کد خبر: 28191
تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

شعارسال: تئاتر خیابانی از اصلی ترین شاخه های نمایش محسوب می شود که می تواند با ظرافت در دل مخاطبان خود جای بگیرد و تاثیر ماندگاری بر ذهن تماشاگران بگذارد. هنرمندان این عرصه از توانمندترین هنرمندان هستند چرا که با کمترین امکانات و در کوتاه ترین زمان می توانند افراد مختلف که در حال گذر

نهادهای دیگر برای گسترش تئاتر خیابانی با وزارت فرهنگ همراهی کنند

شعارسال: تئاتر خیابانی از اصلی ترین شاخه های نمایش محسوب می شود که می تواند با ظرافت در دل مخاطبان خود جای بگیرد و تاثیر ماندگاری بر ذهن تماشاگران بگذارد. هنرمندان این عرصه از توانمندترین هنرمندان هستند چرا که با کمترین امکانات و در کوتاه ترین زمان می توانند افراد مختلف که در حال گذر کردن از محل اجرای نمایش هستند را به خود جلب کنند؛ آنها نگاه های گذرا را به تماشاگران خود تبدیل می کنند که از هر قشر و طبقه ای در جامعه در مسیری مشترک قرار گرفته اند.

در عین حال این هنر مردمی محبوب، مهجور مانده و سال ها اسیر بی توجهی بوده است؛ هنری که می تواند فرهنگ یک جامعه را تنها با اجرایی در زمان محدود ارتقاء دهد حال در این مصاحبه به سراغ شهرام کرمی رفتیم تا در مورد شرایط و مشکلات این شاخه تئاتری صحبت کنیم.

کرمی در گفت‌گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت همراهی نهادهای مختلف با وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از تئاتر خیابانی گفت: نهادهای مختلف همراه با وزارت فرهنگ با حمایت بیشتر از تئاتر خیابانی موجبات گسترش این بخش را فراهم می کنند و در این صورت اجرای نمایش خیابانی در کشور به شکل پیوسته ممکن می‌شود.

تئاتر خیابانی مردمی ترین گونه هنرهای نمایشی محسوب می شود. این نوع نمایش با وجوه و شیوه های اجرایی متفاوتی که دارد در یک قرن اخیر در تمام دنیا فراگیر شده است.

وی با اشاره به اینکه تئاتر خیابانی در هر کشوری به تناسب فرهنگ شکل گرفته است تصریح کرد: این عرصه امکان بهره مندی از هنر نمایش را برای همه قشر های مردمی به دور از هرگونه تشریفات فراهم کرده است.

کرمی با تاکید بر اینکه مردمی ترین عرصه هنر نمایشی در سه دهه گذشته در ایران نیز به شکل محسوسی رشد پیدا کرد اظهار داشت: در حال حاضر مردم کشور ما در دور افتاده ترین شهرها و حتی روستاها با تئاتر خیابانی آشنا هستند و هنرمندان فعال و خوبی در این رشته داریم.

مدیرکل هنرهای نمایشی افزود: در شرایط فعلی با سال ها فعالیت خوب و قابل توجه نسل پیشکسوت و تلاش های امروز نسل جوان آثار خوبی تولید و اجرا می کنیم.

این نویسنده و کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: تئاتر خیابانی با کمترین امکانات و در هر مکانی قابل اجراست؛ به همین دلیل به عنوان رویکرد مورد توجه نهادها می توانیم شاهد رشد قابل توجه آن باشیم.

اجرای تئاتر خیابانی باید تداوم داشته باشد

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه فارغ از جشنواره ها و رویدادهای تئاتری در سراسر کشور باید به اجراهای مستمر و دائمی هنرمندان این رشته در طول سال توجه داشته باشیم عنوان کرد: در کنار اجراهای مناسبتی تئاتر خیابانی که در کشور داریم برنامه ریزی برای اجرای مستمر داریم که در سال جاری نیز شاهد اجرای دور نخست فصلی این هنر در بهار بودیم.

به گفته وی، طبق برنامه ریزی ها دور دوم اجرای فصلی تئاتر خیابانی در شش ماهه دوم سال جاری برگزار خواهد شد.

وی افزود: به میزان بضاعت و امکاناتی که در اختیار اداره کل هنرهای نمایشی برای اجراهای عمومی تئاتر خیابانی، تلاش می کنیم و با کمک نهادهای دیگر می توانیم به تداوم آن امیدوار باشیم.

اعتبار اداره کل هنرهای نمایشی برای تئاتر خیابانی محدود است

کرمی با بیان اینکه از سال های گذشته انتخاب محوطه تئاترشهر برای اجرای دائمی تئاتر خیابانی مطرح شده است تاکید کرد: امروز نیز تئاترشهر به عنوان پایگاه مهمی برای هنر خیابانی شناخته می شود و هنرمندان این شاخه تئاتر خاطرات خوبی را در این فضا رقم زده اند اما تاکنون اجرای تئاتر خیابانی در این محوطه به صورت مقطعی صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه تلاش شده اجراهای تئاتر خیابانی از چندماه یک بار به اجرای هفتگی برسد، اظهار داشت: این برنامه ریزی به میزان اعتبار وابسته است.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به اجراهای پراکنده مناسبتی تئاتر خیابانی در شهرهای دیگر افزود: به غیر از تهران در شهرها و حتی روستاها به مناسبت های مختلف شاهد اجرای این هنر هستیم و بیشترین جشنواره ها در حوزه تئاتر خیابانی در شهرهای مختلف کشور برگزار می شود که نشان از گستردگی این عرصه در سراسر میهن دارد.

وی با بیان اینکه جشنوارهای تئاتر خیابانی رویداد هنر برای هنر نیست تاکید کرد: جشنواره تئاتر خیابانی رویدادی مردمی است و اصلی ترین مخاطبان آن مردم هستند که در شهرستان ها اجرای عمومی و استقبال از آن به شکل قابل قبولی اتفاق می افتد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 23 شهریور 1398 ، کدخبر: 83474052 ، www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها