شعارسال: ابوالقاسم حسن‌پور ، در پاسخ به اینکه وزارت جهاد چه برنامه‌ای برای افزایش بهره‌وری میوه‌های گرمسیری در سطح باغات دارد، خاطرنشان کرد: 42 درصد تولید میوه‌های باغی در کشور مربوط به میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری است، در حالی که سطح زیرکشت این میوه‌ها 27 درصد است که نشانگر عملکرد بالا در واحد سطح برای تولید این میوه‌هاست.

وی با اشاره به اینکه پرتقال بالای 100 تن در هکتار در برخی نقاط کشور برداشت می‌شود، تصریح کرد: در مورد لیموترش باید گفت در برخی نقاط بالای 70 تن در هکتار برداشت می‌شود.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد، یکی از راهکارهای افزایش بهره‌وری در باغات میوه را اصلاح باغات عنوان کرد و گفت: باید درختان را از طریق واکاری یا پیوند، جوان‌سازی کرده و ارقام پرمحصول را بکاریم، مضاف بر آنکه تغذیه اصولی، هرس و کنترل علف‌های هرز نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی از تهیه طرحی با عنوان اصلاح باغات خبر داد و در توضیح بیشتر این طرح گفت: طی یک برنامه 10 ساله، 900 هزار هکتار از مجموع 2 میلیون و 600 هزار هکتار اصلاح شود، مثلاً 270 هزار هکتار باغ خرما داریم که 30 هزار هکتار آن جوان است و بقیه باغات بالای 30 سال است که میزان عملکرد افت می‌کند و حتی ممکن است به یک‌چهارم محصول برسد.

به گفته حسن‌پور، با پیر شدن باغات میوه به ویژه در بخش مرکبات، میزان بهره‌وری می‌تواند به نصف کاهش یابد.

وی اظهار امیدواری کرد: اعتبار لازم برای اصلاح باغات در نظر گرفته شود، اگرچه برای اجرای طرح منتظر اعتبار نمانده‌ایم.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: یکشنبه 21 شهریور 1395، کد خبر: 13950621000450، www.farsnews.comSource link

منبع: شعار سال