کد خبر: 28230
تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱

شعار سال:یک کارشناس بازار مسکن پیش بینی کرد که در ماه‌های آینده بخشی از افزایش قیمت در این بازار تعدیل شود و در ۲ تا ۳ سال آینده نیز رشد قیمتی در این بازار وجود نخواهد داشت.  بازار مسکن پس از دوره جهشی خود این روزها آرام است چون نه خریدی در کار است و

با کنترل تورم، تا ۳ سال آینده افزایش قیمت مسکن نخواهیم داشت

شعار سال:یک کارشناس بازار مسکن پیش بینی کرد که در ماه‌های آینده بخشی از افزایش قیمت در این بازار تعدیل شود و در ۲ تا ۳ سال آینده نیز رشد قیمتی در این بازار وجود نخواهد داشت.

 بازار مسکن پس از دوره جهشی خود این روزها آرام است چون نه خریدی در کار است و نه فروشی. قیمت مسکن به قدری در طول یک سال اخیر بالا رفته که امروز برابر آمارها، بازار مسکن در رکود بسر می برد. همین رکود باعث شده قیمت ها تا حدودی نیز کاهش پیدا کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند حباب ایجاد شده در بازار مسکن با ادامه این رکود خواهد ترکید و بازار به ثبات نسبی خواهد رسید هرچند که این ثبات هم کمک شایان توجهی به قشری که در جستجوی مسکن ارزان بودند نمی کند.

اما این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ آیا می توان دوره رکود در بازار مسکن را طولانی دانست و همچنان در انتظار کاهش قیمت مسکن ماند؟

در همین رابطه مهدی سلطان محمدی، کارشناس مسکن در خصوص تغییرات و نوسانات اخیر در بازار مسکن  بیان کرد: نگاهی در جامعه وجود دارد مبنی بر اینکه اتفاقات موجود در بازار را ناشی از نیت‌های شریرانه عده‌ای یا دستکاری‌های آنها می‌دانند؛ این نگاه پارامترهای اقتصادی و عوامل بنیادی را که باعث می‌شود تغییرات قیمتی در بازار رخ دهد مورد غفلت قرار می‌دهد البته نمی‌توان منکر آن بود که این نگاه در مسئولان نیز وجود دارد.

وی در این خصوص افزود: ممکن است در بازارهایی این قضیه صادق باشد، بازارهایی که انحصار عرضه و تقاضا در دست کارخانه، عرضه‌کننده، تولیدکننده و یا واردکننده مشخص است اما در بازار مسکن که هزاران عرضه‌کننده متفاوت و به همین نسبت هزاران متقاضی با سلایق و خواسته‌های مختلف وجود دارد چنین دست‌کاری‌هایی امکان‌پذیر نیست و اگر اتفاقی می‌افتد ناشی از عرضه و تقاضا است.

کارشناس مسکن درمورد کاهش قیمت کنونی اظهار کرد: کاهش قیمت کنونی در بازار مسکن از قبل قابل‌ پیش‌بینی بود. قیمت‌هایی که از چندماه گذشته در بازار مسکن مشاهده می‌شد قیمت‌های واقعی نبودند و در نهایت با واقعیت بازار سازگار نبود و تمام تحلیل‌گران این انتظار را داشتند که بازار خود را تعدیل کند و خوشبختانه این تعدیل در حال وقوع است.

سلطان محمدی در رابطه با پیش‌بینی خود از بازار مسکن اذعان کرد:  در ماه‌های آینده انتظار می‌رود بخشی از افزایش قیمت تعدیل شود و همچنین در ۲ تا ۳ سال آینده این رشد قیمت دیگر وجود نخواهد داشت و بازار به یک آرامش و رکود می‌رسد؛ البته این امکان نیز وجود دارد که قیمت‌ها در یک دوره اسمی کاهش پیدا کند و به تدریج قیمت بالا رود، اما این کاهش کمتر از نرخ تورم خواهد بود. اگر تورم کنترل شود قاعدتا افزایش قیمت را در بخش مسکن نخواهیم داشت.


شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد24،تاریخ انتشار:23شهریور1398،کدخبر:141645،eghtesaad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها