شعار سال:

معصومه ابتکار،‌ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در صفحه اینستاگرام خود مردم را به «چالش 18 درجه» دعوت کرد و نوشت: «موتورخانه‌ها و سیستم‌های گرمایشی شهرهای بزرگ» در زمستان از منابع آلاینده هوا به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ممیزی، معاینه فنی و استانداردسازی موتورخانه‌های ساختمان‌های دولتی و نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها اجباری است و به زودی معاینه فنی موتورخانه‌های ساختمان‌ها و مراکز تجاری و مسکونی نیز اجباری خواهد شد.
ابتکار در ادامه نوشت: در شهری مثل تهران حدود دو میلیون واحد وجود دارد که دارای سیستم‌های گرمایشی هستند و با تهویه آن‌ها حجم عظیمی از آلاینده در فضای شهر تخلیه می‌شود.در این شرایط، کنترل درجه دما به نحوی که تفاوت زمستان و تابستان در داخل خانه‌ها احساس شود و هر از گاه ناچار نشویم پنجره‌ها را باز کنیم، یک مسئولیت اجتماعی مهم و یک اقدام ارزشمند برای سلامت خودمان است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نوشت: به همین دلیل دوباره هموطنانم را به «چالش هجده درجه»دعوت می‌کنم تا با کنترل درجه حرارت محل سکونت و کار خود بتوانیم به کاهش آلاینده‌ها کمک کنیم و نقشی هم در مقابله با تغییر اقلیم داشته باشیم. بی تردید در کنار اقدامات اجرایی، فرهنگ‌سازی برای تغییر وضعیت محیط زیست و بر عهده گرفتن مسئولیت‌های فردی هر یک از آحاد جامعه، حیاتی و انکارناپذیر است.»

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ انتشار 15 آذر 1395، کد مطلب:164856 : www.ana.irSource link

منبع: شعار سال