شعارسال: کشاورزان امسال نگران از شرایط بازار، هندوانه‌های خود را برداشت و روانه بازار کردند، اما اتفاقاتی رخ داد که نگرانی‌ آن‌ها را افزون کرد. هرچند آن‌ها هندوانه می‌کارند، اما امسال کامشان با محصولشان شیرین نشد. متأسفانه درحالی‌که طرح‌های با ارزشی مانند اجرای الگوی کشت 10 سال است خاک می‌خورد و طرح‌های بی‌ارزشی مانند تشکیل وزارت بازرگانی برجسته می‌شود، امسال سیرکاران و هندوانه‌کاران و سال آینده احتمالاً سیب‌زمینی‌کاران و پیازکاران ضرر خواهند کرد.

امسال سیرکاران و هندوانه‌کاران اردبیلی به‌دلیل عدم اجرای طرح الگوی کشت که بیش از 10 سال است روی کاغذ جاخوش کرده و همچنان وارد فاز اجرا نشده است به‌شدت ضرر کرده‌اند. تا حدی‌که کشاورزان سیرکار زمین‌ها را شخم‌زده و محصول را رها کرده‌اند یا جعبه‌های 10 کیلویی را به‌رقم ناچیز پنج‌هزار تومان می‌فروشند که هزینه کارگر را نیز پوشش نمی‌دهد.

هندوانه‌کاران هم زانوی غم بغل کرده‌اند و به قول خودشان آتش زده‌اند به مالشان و هندوانه را کیلویی 500 تومان به حراج گذاشته‌اند که ضرر و زیان گسترده‌ای پشت این فروش است.

ابراهیم موسی‌زاده دو هکتار زمین کشاورزی را در منطقه مشگین‌شهر به امید آن‌که امسال قیمت سیر بالا خواهد رفت، سیر کاشته است؛ اما نتیجه این بوده که هر جعبه 10 کیلویی را پنج‌هزار تومان می‌فروشد، یعنی هر کیلوگرم سیر 500 تومان. این رقم آن‌قدر پایین است که هزینه برداشت کارگر را هم تأمین نمی‌کند.

این پایان ماجرا نیست. او باید پس از طی مسافت 70 کیلومتر محصولات خود را به شهر برساند تا بتواند به این قیمت آن‌ها را بفروشد که با محاسبه هزینه حمل رقم دریافتی بسیار ناچیز خواهد بود.

محصولم را برداشت نمی‌کنم

موسی‌زاده به فارس گفت: سال گذشته در منطقه پارس‌آباد مغان سیرکاران بسیار سود کردند و من با این امید که امسال نیز قیمت بالا خواهد رفت زمین‌هایم را سیر کاشتم، اما امسال چنین نشد.

وی که لحن بی‌رمقش حکایت از غصه روزگار دارد، افزود: تمام دارایی‌ام همین یک قطعه زمین است که با کلی هزینه و سرمایه این محصول را کاشته‌ام و فکر نمی‌کردم که عاقبت من چنین می‌شود.

موسی‌زاده ادامه داد: بخشی از زمین را برداشت نخواهم کرد، شخم می‌زنم و خیار می‌کارم که شاید درآمد اندکی عایدم بشود. وی در پاسخ به این‌که این منطقه سردسیر است و امکان کشت دوباره را نمی‌دهد، گفت: به هر حال شانس خود را محک می‌زنم، هرچند می‌دانم محصول کمی خواهد داد، اما چاره‌ای جز این ندارم.

فروختن محصولات کنار خیابان برای کاستن از هزینه‌ها

در منطقه مشگین‌شهر استان اردبیل، هندوانه‌کاران هم شرایط بسیار سختی دارند. آن‌ها به امید آن‌که سال گذشته هندوانه گران بوده و درآمد خوبی نصیب کشاورزان این محصول شده است امسال نیز هندوانه کاشته‌اند.

یکی از اهالی پارس‌آباد مغان حدود 500 هکتار از زمین‌های پایاب سد مخزنی سبلان در این منطقه را اجاره کرده و هندوانه کاشته است. زمین‌هایی که چشم قادر به دیدن همه مساحت آن‌ها نیست. تمام این منطقه توسط آب سد مخزنی سبلان که توسط مقام معظم رهبری افتتاح شد، آبیاری می‌شود.

علی راکعی که در کنار این مزرعه سایه‌بانی درست کرده و هندوانه‌ها را کیلویی 500 تومان می‌فروشد، گفت: همه زحمات ما در این زمین‌های بزرگ هدر می‌رود، هزینه‌ها بالاست و هندوانه کیلویی 500 تومان نمی‌تواند حتی هزینه‌های ما را تأمین کند. از مراحل کاشت، داشت و برداشت از بذرهای گران گرفته تا کارگر روزانه صدهزار تومان برای این زمین‌ها هزینه شده است و اکنون در زمان برداشت هزینه حمل کامیون‌ها هم بسیار گران است و مجبوریم بخشی از فروش را در کنار جاده انجام دهیم تا بلکه از این هزینه‌ها کاسته شود.

راکعی افزود: حتی حاضریم هندوانه را کیلویی 800 تومان از ما بخرند که در این صورت ضرر نخواهیم کرد؛ اما به‌دلیل عرضه فراوان در بازار محصول بیش‌تر از 500 تومان در هر کیلو به فروش نمی‌رود.

وی ادامه داد: با این تصور که سال گذشته درآمد هندوانه‌کاران بسیار خوب بود امسال نیز هندوانه کاشتم، اما نتیجه غیر از آن چیزی بود که تصور می‌کردم.

کامیون‌های 10 چرخ در وسط مزرعه حرکت لاک‌پشتی دارد و سه تا چهار کارگر هندوانه‌هایی را که پیش از این برداشت شده‌اند را بار کامیون می‌کنند تا به شهر بروند، نزدیک‌ترین فاصله که محل عرضه هندوانه‌هاست 60 کیلومتر فاصله دارد و کامیون‌ها برای این مسیر رقمی معادل 200 هزار تومان کرایه می‌خواهند.

راکعی افزود: تاکنون کلی هزینه کرده‌ایم و اکنون هم باید کلی هزینه بدهیم تا هندوانه‌ها به شهر برود و تازه آن‌جا نیز به‌دلیل عرضه بالا کسی خریدار نیست.

شاید این جای سؤال باشد که چرا باید آن‌قدر محصول کاشته شود تا خریداری برای آن پیدا نشود و قیمت‌ها آن چنان نازل بشود که کشاورزان ضرر بکنند و در دیگر سوی محصولی مانند ذرت و جو دامی کشت نشود که کشور مجبور باشد سالانه میلیاردها دلار برای واردات خوراک دام هزینه کنند، به‌گونه‌ای که 70 درصد تولید محصولات پروتئینی وابسته به همین خوراک دام وارداتی است. آیا متولیان بخش کشاورزی نمی‌توانند این وضعیت را کنترل کنند؟

واقعیت آن است که «طرح الگوی کشت» 10 سالی است روی کاغذ جاخوش کرده و اجرا نمی‌شود. این طرح قرار بود کشت محصولات را سروسامان بدهد، یعنی مشخص شود که در کشور چه میزان باید هندوانه، سیر، سیب‌زمینی، پیاز و دیگر محصولات کاشته شود تا تناسبی بین عرضه و تقاضا وجود داشته باشد، یعنی از یک طرف محصولات مورد نیاز کشور تأمین شود و از طرف دیگر کشاورزان نیز ضرر نکنند.

طرح الگوی کشت همچنان اجرا نمی‌شود و هر سال قربانی می‌گیرد. کشاورز با نگاه به گذشته برای آینده‌اش تصمیم می‌گیرد و این تصمیمات همواره اشتباه از آب درمی‌آید؛ چراکه تمام این تصمیم‌ها براساس حدس و گمان است و هیچ پشتوانه علمی ندارد.

در علم اقتصاد نظریه‌ای به‌نام نظریه تار عنکبوتی مطرح است و کشورهای توسعه‌نیافته گرفتار این نوع اقتصاد هستند، یعنی زمانی‌که عرضه یک محصول کاهش می‌یابد قیمت بالا می‌رود و سال آینده کشاورزان بر این گمان که امسال نیز قیمت‌ها بالا خواهد بود فراوان کشت می‌کنند و این‌بار قیمت کاهش می‌یابد و این منحنی سال به سال تکرار می‌شود و همچون کلاف تار عنکبوت به‌هم تنیده می‌شود. برای فرار از این منحنی تار عنکبوتی باید مدیریتی جامع از سوی دولت و قاعده‌گذاران بخش کشاورزی اجرا شود.

ابزار مدیریتی می‌تواند کشاورزان را به رعایت الگوی کشت ترغیب کند

10 سال پیش این طرح با نام الگوی کشت ارائه شد؛ اما طی این 10 سال همواره وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که نمی‌توانیم کشاورزان را مجبور کنیم تا محصول خاصی را کشت کنند.

ابراهیم مرادزاده، کارشناس کشاورزی، این استدلال وزارت جهاد کشاورزی را تأیید نمی‌کند و می‌گوید: قرار نیست کشاورزان تهدید به کشت محصول خاص بشوند و استفاده از ابزار مدیریتی می‌تواند آن‌ها را در مسیر طرح الگوی کشت سوق دهد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند در قبال اجرای طرح الگوی کشت خدمات یارانه‌ای و نهاده‌های یارانه‌دار یا تسهیلات بانکی به آن‌ها ارائه دهد و در صورت عدم اجرا از سوی کشاورزان این خدمات را از آن‌ها سلب کند.

این کارشناس اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی حتی می‌تواند با این روش‌های مدیریتی کشاورزان را به‌سمت کشت محصولات اساسی و مورد نیاز مانند گندم، برنج، جو، ذرت و دانه‌های روغنی سوق دهد که سالانه برای تأمین این‌ها کشور هزینه گزافی را پرداخت می‌کند.

پرونده ضرر و زیان کشاورزان از اجرایی نشدن طرح الگوی کشت هنوز بسته نشده است. امسال سیرکاران و هندوانه‌کاران ضرر کرده‌اند بسیار احتمال دارد سال آینده سیب‌زمینی‌کاران و پیازکاران متضرر شوند؛ چراکه امسال قیمت پیاز تا کیلویی 15هزار تومان بالا رفت و سیب‌زمینی هم از کیلویی هشت‌هزار تومان پایین‌تر نمی‌آید.

10 سال از ارائه لایحه الگوی کشت به دولت گذشت

وزارت جهاد کشاورزی سازمانی دارد به‌نام تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که دو بخش آموزش و ترویج این سازمان اگر به‌درستی به وظایف خود عمل کنند دقیقاً می‌تواند ضرر و زیان کشاورزان را در زمینه عدم تناسب کشت جبران کند. بخش ترویج می‌تواند به کشاورزان عواقب برخی کشت‌ها و نوید کشت‌های دیگر را آموزش دهد. درباره اجرای طرح الگوی کشت قول‌های فراوانی وجود داشته و اما هیچ‌کدام اجرایی نمی‌شود.

محمدرضا اسکندری، وزیر اسبق وزارت جهاد کشاورزی، تعلل دولت را در اجرای الگوی کشت مورد انتقاد قرار داد و ‌گفت: لایحه الگوی کشت در مرداد 88 به دولت ارائه شده که باید تصویب می‌شد؛ اما تا این لحظه تصویب نشده است. الگوی کشت باید به قانون تبدیل شود و باید پرسید که چرا دولت تاکنون تعلل کرده است.

جواد سرافرازی، مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی، هم معتقد است برای اجرای این طرح نیاز به همکاری سایر نهادها ازجمله قوه قضائیه و وزارت کشور است و وزارت جهاد کشاورزی به تنهایی توان اجرا نداد.

امنیت غذایی یا ناامنی غذایی؟

به هر روی آنچه مسلم است عدم اجرایی شدن این طرح سال‌هاست قربانی می‌گیرد و سال‌هاست کشاورزان ضرر می‌کنند. یک‌سال از کاشتن و سال دیگر از نکاشتن و این چرخه همچنان ادامه می‌یابد. واقعیت این است که تنها کشاورزان ضرر نمی‌کنند؛ بلکه امنیت غذایی کشور به‌خطر می‌افتد، امنیت غذایی که امروزه حربه و تهدید کشورهای سلطه‌گر است.

کشورهای بزرگ امروزه از کالاهای اساسی و ضروری مانند گندم، برنج، خوراک دام و طیور به‌عنوان ابزار تهدید استفاده می‌کنند و از کشورهای دیگر باج‌خواهی می‌کنند و این جای سؤال است که چرا دولت طرح به این مهمی را همچنان مسکوت گذاشته و به‌جای اجرای این‌گونه طرح‌ها که می‌تواند انقلابی در بخش کشاورزی ایجاد کند، به‌دنبال کارهای بی‌ثمری مانند تشکیل وزارت بازرگانی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نه تنها به امنیت غذایی کشور کمک نمی‌کند، بلکه یک مانع بازدارنده در مقابل امنیت غذایی کشور خواهد بود.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری سبزینه ،تاریخ انتشار: 2 مرداد1398،کدخبر:72569 www.sabzineh.org،

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی: