کد خبر: 27405
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱:۳۸

شعارسال: در مقدمه این طرح که توسط ناهید خدا کرمی تقدیم شورای شهر شد آمده است: به استناد بند‌های دوم (۲)، چهارم (۴)، پنجم (۵)، ششم (۶) هفتم (۷) هجدهم (۱۸)، نوزدهم (۱۹) بیستم (۲۰) و بیست و سوم (۲۳) ماده هفتاد و یکم (۷۱) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور و انتخاب

طرح دو فوریتی برای مناسب سازی مدارس دولتی دخترانه

شعارسال: در مقدمه این طرح که توسط ناهید خدا کرمی تقدیم شورای شهر شد آمده است: به استناد بند‌های دوم (۲)، چهارم (۴)، پنجم (۵)، ششم (۶) هفتم (۷) هجدهم (۱۸)، نوزدهم (۱۹) بیستم (۲۰) و بیست و سوم (۲۳) ماده هفتاد و یکم (۷۱) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۰۱/۰۳/۱۳۷۵ و اصلاحات و الحاقات قانونی بعدی آن و در اجرای تبصره پنجم (۵) ذیل ماده واحده مصوبه «شهر دوستدار کودک» ابلاغی به شماره ۱۶۰/۱۲۵۷/۲۷۲۰ به تاریخ ۸۸/۲/۲۳ به منظور تأمین امکانات رفاهی و ارتقاء شرایط محیطی، بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی کودکان و همچنین با عنایت به ضرورت اجرای عادلانه طرح مصوب دوم مهرماه سال ۱۳۸۸ تحت عنوان طرح استقبال از مهر، برای دسترسی عادلانه و مطلوب دختران دانش آموز به فضای مناسب ورزشی و تفریحی در محل تحصیل خود ضرورت دارد تا محیط مدارس دخترانه مناسب فعالیت‌های ورزش و فوق برنامه باشد تا دختران دانش آموز بتوانند بدون محدودیت به فعالیت فیزیکی بپردازند؛ لذا با عنایت به ردیف بودجه شهرداری می‌تواند بخشی از بودجه اختصاصی به آموزش و پرورش را صرفاً برای مناسب سازی و رفع اشراف ساختمان‌های مجاور به محوطه مدارس تهران هزینه کند.

در ضرورت این طرح بیان شده است، مدارس محلی برای آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان است که در سنین رشد و تکامل بیشترین زمان کیفی خود را در آن می‌گذرانند. به دلایل فرهنگی مذهبی و قوانین کشور دختران ما در اماکن عمومی ملزم به رعایت حجاب می‌باشند. رعایت این پوشش در محیط تک جنسیتی مدارس دخترانه که از نظر تربیتی انتظار می‌رود مثل خانه محیطی امن و بی‌دغدغه باشد، نگرانی‌های زیر را در حوزه سلامت ایجاد می‌کند:

آمار نشان می‌دهد که ۷۶ درصد از دختران تهرانی از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند. کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های قلبی عروقی و افسردگی شود. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اصلی‌ترین راهکار برای تامین این ویتامین حیاتی در بدن است. در حال حاضر تامین این نیاز برای بسیاری از دختران میسر نیست.

تحقیقات متعدد اهمیت فعالیت فیزیکی در رشد جسمی و روانی کودکان و نوجوانان را اثبات کرده است. ورزش علاوه بر منافع جسمی در تقویت اعتماد به نفس و تکامل روانی و اجتماعی نیز بسیار موثر است. در بسیاری مدارس دولتی به علت وجود مشرف و نبود امکانات، ورزش با پوشش مناسب ورزشی برای دختران ممکن نیست. این آسیب از آن جا بسیار مهم است که دختران مانند پسران امکان استفاده آزادانه از پارک‌ها و فضا‌های عمومی را ندارند و مدرسه تنها مکانی است که می‌تواند این موقعیت را برای شان ایجاد کند.

در حال حاضر بسیاری از مدارس غیردولتی شرایطی را فراهم کرده اند که دختران دانش آموز می‌توانند بدون حجاب در محیطی امن به آموزش و فعالیت‌های فیزیکی بپردازند. با توجه به شهریه بالای این مدارس و دسترسی نداشتن اکثر طبقات جامعه به این امکانات، ضروری است که برای برقراری عدالت و برابری در استفاده از امکانات آموزش و پرورش فارغ از جنسیت دانش آموزان، شهرداری بخشی از ردیف بودجه اختصاصی کمک به آموزش و پرورش را صرفا برای مناسب‌سازی مدارس دخترانه اختصاص دهد.

شهرداری تهران مکلف است تا ۲۰ درصد از ردیف بودجه اختصاصی سالانه به آموزش و پرورش تهران را برای مناسب سازی مدارس دخترانه دولتی در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران هزینه کند بطوری که در سال ۱۳۹۸ حداقل در هر منطقه محوطه یک دبیرستان دخترانه با استفاده از سازه‌های سبک٬ ایمن و منطبق با منظر شهری رفع مشرف و مناسب سازی شود.

خداکرمی در ضرورت دوفوریتی بودن این طرح گفت: ۷۶ درصد دختران ایرانی از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند و قرار است این دختران مادران آینده ما باشند و برای همین کلسیم و ویتامین برای بدن آن‌ها حیاتی است آن‌ها به دلیل این فقدان در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. برای تامین ویتامین دی بدن، نور آفتاب از اهمیت فراوانی برخوردار است و بنابراین مناسب‌سازی مدارس حائز اهمیت به خصوص که در حال حاضر مساله عدالت آموزشی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

بسیاری مدارس غیرانتفاعی شرایط آزادانه فعالیت ورزشی دختران را ایجاد می‌کنند. مناسب‌سازی مدارس دخترانه از وظایف شهرداری است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 17 شهریور 1398 ، کدخبر: 187658 ، www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها