شعارسال: کاظم خاکسار اظهار کرد: تنها چیزی که می‌تواند تولید را پایدار نگه دارد، این است که روندی به وجود آید تا سود حاصل از فروش محصول بیشتر به جیب تولیدکننده برود نه دلال و واسطه و هر عاملی باعث شود که به تولید و تولیدکننده بیشتر کمک شود، می‌تواند تولید آن محصول را پایدار کند. از سوی دیگر نزدیک شدن عرضه و تقاضا به یکدیگر نیز عامل دیگر پایداری تولید است که بورس کالا در چنین شرایطی بهترین بازار برای برنج است.

وی با بیان این‌که در بازار بورس هر محصولی به عنوان شفاف‌ترین بازار عرضه کالا وارد شود می‌تواند نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده را در پی داشته باشد، افزود: به عنوان مثال قیمت برنج ایرانی در استان‌های شمالی بسیار کمتر از پایتخت و دیگر استان‌هاست و اگر بتوان از طریق بورس کالا، برنج را به‌طور مستمر عرضه کرد یا این‌که عرضه این محصول را از طریق فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای و غرفه‌های اختصاصی برای تولیدکنندگان در چنین بازارهایی انجام داد، سودجویی در بازار برنج به حداقل ممکن می‌رسد و دیگر کسی نمی‌تواند برنج را به هر قیمتی که می‌خواهد بفروشد.

مدیر کل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: بورس کالا سالم‌ترین و شفاف‌ترین‌ روش عرضه محصول است، چرا که در بورس کالا عرضه محصول، قیمت، خریدار، فروشنده، نحوه پرداخت پول و از همه مهم‌تر سطح کیفی عرضه شده کاملا مشخص و شفاف است و هر کسی نمی‌تواند هر محصولی را در بورس کالا عرضه کند و محصول عرضه شده در این بازار شناسنامه‌دار و دارای استاندارد مشخصی است.

خاکسار با اشاره به این‌که یکی از مشکلات بازار برنج فاصله زیاد قیمت این محصول از عمده‌فروشی تا خرده‌فروشی بازار مصرف است، تاکید کرد: از آنجاکه باید تمامی پارامترهای بورس کالا برای عرضه یک محصول از کیفیت تا قیمت، عرضه و حتی بازار هدف محصول مشخص و شفاف باشد، بورسی شدن برنج می‌تواند به شفافیت بازار آن کمک کند و دست دلالان و سودجویان از آن را کوتاه کند، چرا که در این شرایط دیگر کسی نمی‌تواند برنج را که از بورس کالا خریداری کرده به هر قیمتی بفروشد و یا آن را برای روز مبادا نگه دارد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار خبر 3 مرداد 1395، کدمطلب: 95050101108 ،www.isna.irSource link

منبع: شعار سال