر است و این به شرایط تامین اعتبار وابسته است.

حسن محبوبی ادامه داد: هم اکنون خط لوله آب سرشاخه‌های دز از مسیر نیزار تا بخش سلفچگان آمده است و عملیات لوله گذاری نیز در حال انجام است، بعضی کارهای تخصصی نیز به خوبی پیش می‌رود و مشکل کنونی زمین‌های معارضی است که برای حل این مشکل نیز اقدامات لازم در حال انجام است،

وی با بیان اینکه روستایی مانند علی آباد فاصله زیادی تا خط لوله اصلی انتقال آب سرشاخه های دز دارد و در این خصوص اعتبار خاص خودش را می‌خواهد، افزود: برای روستاهای علی آباد و چاله گنبد باید با تانکر آبرسانی کنیم و در این زمینه هم اکنون ما تنها می توانیم هماهنگی ها را انجام دهیم و این مسائل را به مسئولان استانی انعکاس دهیم، درواقع این دوروستا آب ندارند و اگر با تانکر به آنها آبرسانی نشود مشکلاتشان جدی است، به طوری که اگر از این دوروستا به ما خبر ندهند که آبشان تمام شده ما مطلع نمی‌شویم و در همین زمینه از اهالی این روستا می‌خواهیم حتما پیش از اتمام ظرفیت آب این موضوع را به ما خبر دهند.

به گفته محبوبی مشکل تامین آب قلعه چم، چاله گنبد و علی آباد در روستاهای دیگری مانند حسن آباد و حسین آباد نیز وجود دارد.

* بازهم نبود اعتبار متهم اصلی است

بخشدار سلفچگان با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات در این زمینه مسائل مربوط به پیمانکاران است که خواستار بدهی هایشان هستند و به دلیل افزایش قیمت مصالح آنها نیز حق دارند، گفت: در حال حاضر برای شهر سفلچگان و روستای قلعه چم لوله گذاری انتقال آب سرشاخه‌ها انجام شده است اما مشکل مهمتر کمبود اعتبار و همچنین فرسودگی بعضی لوله‌ها است، در حال حاضر نمی‌توان قول تکمیل پروژه داد و تنها می‌توان قول پیگیری داد.

وی افزود: مشکل اصلی عدم انتقال آب سرشاخه‌ها نبود اعتبار است، از روز اولی که بنده به این سمت برگزیده شده‌ام برای رفع مشکل کم آبی اقدام کرده‌ام و نامه نگاری‌ها در این زمینه وجود داشته است، حتی بازدیدهای میدانی نیز داشته‌ایم و بعضی مکان‌ها هست که لوله یک متر تا خط لوله فاصله دارد اما به دلیل نبود اعتبار و مشکلاتی که با پیمانکاران داریم کارها پیش نمی‌رود.

محبوبی تاکید کرد: تکمیل این پروژه و انتقال آب از خط لوله سرشاخه‌های دز برای روستاهای سلفچگان و استان قم اعتبار و بودجه زیادی لازم ندارد و چنانچه برنامه ریزی‌ها به طور صحیح انجام شود این مشکلات نیز برطرف می‌شوند.

رسیدگی به مشکل کم آبی روستاهای قم نه تنها خواست مردم این مناطق که خواست مسئولان این استان نیز بوده است.

فرماندار قم پیش از شروع فصل گرما و با اشاره به مشکلات هرساله تامین آب شرب در مناطق روستایی این استان در ایام گرم سال، بر لزوم همت نهادهای این استان جهت برطرف شدن این مشکل تاکید کرده بود.

اسماعیل زارعی کوشا در این زمینه اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی قم برای تهیه آب شرب روستاییان با مشکلات اعتباری رو به رو است و امیدواریم استانداری با همکاری سایر نهادها دستور ویژه ای در این زمینه داشته باشند.

همچنین احمد امیر آبادی‏‌، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز بر ضرورت تامین اعتبارات پروژه‌های آبرسانی به روستاها تاکید کرد و گفت: باید در این زمینه راهکارهای مناسب اتخاذ شود تا پروژه‌ها به خاطر کمبود اعتبار متوقف نشود.

* انتظار تأمین بودجه برای تامین آب روستاهای قم

مدیر عامل شرکت آب و فاضلات شهری و روستایی قم در خصوص تلاش این مجموعه برای حل مشکلات تامین آب روستاهای قم به خبرنگار مهر گفت: یکی از مسائل مهم کنونی تخصیص اعتبار برای تامین آب روستاهای استان قم است و هم اکنون در این زمینه 30 تا 40 پروژه تعریف شده تا بتوان این مشکلات را مرتفع کرد.

عبدالحمید توکلی بینا افزود: در همین زمینه اعتبار لازم را طی روزهای گذشته به استانداری ابلاغ کردیم و استانداری نیز در حال حاضر منتظر ابلاغ بودجه سال جاری از سوی هیئت دولت است و در این زمینه قول همکاری و مساعدت را دادند.

این تاکیدات از سوی مسئولان استان درحالی تا امروز ادامه دارد که گویا طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز تنها یک طرح ملی برای تامین آب شهر قم بوده است.

سوال اساسی این است که اگر این طرح تعریف ملی در سطح یک استان را دارد چرا با وجود اهمیت و ضرورت بالای آن مانند بعضی از طرح‌های دیگر همچون منوریل مورد توجه نبوده است. به گفته بخشدار سلفچگان اعتبار کافی برای تامین آب همه روستاهای قم از خط لوله سرشاخه‌های دز اعتبار زیادی نیست‏.

به گفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلات شهری و روستایی قم ردیف اعتبار این طرح برای تامین آب روستاهای استان قم و روستاهایی که در مسیر این خط لوله قرار دارند کافی نبوده است و این درحالی است که تا امروز میلیاردها تومان به حساب پروژه منوریل قم ریخته شده و برخلاف وعده‌های مسئولان هنوز بخش اول فاز یک این طرح نیز به بهره برداری نرسیده است.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 13 مرداد 1392، کدخبر: 2109348 ، www.mehrnews.comSource link

منبع: شعار سال