شعارسال:وزیر جهاد کشاورزی گفت:دولت بیشترین تسهیلات بانکی را به اجرای طرح های آبیاری نوین، توسعه سطح زیر کشت گلخانه ای محصولات کشاورزی و تولید آبزیان پرورشی اختصاص داده و اکنون 85درصد هزینه های آبیاری نوین را دولت پرداخت می کند.

محمود حجتی که رئیس جمهوری را از روز چهارشنبه در سفر به استان هرمزگان همراهی می کند در حاشیه بازدید از یکی از طرح های تولید میگوی پرورشی در حومه شهر بندرعباس در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با اجرای این طرح ها، سمت و سوی فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی نیز به تولید بیشتر در واحد سطح کمتر با کاهش مصرف آب کمتر سوق داده می شود.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به شناسایی بیش از 50 هزار هکتار زمین مستعد طرح های پرورش میگو در هرمزگان اضافه کرد: هرچند هم اکنون هفت هزار هکتار از مقدار مذکور در حال بهره برداری است اما با توجه به افزایش تولید 5 برابری میگو در چهار سال گذشته تاکنون و استقبال متقاضیان، نزدیک به 20 هزار هکتار از این اراضی در شرف واگذاری است.

در اطلاعات منتشر شده شیلات هرمزگان آمده است: تعداد سایت های فعال پرورش میگوی این استان از 5 سایت در سال 92 به 9 سایت، سطح زیر کشت از یک هزار و 411 هکتار به 3 هزار و 661 هکتار و میزان برداشت نیز از 3هزار تن به 15هزار و 333 تن در سال جاری افزایش یافته است.

وزیر جهادکشاورزی این آمارها را نشانگر وجود ظرفیت های لازم برای اجرای طرح های پرورش میگو در هرمزگان دانست و ابراز امیدواری کرد با افزایش تولید در واحد سطح و زیر کشت بردن سایت های جدید در قالب واگذاری زمین، میزان تولید میگوی پرورشی این استان تا پایان برنامه ششم توسعه به 18هزار تن افزایش یابد.

شیلات هرمزگان اعلام کرده است برای احداث 2 هزار و 500 هکتار مزرعه آماده عملیات عمرانی به یک هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه ثابت و برای تولید 18هزار تن میگوی پرورشی نیز به 2 هزار و 520 میلیارد ریال سرمایه در گردش نیاز است.

حجتی در ادامه با اشاره به موفقیت های هرمزگان در اجرای طرح تولید ماهیان دریایی (ماهی در قفس) و هم چنین کشت های گلخانه ای و آبیاری نوین ابراز داشت: وزارت جهاد کشاورزی از ادامه این فعالیت ها حمایت می کند.

رئیس جمهوری را که روز گذشته وارد استان هرمزگان شد تعدادی از وزیران کابینه از جمله وزیر جهاد کشاورزی همراهی می کنند.

روز گذشته نیز با حضور وزیر جهادکشاورزی، 381 طرح کشاورزی در این استان به بهره برداری رسید.

سفر رئیس جمهوری و هیات همراه او به استان هرمزگان ظهر امروز پنجشنبه خاتمه می یابد.

شرکت در شورای اداری استان هرمزگان و برگزاری نشست خبری مهم ترین برنامه های امروز سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار 10اسفند 96، کدخبر: 82847710، www.irna.irSource link

منبع: شعار سال