شعارسال: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب که عصر روز (چهارشنبه) برگزار شد، با اشاره به تخلیه زهاب های واحدهای هفت گانه شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان، گفت: این موضوع معضلاتی جدی برای محیط زیست، بخش کشاورزی و نیروهای مسلح ایجاد کرده که حتماً باید برای حل این معضل راهکارهای عملیاتی پیدا شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به مطالعاتی که در سالهای گذشته برای حل این معضل انجام شده، اظهار داشت: راهکارهایی نیز در سال‌های قبل برای حل این معضل تدوین شده اما به نظر می‌رسد هزینه اجرایی این راهکارها مناسب نیست ضمن آنکه برخی دستگاه‌های اجرایی نیز دارای اختلاف نظر هستند و راهکارها از جامعیت کافی برخوردار نیستند.

وی افزود: باید مطالعات دقیقی صورت پذیرد و راهکار جدیدی در قالب یک طرح جامع و کامل برای حل این معضل پیدا شود.

جهانگیری با یادآوری اینکه چند موضوع در استان خوزستان در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد، خاطرنشان کرد: ساماندهی رودخانه کارون یکی از برنامه‌های جدی دولت است و قرار است در برنامه ششم از ورود پساب ها، فاضلاب‌ها و سایر آلاینده ها به این رودخانه جلوگیری شود تا وضعیت قابل قبولی برای ساکنین اطراف رودخانه مهیا گردد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به طرح زیرکشت بردن 550 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان گفت: برای اجرای این طرح نیز همواره تاکید شده است که باید ابعاد و زوایای مختلف طرح از ابتدا تا انتها دیده شود و برای زهاب‌های حاصل از اجرای این طرح نیز برنامه‌ریزی مناسب و دقیقی انجام شود.

وی از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خواست کارگروهی متشکل از وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شود و موضوع پساب‌های حاصل از فعالیت شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان را مورد بررسی قرار دهند و با درنظر گرفتن مطالعات و راهکارهای گذشته، طرحی جامع در قالب یک برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای حل این معضل تدوین کنند به گونه ای که دغدغه‌های موجود نسبت به زهاب‌های حاصل از فعالیت این شرکت برطرف شود.

جهانگیری همچنین با یادآوری اینکه در تدوین این طرح باید همه مسائل از جمله ابعاد زیست محیطی و موضوعات مرتبط با طرح زیر کشت بردن اراضی کشاورزی نیز لحاظ شود، بر ضرورت جمع‌بندی موضوع و نهایی شدن آن ظرف دو ماه آینده تاکید کرد.

در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سرپرست استانداری خوزستان و رئیس سازمان هواشناسی کشور نیز حضور داشتند، موضوع پساب‌های حاصل از فعالیت شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دستگاه‌های حاضر گزارشی از مطالعات گذشته، راهکارها و گزینه‌های پیشنهادی ارائه کردند.

در این نشست همچنین دغدغه های ستاد کل نیروهای مسلح از تخلیه زهاب های شرکت کشت و صنعت نیشکر خوزستان مطرح شد و نماینده این ستاد به ارائه گزارشی در خصوص مشکلاتی که زهاب های این شرکت برای نیروهای مسلح ایجاد کرده است، پرداخت.

در پایان این جلسه مقرر شد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست موضوع پساب های حاصل از فعالیت شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان را مورد بررسی قرار دهند و با در نظر گرفتن مطالعات گذشته، اخذ نظرات جدید و نیز لحاظ پیوست‌های زیست محیطی، ظرف دو ماه طرحی جامع در قالب برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای حل این معضل تدوین و جهت تصویب نهایی به شورای عالی آب ارائه نمایند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور هم در این جلسه گزارشی از وضعیت بارندگی استان‌ها و وضعیت بهره‌برداری مخازن سدهای کشور از اول مهر تا 19 خرداد سال جاری ارائه کرد و به تشریح پیش‌بینی دمای هوای کشور در فصل تابستان و میزان بارش های پاییز سال جاری پرداخت.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 20خرداد1395، کدخبر: 1100712: www.tasnimnews.comSource link

منبع: شعار سال