اقدامات مقطعی برای حل مشکل خوزستان
تا ایران در مسیر توسعه همه‌جانبه قرار نگیرد و تا الگوهای ویرانگر کشاورزی و به‌تبع آن بهره‌برداری نادرست از منابع آب و دیگر منابع طبیعی برچیده نشود نه‌فقط خوزستان بلکه دیگر مناطق کشور هم روزبه‌روز چشم‌اندازی ویران‌تر و ناپایدارتر خواهند داشت. به‌طور مشخص اگر بر جلگه خوزستان و مشکلات کنونی آن تمرکز کنیم این ده مورد را می‌توان به‌عنوان اقداماتی ضروری برای نجات خوزستان برشمرد:
پای کلانتری در ادعای آب مازاد خوزستان
نامه محرمانه برای آقای جهانگیری زده، مبنی بر اینکه خوزستان آب مازاد دارد. حالا هم خودش را کنار کشیده؟ از سازمان بازرسی توضیحات می‌خواهیم و از قوه قضائیه راست آزمایی و پیگیری اتهام را طلب می‌کنیم.
خیلی وقت است خشکسالی اقتصادی و اجتماعی شروع شده
خشکسالی اجتماعی- اقتصادی معمولاً پس از یک دوره بسیار طولانی مدت خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیک اتفاق می‌افتد و موجب قحطی، مرگ و میر و مهاجرت‌های دسته جمعی و گسترده می‌شود.
کاهش قیمت جوجه یک‌روزه
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران‌گوشتی از کاهش قیمت جوجه یک‌روزه خبر داد و گفت: نرخ کنونی هر قطعه جوجه یک‌روزه ۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.
حیوانات قربانی کم‎‌آبی
اگرچه این روز‌ها خشکسالی و تنش آبی در خوزستان مساله است، ولی تلف شدن حیوانات پارک وحش دزفول به دلیل بی‌آبی در کنار رودخانه دز توجیهی ندارد و مسوولان مربوطه باید پاسخگوی این اتفاق باشند.
دود سوء مدیریت‌ها در چشم مردم خوزستان رفت
یک کارشناس حوزه آب گفت: علاوه بر معضل آب‌های مرزی؛ آب‌های داخلی هم مدیریت نمی‌شود، وقتی یک منطقه خشک است اقدام به احداث چند سد بروی یک رود کرده‌اند و آب بر اثر حرارت و گرما تبخیر شده، اینها به ندانم‌کاری، عدم مدیریت، عدم توجه به آمار و ارقام و در نهایت عدم دلسوزی برای آب برمی‌گردد.
علت گرانی مجدد مرغ چیست؟
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور با بیان اینکه گرم شدن هوا، قطعی برق و گران شدن نهاده‌های دامی عامل کاهش تولید و گرانی دوباره گوشت مرغ است، گفت: مدیریت و تصمیمات اشتباه در دو سال گذشته باعث ورشکستگی و نابودی صنعت طیور و دامپروری شده است.
بیماری مشترک دام و انسان
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان تهران در آستانه فرا رسیدن عید سعید قربان نسبت به شیوع بیماری‌های تب کریمه کنگو، تب مالت و سیاه زخم درخصوص ذبح دام‌های آلوده و در شرایط غیر بهداشتی هشدار داد.
خام فروشی نهاده‌های دامی همچنان ادامه دارد
یک استاد دانشگاه گفت: یکی از اصلی‌ترین وعده‌های وزیر جهاد کشاورزی جلوگیری از خام فروشی (مصرفی) نهاده‌های دامی بود، اما متأسفانه طی این مدت ما تغییری در این زمینه مشاهده نکردیم.
دام های مولد در راه کشتارگاه
سرمدی با بیان اینکه امروز وضعیت به گونه‌ای است که نگهداری دام برای دامدار مشکل شده و مصرف‌کننده نیز از گوشت آن راضی نیست افزود: بنده احساس می‌کنم بحث نهاده‌های دامی و دامداری ما چه در بخش طیور و چه مشتقات آن در حال تبدیل به دامی برای دولت آینده می‌شود و چالش بزرگی برای ماست.
شائبه‌های جدی در هزینه‌کرد‌های احیای دریاچه ارومیه وجود دارد
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه شائبه‌های جدی در نحوه هزینه‌کرد‌های احیای تالاب و دریاچه ارومیه وجود دارد، گفت: طرحی در مجلس در این باره در حال تدوین است که متن آن به زودی نهایی می‌شود.
جذب نیروی امریه در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی
پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی نیروی داوطلب امریه جذب می‌کند.
قیمت شیر خام باز هم گران شد
بعد از یک ماه تایید و تکذیب بالاخره وزیر جهاد کشاورزی نرخ خرید تضمینی شیرخام از دامداران را به هر کیلو ۶ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش داد.
جنگل‌های نارگ گچساران به علت نبود هلی‌کوپتر دچار حریق گسترده‌ای شد/ آتش‌سوزی را رسانه‌ای نکنید!
نبود بالگرد برای انتقال داوطلبان مهار آتش سوزی در جنگل های زاگرس باعث گسترش حریق در کوه نارگ گچساران شده است. برخی مسئولین می‌گویند آتش‌سوزی‌ها را رسانه‌ای نکنید.
انتقاد از خام فروشی نهاده‌های دامی
استاد دانشگاه تهران با انتقاد از خام فروشی نهاده‌های دامی، گفت:در دو سال اخیر توقف فعالیت کارخانجات خوراک و هدررفت نهاده‌های دامی، بین ۱ تا ۱.۵ میلیارد دلار برای کشور هزینه دربر داشته است.
وقتی دسترنج یکسال کشاورز خوراک دام می‌شود
به واسطه دپوی نهاده های دامی در بنادر، در حال حاضر گندم اغلب مزارع بجای آنکه وارد سیلوها شده و به دولت فروخته شود وارد سبد غذایی دام می‌شوند.
کشت برنج و بحران خشکسالی
با توجه به کمبود منابع آبی، از مهم‌ترین شیوه‌های مدیریت مصرف آب، در بخش کشاورزی پرهیز از کشت محصولات آب‌بر و کشت محصولات جایگزین است.
تولید متیونین با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن در سال در قالب زنجیره پروپیلن
عباس زاده گفت: تولید «متیونین» برای استفاده به عنوان نهاده دامی، در قالب طرح‌های پیشران در زنجیره پروپیلن تعریف شده و ظرفیت طرح ۱۰۰ هزار تن در سال خواهد بود.
سازگاری با ریسک خشکسالی قرن جدید
کمبود آب و خشکسالی، معیشت مردم را در سراسر ایران تهدید می‌کند. دراین سطور قصد طرح مسائل فنی را ندارم، زیرا چندی پیش در یادداشتی درایرناباعنوان سازگاری با ریسک خشکسالی قرن جدید
آیا تکنولوژی هسته‌ای بحران آب را حل می‌کند؟
کشور‌های جهان برای اینکه بر مشکلات آب که پایه اصلی امنیت غدایی است، فائق آیند، طرح‌های نو با استفاده از فنون و تکنولوژی نوین پیاده کرده اند و روش‌های قدیمی دیگر کارساز نیست.
خشکسالی چه به روز حیوانات می‌آورد؟
خشکسالی اولین قربانیان خود را از حیات وحش می‌گیرد؛ طبیعت علیه طبیعت. وقتی آبی نیست، زمین می‌سوزد، درختان خشک می‌شوند و پرندگان و حیوانات از تشنگی و گرسنگی تلف می‌شوند و کیست که نداند انسان کجای این چرخه ایستاده است،
اهداف سیاسی پشت آزاد سازی قیمت سبوس برای جامعه باید شفاف سازی شوند
نکته حایز اهمیت در موضوع سبوس گندم این است که چه اهداف سیاسی پشت این مصوبه بوده است که در روز‌های پایانی دولت دوازدهم این رانت به عده‌ای خاص واگذار شده و منافع ملی و حمایت از تولید که همواره در خلال ۱۰ سال گذشته مورد تاکید رهبری بوده است قربانی این بازی سیاسی شده است.
برویم به سمت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای
پس از اجرای اصلاحات ارضی، در ایران اراضی کشاورزی که در برخی نواحی متوسط آن‌ها بین ۱۰-۵ هکتار بالغ می‌شد، اکنون پس از یک نسل کوچک‌تر نیز گردیده است و برای کشاورز جوانی که می‌خواهد از مزایای زندگی بهتر بهره‌مند شود درآمد لازمه را نداشته و اصولاً قادر به تأمین زندگی یک خانوار روستایی نخواهد بود که خود یکی از دلایل کوچ کشاورزان به شهر‌ها یا مهاجرت آن‌ها برای کشت به سایر مناطق مستعد از این مسئله اساسی سرچشمه می‌گیرد
اختلال در تامین ارز نهاده‌های دامی عمدی است
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی معتقد است، اختلال در تامین ارز نهاده‌های دامی تعمدی است و از ورود نیرو‌های امنیتی به موضوع تامین و توزیع نهاده‌ها خبر داد.
یادداشت و دیدگاه
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و برررسی
وبلاگستان
آخرین اخبار
اخبار متفرقه
خواندنی ها
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها
توسعه،نظام بهره برداری
جنگل،مرتع،آبخیزداری
مکانیزاسیون و صنایع