کد خبر: 27585
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶

شعارسال: محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن تشریح آخرین چکش کاری‌های مجلس بر الحاقیه اصلاح ساختار بودجه ریزی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ اظهار کرد: با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و دستور مقام معظم رهبری ملزم به نگاهی بلند مدت و ۲ ساله به نحوه بودجه ریزی هستیم. او ادامه

اصلاح ساختار بودجه در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ عملیاتی می‌شود

شعارسال: محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن تشریح آخرین چکش کاری‌های مجلس بر الحاقیه اصلاح ساختار بودجه ریزی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ اظهار کرد: با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و دستور مقام معظم رهبری ملزم به نگاهی بلند مدت و ۲ ساله به نحوه بودجه ریزی هستیم.

او ادامه داد: این نگاه ۲ ساله ما را مجاب می‌کند تا قسمتی از مدیریت منابع موجود کشور را بر اساس فشار‌های ناجوانمردانه تحریم‌ها پایه ریزی کرده و از این فشار‌ها برای کشور فرصت شکوفایی فراهم آوریم، در واقع هدفمان همان شعاری که در ابتدای تقدیم الحاقیه اصلاح ساختار بودجه به شورای عالی هماهنگی اقتصادی یعنی کاهش سهم درآمد‌های نفتی در بودجه کشور خواهد بود.

نوبخت تاکید کرد: این الحاقیه بنا به درخواست مقام معظم رهبری و تاکید ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت و ابتدای خرداد امسال تقدیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و در آن جا نیز تصویب شد. البته تاکید می کنیم که این اصلاحیه مربوط به سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: کلیات این الحاقیه بسیار مفصل بود به همین جهت در ۴ فصل و ۹ بسته گنجانیده شد تا مجلس شورای اسلامی بتواند آن را بررسی کند. مقرر است تا در نیمه آذر بودجه سال ۹۹ با نگاه ۲ ساله به مجلس تقدیم شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه ساختار بودجه ۹۸ طبق مصوب سال گذشته مجلس شورای اسلامی اجرایی می‌شود، بیان کرد: با توجه به اینکه بررسی حجم گسترده اصلاح ساختار بودجه در مجلس زمان بر است ما نیز بررسی‌ها و سنجش‌های خود را برای بودجه ریزی متوقف نکرده ایم و بر اساس الحاقیه اصلاح ساختار بودجه، بودجه سال آینده را تدوین می‌کنیم چرا که تا حدودی می‌دانیم مجلس شورای اسلامی با نظر سازمان برنامه و بودجه کشور و شورای عالی اقتصادی سران سه قوه موافق است.

او افزود: احیانا اگر در بند‌هایی تغییراتی هم صورت بگیرد در زمان بررسی بودجه سال آینده این اصلاحات و چکش کاری‌ها بر بودجه سال ۹۹ نیز اعمال خواهد شد و هیچ جای نگرانی نیست. هدف ما این بود که بودجه در زمان و موعد مقرر یعنی همان نیمه آذر به مجلس شورای اسلامی برود.

نوبخت تاکید کرد: سعی کردیم تا سرفصل‌های بودجه بندی را در چندین کلیات مهم خلاصه سازی کنیم تا مجلس شورای اسلامی طبق زمانبدی بتواند به طور دقیق بند‌ها را بررسی کند چرا که ریز نویسی زمان زیادی را از مجلس می‌گیرد البته در کمیسیون‌های تخصصی منابع به صورت جزئی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: مقرر است در زمان بررسی بودجه سال ۹۹ سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه مجلس شورای اسلامی بودجه ریزی برای سال ۱۴۰۰ را نیز در نظر بگیرد و همین موضوع سبب افزایش کارایی و راندمان کاری در دستگاه‌ها خواهد شد.

نوبخت در پایان به تاکید جدی ریاست جمهور بر کاهش سهم درآمد‌های نفتی در بودجه بندی سال‌های آتی اشاره کرد و گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و ریاست جمهور الحاقیه اصلاح ساختار بودجه مراحل بررسی خود را در مجلس سپری می‌کند، این الحاقیه اصلاح ساختار بودجه مربوط به سال ۹۹ و ۱۴۰۰ است و می خواهیم برنامه ریزی هایمان برای منابع درآمدی و هزینه های ۲ سال آینده مشخص شده باشد، در سال ۹۸ نیز بودجه بر اساس شرایط ویژه اقتصادی بسته شده است و روند اجرایی آن نیز با اعمال مدیریت دقیق تری در صرف هزینه‌ها و منابع در پیش گرفته شده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 19 شهریور 1398 ، کدخبر: ۷۰۶۳۵۰۹ ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها