کد خبر: 27488
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴

شعارسال: ایجاد ائتلاف و جبهه‌های سیاسی برای زمان انتخابات نیازمند مجوز از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور است. این جمله از حمید ملانوری، مدیرکل سیاسی وزارت کشور سبب شد اختلاف‌های بین جبهه‌های سیاسی در کشور با این وزارتخانه رخ دهد. در همین رابطه ملانوری در نشست خبری گفته بود که «جبهه پایداری انقلاب اسلامی»

فعالیت «جبهه پایداری» قانونی است؟

شعارسال: ایجاد ائتلاف و جبهه‌های سیاسی برای زمان انتخابات نیازمند مجوز از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور است. این جمله از حمید ملانوری، مدیرکل سیاسی وزارت کشور سبب شد اختلاف‌های بین جبهه‌های سیاسی در کشور با این وزارتخانه رخ دهد.

در همین رابطه ملانوری در نشست خبری گفته بود که «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» باید مجوز فعالیت در زمان انتخابات از وزارت کشور دریافت کند و اگر این مورد تحقق نیابد فعالیتش غیرقانونی خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران گفت: فعالیت جبهه پایداری به اطلاع کمیسیون ماده ۱۰ احزاب نرسیده و نمی تواند فعالیت داشته باشد.

مجید متقی فر، سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در واکنش به سخنان حمید ملانوری، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب درباره این که گفته بود که جبهه پایداری تمام ضوابطی که خواسته شده بود را رعایت کرده است و فقط در تعدادی از شهرستان‌ها مجوز اخذ نشده است که در آن ها هم متأسفانه فرماندارها مشکلاتی ایجاد کردند.

او ادعای غیرقانونی بودن جبهه پایداری را خلاف واقع دانست و این جبهه را مطابق با قانون جدید احزاب معرفی کرد که تطبیق پیدا کرده و کنگره آن نیز تشکیل شده است. جبهه پایداری انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۰ تشکیل و مجوز فعالیت این جبهه در اول مهر سال ۹۳ از سوی وزارت کشور صادر شد.

این جبهه از نیروهای دولت نهم و دهم و برخی از نمایندگان و فعال سیاسی مجلس نهم تشکیل شده است. اولین مجمع عمومی جبهه پایداری انقلاب اسلامی روز پنج شنبه ۸ مهرماه سال ۱۳۹۵ و فعالیت این جبهه با حضور ۱۷ عضو شورای مرکزی آغاز شد. هم‌اکنون دبیرکل این حزب مرتضی تهرانی و قائم مقام آن صادق محصولی، وزیر کشورِ دولت احمدی نژاد است.

در همین رابطه و اعلام وزارت کشور مبنی بر غیرقانونی بودن جبهه پایداری، حجت‌الاِسلام والمسلمین قاسم روان‌بخش در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی خبرگزاری آنا در پاسخ به این پرسش که بر اساس قانون جدید احزاب سرنوشت جبهه پایداری که عنوان «جبهه» برای آن انتخاب شده است چه خواهد شد، اظهار کرد: «جبهه پایداری عنوانش فقط جبهه است، اما در چهارچوب حزب می‌گنجد».

وی افزود: «جبهه پایداری اساسنامه خود را به وزارت کشور ارسال کرده‌ و بر اساس دستورالعمل این وزارتخانه اساسنامه‌اش تنظیم شده است».

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری خاطرنشان کرد: «بنابراین جبهه پایداری در چهارچوب حزب فعالیت می‌کند، اما عنوانش، عنوان جبهه پایداری است».

روان‌بخش گفت: «جبهه پایداری خود را با قانون جدید احزاب تطبیق داده و اساسنامه‌اش طبق این قانون اصلاح شده و با عنوان حزب جبهه پایداری به تأیید وزارت کشور هم رسیده است».

وی در پایان در رابطه با فعالیت‌های انتخاباتی جبهه پایداری تصریح کرد: «قطعاً این حزب فعالیت‌های انتخاباتی خواهد داشت و در همین راستا در بسیاری از مواقع با هماهنگی تشکل‌های دیگر عمل خواهیم کرد و در برخی مواقع به‌صورت مستقل؛ لذا هر طورکه اقتضا کند ما همان‌طور فعالیت می‌کنیم».

به نظر می‌رسد با تطبیق قانونی جبهه پایداری با قانون جدید وزارت کشور فعالیت آن در چارچوب قانونی بلامانع باشد و لفظ جبهه برای این حزب بیشتر نمادین است و اصلاً این جبهه یک حزب محسوب می‌شود و از تشکیل چند حزب تشکیل نشده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار: 18 شهریور 1398 ، کدخبر: 414637 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها