شعار سال: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، به منظور اجرای ضوابط فنی و اجرایی توسعه الکترونیک و مصوبه کار گروه توسعه خدمات الکترونیکی وزارتخانه و با توجه به تنوع و تعداد مجوزهای صادره برای فراهم کردن امکان ارایه خدمات از یک درگاه واحد، سامانه متمرکز صدور مجوزهای بخش کشاورزی توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارتخانه طراحی و راه اندازی شده است.

کریم احمدی رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزیدر کارگاه آموزشی سامانه متمرکز صدور مجوزهای کشاورزی از راه اندازی این سامانه طی دو ماه اخیر در پنج استان فارس، یزد، اردبیل، البرز و گلستان به صورت پایلوت خبر داد و گفت: در حال حاضر صدور 27 مجوز و 60 خدمت در این پنج استان توسط سامانه مذکور انجام می شود.

وی اعلام کرد: از این پس و با برگزاری این کارگاه آموزشی، سامانه متمرکز صدور مجوزهای کشاورزی در تمام استان‌های کشور راه اندازی می‌شود.

احمدی،توانمندسازی دولت برای کارآفرینی، عرضه موثر خدمات الکترونیکی یکپارچه، توانمندسازی و رضایت شهروندان برای دسترسی به خدمات الکترونیکی و در نهایت مقابله با فساد و جعل را از چشم اندازهای استفاده از فناوری های روز ارتباطی و توسعه الکترونیکی عنوان کرد.

وی ادامه داد: دولت به دنبال افزایش چابکی و کارایی و دسترسی شهروندان به خدمات و اطلاعات با کیفیت و افزایش شفافیت و پاسخگویی به مردم است و این سامانه در بخش کشاورزی نیز با این هدف طراحی و راه اندازی شده است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ایران در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات یا IT در رتبه 102 جهان قرار دارد، اظهار داشت: ما به لحاظ رتبه جهانی، وضعیت مطلوبی در حوزه IT نداریم و این در حالی است که بعضی از کشورهای منطقه مانند بحرین، ترکیه و قزاقستان در رتبه جهانی بهتری از ما قرار دارند.

بهبود کسب و کار با صدور مجوزهای الکترونیکی

در این کارگاه آموزشی،قائم مقام معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی گفت: با راه اندازی سامانه متمرکز صدور مجوزهای کشاورزی، دیگر هیچ مجوز دستی و کاغذی قابل قبول نیست.

قاسمی زانیانی افزود: این سامانه در راستای توسعه دولت الکترونیکی و ارایه خدمات بهتر به بهره برداران راه اندازی شده و امیدواریم با توسعه بهتر این خدمات، فضای کسب کار در حوزه کشاورزی نیز تسهیل شود.

وی با اشاره به گستردگی و تنوع فعالیت در بخش کشاورزی، تاکید کرد: ما در زمینه صدور مجوزهای کشاورزی با تنوع مکانی و شغلی وسیعی رو برو هستیم و به رغم این موضوع ،تحولی که طی سه سال اخیر در دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی اتفاق افتاده بی نظیر است که ناشی از مدیریت، اعمال نظارت های وزیر جهادکشاورزی و تدوین برنامه های دقیق و درست می باشد.

وی گفت: ما در بدترین شرایط اقتصادی که کشور و دولت با رکود و تورم بالا و رشد اقتصادی منفی و بیکاری روبرو بوده است توانستیم در بخش کشاورزی رشد 5 درصدی را تجربه کنیم.

قاسمی زانیانی با بیان این که 35 درصد از فضای کسب و کار کشور، سهم بخش کشاورزی است، اظهار داشت: طی سه سال اخیر در دولت تدبیر وامید ،سهم کشاورزی در فضای کسب و کار 20 درصد بهبود پیدا کرده و یکی از شاخص های این بهبود، اصلاح فرآیند های صدور مجوزهای کشاورزی است.

وی تصریح کرد: سامانه متمرکز صدور مجوزهای کشاورزی با افزایش کارآمدی و کارایی موجب ارتقای بهره وری و در نتیجه استفاده بهینه از زمان می شود ضمن آن که شفافیت خدمات افزایش و تبعیض، فساد و رانت‌ها کمتر خواهد شد و ما از این طریق می توانیم نظام سلامت اداری را در ارایه خدمات هم تسهیل کنیم.

لزوم بکارگیری تکنولوژی های روز

در این کارگاه آموزشی، احمد کبیری رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با تاکید بر لزوم بکارگیری تکنولوژی های روز،تصریح کرد:دولت وقتی کاری را به بخش خصوصی واگذار می کند انتظار دارد آن کار با سرعت،دقت و سهولت انجام شود و ما باید تلاش کنیم به عنوان حلقه واسط میان دولت و بهره برداران با استفاده از تکنولوژی‌های روز در ارائه خدمات و صدور مجوزها اقدام کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در عین حال خواستار حمایت دولت در زمینه فراهم کردن زیرساخت های لازم در این سازمان برای ارائه خدمات و صدور مجوزهای الکترونیکی شد.

واگذاری تصدی‌گری‌ها نشانه اعتماد وزارت جهاد کشاورزی به بخش غیر دولتی

در این کارگاه آموزشی، محمدرضا صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور واگذاری تصدی گری ها را به سازمان های نظام مهندسی کشاورزی و نظام دامپزشکی نشانه و تبلور اعتماد وزارت جهاد کشاورزی به این دو بخش غیر دولتی خواند و گفت:اکنون کارها با هزینه کمتر و با دقت بیشتر و روانتر در این دو نظام انجام می گیرد.

وی با اشاره به عضویت 34 هزار نفر در این سازمان،اظهار داشت:با ارتباط گیری در بستر نرم افزار،صدور پروانه ها در حوزه دامپزشکی را به صورت الکترونیکی آغاز کرده ایم.

صفری سپس خواستار حمایت زیرساختی از این سازمان شد و افزود: این گونه حمایت‌ها در واقع سرمایه گذاری است که منجر به بهبود برنامه های وزارتخانه می شود.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار 14 مرداد 95 ، کد مطلب: 1148401: www.tasnimnews.comSource link

منبع: شعار سال