شعارسال: تفاهمنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار و توسعه زنجیره ارزش صنعت زنبورداری کشور با همکاری وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) امضا شد.

در این تفاهمنامه، ایران به عنوان یکی از ظرفیت های مناسب برای تولید و صادرات عسل و همچنین ایجاد اشتغال پایدار، شناسایی شده که با کمک سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) مقرر شده این برنامه در مراحل مختلف عملیاتی شود.

بر پایه این تفاهم نامه، انعقاد این قرارداد به ایجاد آزمایشگاه مرجع مطابق با استانداردهای بین المللی منجر می شود. در این آیین «الساندرو آمادیو» نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، «عیسی منصوری» معاون وزیر کار و «حسن رکنی» معاون وزیر کشاورزی به همراه برخی از فعالان صنعت زنبورداری کشور حضور داشتند.

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه گفت: از سال گذشته طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار با عنوان طرح تکاپو با همکاری unido آغاز شد که تاثیر توسعه ای و اشتغالی را در پی داشته و ما از همان ابتدا همکاری با دستگاه های مختلف را آغاز کردیم.

وی افزود: در این راستا صنعت زنبورداری یکی از رشته‌هایی است که ظرفیت بالایی در اشتغال‌زایی دارد، به‌ طوری که می‌توان در این زمینه به اشتغال ۴۰۰ هزار نفری دست یافت. به همین دلیل همکاری خود را با وزارت جهاد کشاورزی آغاز کردیم.

منصوری با اشاره به اینکه هم‌ اکنون حدود ۷۵ هزار نفر زنبوردار در کشور وجود دارد خاطرنشان کرد: باید راندمان تولید در این صنعت افزایش یابد؛ بنابراین با توجه به نگاه سبزی که نسبت به این شغل در دنیا وجود دارد، می‌توان بهره‌وری مزارع و باغ‌ها را بالا برد، به همین دلیل زنبور نمادی از کارکرد درست در سیستم زیست‌محیطی قلمداد می‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه تصریح کرد: هدف اصلی در این حوزه حفظ و توسعه شاغلان حافظ این صنعت است که در این زمینه می‌توانند از تسهیلات صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورعسل بهره‌مند شوند؛ همچنین برای ارتقای کیفیت تولید، برگزاری دوره‌های آموزشی و بازدید از کشورهای پیشرفته در دستور کار قرار دارد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 4خرداد1395، کدخبر: 3666875: www.mehrnews.comSource link

منبع: شعار سال