کد خبر: 26993
تاریخ انتشار: جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴

شعار سال: صدای گریه‌های مادران در رثای علی‌اصغر، شیرخواره کربلا در آئین شیرخوارگان حسینی طنین‌انداز شد و هم‌زمان با اولین جمعه محرم، مصلا و تکایای مذهبی مملو از حضور کودکان و شیرخوارگان با سربندهای «یا علی‌اصغر» و «یا حسین (ع)» است. در گوشه‌ای لباس مشکی، سربند مزین به نام علی‌اصغر (ع) و روسری سبز توزیع

به یاد علی اصغر؛ همدرد با رباب

شعار سال: صدای گریه‌های مادران در رثای علی‌اصغر، شیرخواره کربلا در آئین شیرخوارگان حسینی طنین‌انداز شد و هم‌زمان با اولین جمعه محرم، مصلا و تکایای مذهبی مملو از حضور کودکان و شیرخوارگان با سربندهای «یا علی‌اصغر» و «یا حسین (ع)» است.

در گوشه‌ای لباس مشکی، سربند مزین به نام علی‌اصغر (ع) و روسری سبز توزیع می‌کنند و مادران برای پوشاندن لباس عزا بر فرزندانشان تلاش می‌کنند. امروز شیرخوارگان به یاد شیرخواره شش‌ماهه امام حسین (ع) گرد هم آمدند و همه‌جا عطر شهادت و مظلومیت، جاری شد.

مادری که کنارم ایستاده و نازدانه خود را روی دست بالاگرفته با عجزوناله از حضرت رباب (س) می‌خواهد که به‌حق آبروی فرزندش او را شفا دهد، مگر می‌شود که حضرت رباب (س)، حضرت علی‌اصغر (ع) و آقا امام حسین (ع) این گریه‌ها را ببینند و کاری نکنند… محال است.

اینجا صحبت از دست‌های کوچکی است که قرار است گره‌های بزرگی را باز کنند، اینجا بچه‌ها شفاعت بزرگ‌ترها را می‌کنند و مادران، فرزندان خود را واسطه کرده‌اند تا حضرت رباب (س) نیم‌نگاهی به آنان بیندازد.

حالا وقت آن رسیده که نذرنامه خوانده شود؛ همه باهم یک‌صدا می‌خوانند: یا صاحب‌الزمان ادرکنی. یا صاحب‌الزمان فرزندم را نذر و راهی قیام تو می‌کنم. یا حسین ادرکنی. کودکان با سربندها و تن‌پوش‌های سبز با شش‌ماهه کربلا همنوایی می‌کنند و صدای گریه‌های مادران مازندرانی در رثای علی‌اصغر، شیرخواره کربلا در آئین شیرخوارگان حسینی طنین‌انداز شد.

امسال نیز همانند سال‌های گذشته در نخستین جمعه ماه محرم‌الحرام به‌صورت هم‌زمان در سراسر کشور و برخی از نقاط جهان همایش شیرخوارگان برگزار شد. مادران ایرانی امروز به یاد شش‌ماهه امام حسین (ع) به همراه نوزادان و کودکان خود با حضور در مساجد محلات و مصلاها هم‌نوا با حضرت رباب ناله سر داده و برای دل سوخته آن حضرت اشک ماتم ریختند.

امسال هفدهمین همایش شیرخوارگان حسینی از ساعت ۹ صبح روز جمعه هم‌زمان در بیش از ۶۲۵۰ نقطه در ایران و ۴۵ کشور جهان برگزار شد.


آذربایجان شرقی؛ اجتماع شیرخوارگان حسینی در تبریز برگزار شد

صبح امروز همزمان با سراسر کشور، مراسم شیرخوارگان حسینی با حضور چند ده هزار نفری مادران و شیرخوارگان تبریزی در مصلی امام خمینی (ره) تبریز آغاز شده و پذیرای مادران تبریزی و فرزندان شیرخوار به یاد حضرت علی اصغر (ع) وحماسه عاشورا بود.

طی این مراسم مادران تبریزی با تجدید میثاق با امام زمان (عج)، عهد خود را برای تربیت فرزندانی درخور انقلاب و شایسته برای خدمت به امام زمان خود اعلام کرده و همنوا با یکدیگر شعار «لبیک یا حسین» سر دادند.

حاج حسین یکتا، فعال فرهنگی و فرمانده قرارگاه جهادی امام رضا (ع) مهمان ویژه این مراسم بود که دقایقی به ایراد سخنرانی و بیان خاطراتی از جبهه‌های جنگ پرداخت.

وی در این مراسم با یادی از امام خمینی (ره) گفت: به ایشان در ۱۵ خرداد سال ۴۲ گفتند، حالا که شما می‌خواهید قیام کنید سربازان شما کجا هستند و ایشان در جواب گفتند سربازان من در گهواره‌ها هستند که همان کودکان شیرخواره در سال‌های پیروزی انقلاب و جبهه‌های جنگ تبدیل به جوانانی رشیده شده بودند.

یکتا ادامه داد: امروز نیز این کودکان شما، گهواره نشین های ظهور ارباب هستند.

وی با بیان خاطراتی از جبهه‌های جنگ و فداکاری بسیاری از جوانان کشور گفت: وقتی قرار شد عقب نشینی کنیم، پیرمرد و جوانی وسط میدان ایستاده بودند، گلوله‌ای آمد و از کنار پیرمرد رد شده اما به سر جوان برخورد کرده و سرش را قطع کرد، سر جوان به زمین افتاده و به طرف دشمن حرکت کرد، هر چقدر به پیرمرد گفتیم که همین حالا باید عقب نشینی کنیم، گوش نکرد و به طرف دشمن دویده و وسط راه، سر جوان را برداشته و کنار بدنش گذاشت.

یکتا ادامه داد: به پیرمرد گفتیم وقت کم و محدود است، سریع همراهمان بیا، پیرمرد گفت: چطور دلتان طاقت می‌آورد پدر را از بچه جدا کنید و تازه آن موقع بود که متوجه ماجرا شدیم.

فرمانده قرارگاه جهادی امام رضا (ع) همچنین با بیان خاطره‌ای از زبان مادر شهید معماریان گفت: شب آخر فرزندم گفت که مادر وقتی اهالی منزل خوابیدند به اتاقم بیا، رفتم و گفت که فردا صبح عازم جبهه است و از من درخواست کرد ساکش را خودم ببندم و گفت: مادر این آخرین اعزام و آخرین جبهه من است، این بار می‌روم و برنمی گردم.

وی ادامه داد: مادر شهید می‌گوید که فردا صبح خواستم کاسه آب را بپاشم اما دیدم دلم دارد دنبال فرزندم می‌رود با خودم گفتم دلت نباید دنبال مالی را که در راه خدا می‌دهی، برود. کاسه را دست همسایه دادم تا او پشت سر فرزندم آب بپاشد، سر کوچه که رسید رو به من گفت: مادر جان قدو بالای فرزند خود را ببین که تا قیامت من را نخواهی دید.

یکتا گفت: در جبهه‌ها، هر کجا که مادرها تعلقشان به فرزندشان کم می‌شد، حکم شهادت امضا می‌شد و در جبهه‌ها یک مسابقه‌ای بود بین مادرها و فرزندان؛ فرزندان از یک طرف طناب را به سوی شهادت می‌کشیدند و از سویی مادرها، فرزندان را به سمت خودشان و اینکه کدام حس غالب باشد، تعیین کننده بود.


همایش شیرخوارگان حسینی در اردبیل برگزار شد

همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی به یاد شهید ۶ ماهه کربلا، حضرت علی اصغر (ع) با حضور مادران و کودکان اردبیلی در عزای مظلومیت فرزند امام حسین (ع) برگزار شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در حاشیه این همایش بزرگ مذهبی و فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: این همایش علاوه بر مجموعه ورزشی ۶ هزار نفری حسین رضازاده، در ۹ بقعه متبرکه استان نیز برگزار شد.

حجت‌الاسلام ستوده ادامه داد: در شهرستان اردبیل در بقاع متبرکه حلیمه خاتون، امامزاده عبدالعزیز و سید صدرالدین (ع) همایش مذکور برگزار شده و در دیگر شهرهای استان نیز بقاع متبرکه امیر نعمت الله، محمد صالح، سید سلیمان، سید ابراهیم، سید احمد و محمد بن حنیفه آماده پذیرایی از عاشقان و سینه سوختگان یاران باوفای حضرت شدند.

وی از برگزاری تمهیدات ویژه برای برگزاری این مراسم بزرگ مذهبی با شور و شعور حسینی خبر داد و افزود: تربیت فرزندان با تأسی از راه یاران ابا عبدالله الحسین (ع) به یک دغدغه مهم تبدیل شده و راهکار آن آشنایی و انس گیری هر چه بیشتر خانواده‌ها با مکتب ولایی و سیره حسینی است.


مادران اصفهانی کودکان خود را نذر قیام امام زمان (عج) کردند

همزمان با برگزاری هفدهمین مراسم شیرخوارگان حسینی در سرتاسر کشور، مادران اصفهانی نیز با حضور در مراسم شیرخوارگان حسینی در نقاط مختلف شهر اصفهان، کودکان خود را نذر قیام امام زمان (عج) کردند.

امسال مراسم شیرخوارگان حسینی اصفهان در سپاهان‌شهر، خیابان آتشگاه، خیابان هشت بهشت، محله زینبیه و خیابان امام خمینی و گلستان شهدای اصفهان برگزار شد ۸۲ بقعه و امامزاده در استان اصفهان نیز میزبان این تجمع عظیم بودند.

مراسم شیرخوارگان حسینی در آستان مقدس حضرت زینب (س) با حضور خادمان حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس برگزار و پرچم حضرت عباس (ع) در این مراسم به اهتزاز در آمد.


ایلام؛ مصلی امام خمینی (ره) میزبان شیرخوارگان حسینی

در ششمین روز از ماه محرم و به یاد مظلومیت حضرت علی اصغر شهید شش ماهه کربلا آئین معنوی همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی امام خمینی (ره) شهر ایلام برگزار شد.

در این آئین باشکوه حضور مادران و شیرخوارگان با پیشانی بندهای سبز رنگ منقش به نام حضرت علی اصغر معنویت خاصی به این مراسم بخشیده بود.

خواندن لالایی به یاد طفل شش ماهه کربلا، ورود نمادین گهواره حضرت علی اصغر (ع) در بین جمعیت حاضر، مداحی و نوحه سرایی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

علاوه بر مصلی شهر ایلام امروز همایش شیرخوارگان حسینی در ۱۲ نقطه استان ایلام نیز برگزار شد.


کودکان تهرانی بیمه «علی اصغر» شدند

صبح جمعه و هم زمان با اولین جمعه ماه محرم مراسم شیرخوارگان حسینی با تاسی به حضرت علی اصغر (ع)، کودک ۶ ماهه امام حسین (ع) در سطح استان تهران برگزار شد. این مراسم که از ساعت ۹ صبح آغاز شده است، مادران برای کودکان خود ظلم و جنایتی که در حق اهل بیت عصمت و طهارت در روز عاشورا شد، روایت می‌کنند و با این روایت دلدادگان خاندان نبوت (ص) بار دیگر خون گریه کرده و به یاد مظلومیت سید و سالار شهیدان عزاداری می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از اقصی نقاط استان تهران، این مراسم با حضور انبوه مادران و کودکان شیرخواره پرشورتر و گسترده‌تر از همیشه در این استان برگزار شد.

دبیر مجمع جهانی حضرت علی اصغر (ع) که در خصوص برگزاری این مراسم با خبرنگار مهر سخن می‌گفت، با بیان اینکه همایش شیرخوارگان حسینی در ورزشگاه آزادی تهران و با شور وصف ناپذیری برگزار شد، اظهار داشت: در همایش‌های شیرخوارگان حسینی مادران نوزادان خویش را نذر سربازی امام عصر (عج) می‌کنند و خوشبختانه هرسال شاهد افزایش استقبال بیشتری از این همایش هستیم.

داوود منافی پور اضافه کرد: امسال همایش جهانی شیرخوارگان حسینی در بیش از ۶ هزار و ۲۵۰ نقطه در ایران و ۴۵ کشور جهان برگزار می‌شود و از این طریق پیام واقعه عاشورا به گوش جهانیان می‌رسد.

این مراسم باشکوه همچنین با حضور شیرخوارگان حسینی و مادران آن‌ها در مصلی بزرگ آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد و حجت‌الاسلام حسینی مجد در این مراسم به مرثیه‌سرایی پرداخت.

در این مراسم پرشور که به صورت یک سنت در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار می‌شود، مجتبی باقری به مداحی پرداخت.

در دارالمومنین ورامین نیز این مراسم طبق سنوات گذشته در امام زاده زیدابوالحسن (ع) و با حضور حجت الاسلام سید محسن محمودی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران و امام جمعه موقت ورامین و جمع کثیری از مادران و کودکان برگزار شد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه زنان و کودکان نقش بسیار مهمی در تربیت نسل آینده کشور و انقلاب دارند، گفت: همایش شیرخوارگان حسینی راه بسیار مؤثری برای ترویج فرهنگ حسینی و مهدوی در بین بانوان و کودکان است.

حجت الاسلام سید محسن محمودی اضافه کرد: اینکه این مراسم هرسال پرشور تر از سال گذشته برگزار می‌شود، به دلیل آن است، که بر اساس فطرت پاک انسان‌ها بنیان گذارده شده است و حق خواهی، مقابل با خشونت علیه کودکان، ایستادگی در برابر ستم حتی به قیمت از دست دادن چیزهای با ارزش و… از جمله مهم‌ترین پیام‌های همایش شیرخوارگان حسینی است.

مصلی شهرستان قدس نیز امروز خیل عظیم بانوان و کودکانشان را در خود جای داد، تا مردم این شهر پر جمعیت در غرب استان تهران نیز بر استکبار ستیزی و مقابله با کودک کشی تاکید کرده و برای ظهور منجی عالم بشریت دست به دعا بردارند.

این همایش باشکوه همچنین قرار است، از ساعت ۱۴ بعد از ظهر جمعه در مصلی بهارستان نیز برپا شود و طالب نعمتی و سعید قلی‌زاده در این همایش به مدیحه سرایی بپردازند.

تالار قرآن شیخ جنید در حرم جعفر ابن موسی (ع) نیز محل برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در شهرستان پیشوا بود، مادران مؤمن و متدین پیشوا در حالی که طفل‌های خردسال خود را در آغوش گرفته بودند، از ساعتی قبل از شروع مراسم در محوطه تالار شیخ جنید حاضر شدند.

بر اساس این گزارش، همایش شیرخوارگان حسینی امروز از ساعت ۸ صبح در مصلی امام خمینی (ره) شهرستان رباط کریم، از ساعت ۹:۳۰ صبح در حسینیه محله «قاضی» دماوند و در شهرستان‌های شهریار، ملارد، اسلامشهر، قرچک، پاکدشت، فیروزکوه و شمیرانات برگزار شد.


برگزاری بزرگترین محفل شیرخوارگان حسینی در حرم مطهر رضوی

مراسم شیرخوارگان حسینی، در اولین جمعه ماه محرم و ششمین روز از این ماه در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

حجت الاسلام محمد حجتی استاد اخلاق و کارشناس دینی در این مراسم، اظهار کرد: اگر در رفتار کودکانمان، لجبازی و کینه‌توزی می‌بینیم، می‌بایست به رفتار خود رجوع کرده و این امر را بررسی کنیم. اگر والدین تمایل دارند که فرزندانشان انتخاب درستی در بزنگاه‌های زندگی داشته باشند ابتدا باید اخلاق و رفتاری که مخالف سیره علوی، فاطمی و حسینی است کنار بگذارند و تربیت حسینی را در خانه نهادینه کنند.

وی افزود: لبیک یا حسین، به معنای تعهد و میثاق به پیروی از مرام امام است و فقط در شور حماسی خلاصه نمی‌شود.

در ادامه این مراسم باشکوه، ذاکران خاندان عصمت و طهارت (ع) به مدیحه‌سرایی، روضه‌خوانی و شعرخوانی پرداختند و در پایان میثاق‌نامه این محفل قرائت شد.


برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در خوزستان

در اولین جمعه ماه محرم و همزمان با سراسر کشور، مراسم شیرخوارگان حسینی در اهواز و شهرهای مختلف این استان برگزار شد.

مراسم شیرخوارگان حسینی صبح امروز با حضور انبوه شیرخوارگان، نونهالان، مادران و پدران در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) اهواز و حرم حضرت علی ابن مهزیار اهوازی در اهواز برگزار شد.

همچنین همایش «احلی من العسل» نیز ساعت ۹ صبح روز شنبه شانزدهم شهریورماه در حسینیه ثارا… اهواز برگزار می‌شود.


کرمانشاه؛ «لالایی» مادران عاشورایی در سوگ سرباز ۶ ماهه کربلا طنین‌انداز شد

بسیاری از مادران کربلایی امروز جمعه به یاد ۶ ماهه‌ی کربلا راهی مجلس عزاداری کوچک‌ترین سرباز حسینی شدند.

مادران کرمانشاهی با در آغوش گرفتن کودکان شیرخوارشان با رباب هم نوا شدند.

مادران دروازه کربلا همچون دیگر مادران ایرانی کودکان خود را ملبس به لباس‌های سبز و سیاه و کفن‌های سفید کرده بودند تا محبت خود را به امام حسین (ع) و اهل بیتش ابراز کنند.

شیرخواره‌های فدایی حضرت علی اصغر (ع) با سربند یا حسین (ع)، یا ابوالفضل (ع) و یا علی اصغر (ع) راهی این مجلس شده بودند.

این مراسم ساعت ۹ صبح در ورزشگاه امام خمینی (ره) کرمانشاه برگزار شد و مادران سینه ستبر ایران اسلامی فرزندان خود را نذر قیام حضرت ولی عصر (عج) کردند.


همایش شیرخوارگان حسینی در گلستان

صبح جمعه آئین شیرخوارگان حسینی، به یاد شهید ۶ ماهه کربلا، حضرت علی اصغر (ع) و با حضور جمعی از مادران و کودکان گلستانی برگزار شد.

این مراسم به طور متمرکز ساعت هشت و نیم در مصلی گرگان ساعت آغاز شد.

در دیگر شهرهای گلستان هم مانند انبار الوم آق قلا: زیارتگاه ذکریا نبی (ع) ساعت ۸ صبح، در کردکوی: مصلی ساعت ۹ صبح، در بندرگز: مسجد جامع ساعت ۹ صبح، در علی آبادکتول: امامزاده خالد (ع) برفتان ساعت ۹ صبح، در دلند: امامزاده قاسم (ع) ساعت ۹ صبح، آزادشهر: امامزاده آق امام (ع) ساعت ۹ صبح، در گنبدکاووس: امامزاده یحیی بن زید (ع) ساعت ۹ صبح و در امامزاده بی بی سکینه (ع) گوگول ساعت ۱۰ نیم صبح این مراسم برگزار شد.

مادارن در همایش شیرخوارگان با گذاشتن کودکان خود بر روی دست‌ها در ماتم حضرت علی اصغر (ع) اشک ریختند.

سخنرانی، مداحی و ذکر مصیبت اهل بیت (ع)، مرثیه سرایی و عزاداری از برنامه‌های دیگر این مراسم بود.


همنوایی مادران گیلانی با حضرت رباب

در استان گیلان نیز این همایش در بیش از ۵۰۰ مسجد، بقعه و مصلا میزبان مادران به همراه کودکان و عزاداران شش ماهه امام حسین (ع) بود.

در این مراسم که متبرک به نوای «لبیک یا حسین (ع)» و «یا علی اصغر (ع)» بود، مادران با روی دست قرار دادن فرزندان خود به یاد کوچک‌ترین شهید کربلا، شیرخواره شش ماهه اباعبدالله الحسین (ع) به عزاداری پرداختند. در شهر رشت مرکز استان گیلان نیز همایش شیرخوارگان حسینی برای سیزدهمین سال به همت هیئت روضات‌الحسین (ع) از ساعت ۹ صبح امروز در مصلای امام خمینی (ره) این شهر برگزار شد.

پایه و اساس مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) نذرنامه‌خوانی است، قرائت دسته جمعی نذرنامه، توزیع لباس‌های متحدالشکل در میان کودکان شیرخوار، پیشانی‌بند یا صاحب‌الزمان (عج) بخشی از برنامه‌های این همایش بود. آیت‌الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت به عنوان سخنران، روایت عصر عاشورا توسط محمد لطیفی، مداحی ذاکرین اهل بیت (ع) اسماعیل عموزاده، رسول خدادادیان و مداح نوجوان مهدی حسن‌زاده، اجرای گروه سرود منادیان وحدت و دمام‌نوازی گروه شباب اهل بیت (ع) از بخش‌های دیگر این همایش بود.

لازم به ذکر است بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته بیش از ۲۰ هزار مادر و کودک در همایش شیرخوارگان استان گیلان شرکت کرده‌اند.

مریم حسینی بانوی رشتی که با دختر دو ماهه خود در این مراسم حضور داشت با چشمان اشکبار به خبرنگار مهر گفت: دیدن داغ فرزند بسیار سخت و طاقت فرساست و تنها یک مادر می‌تواند حال یک مادر داغدیده را درک کند.

وی با بیان اینکه یک مادر از زمانی فرزند خود را در آغوش می‌گیرد تمام فکر و ذکرش تأمین نیاز کودکش است، ادامه داد: اینکه مادری ببیند کودکش گرسنه است و او حتی یک قطره شیر برای رفع گرسنگی او ندارد برای آن مادر بسیار دردناک است.

بانوی رشتی با اشاره به اینکه امروز من با داشتن یک کودک دوماهه که درک درستی از نبود غذا و گرسنگی ندارد حال حضرت رباب را می‌فهمم، افزود: اینکه می‌دانی فرزندت گرسنه است و تو نمی‌توانی کاری برای رفع گرسنگی و آرام شدن گریه آن انجام دهی سخت‌ترین کار برای یک مادر است.


رخت عزای علی‌اصغر (ع) بر تن قومس

هم‌زمان با نخستین جمعه ماه محرم مراسم شیرخوارگان حسینی به یاد شش‌ماهه امام حسین (ع) در ۱۵۰ نقطه استان سمنان شامل شهرها و روستاها و تکایا و مساجد و مهدیه‌ها با حضور مادران قومسی عزادار و دلدادگان آل‌الله و امام حسین (ع) و حضرت علی‌اصغر (ع) برگزار شد.

امروز در سراسر استان سمنان ندای اشک و آه بر شش‌ساله امام‌حسین (ع) طنین‌انداز شد امروز آن روزی بود که دوباره مادران بر بالین فرزند شیرخواره‌شان بخوانند گهواره شد تابوت تو، خون گلو شد قوت تو؛ شد خاک عالم بر سرم، مادر بیا مادر بیا…

امروز مادران قومسی فرزند بر سردست بالا می‌آورند تا بگویند جان و تن و فرزندم فدایت مولا … فدای تشنگی‌ات فدای تشنگی فرزند خردسال شش‌ماهه‌ات… فدای تشنگی و ضجه‌های سه‌ساله‌ات و فدای خواهری که وقتی بر بالین و پیکر بی سرت رسید پرسید آیا این حسین من است؟! آن‌قدر که بر پیکرش زخم زده بودند و اسب دوانیده بودند.


همایش شیرخوارگان حسینی در سیستان و بلوچستان برگزار شد

آئین شیرخوارگان حسینی امسال نیز همزمان با اولین جمعه ماه محرم به یاد کوچک‌ترین شهید کربلا حضرت علی اصغر (ع) در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

بسیاری از مادران کربلایی استان سیستان و بلوچستان امسال نیز همانند سال‌های گذشته در نخستین جمعه ماه محرم الحرام و همزمان با سراسر کشور و بسیاری از نقاط جهان به یاد ۶ ماهه‌ی کربلا راهی مجلس عزاداری کوچک‌ترین سرباز کربلا شدند و با در آغوش گرفتن کودکان شیرخوارشان با حضرت رباب هم نوا شدند.


همایش شیرخوارگان حسینی در قزوین

در ششمین روز و اولین جمعه ماه محرم و در یک سنت دیرین همایش شیرخوارگان حسینی به یاد کوچک‌ترین شهید کربلا حضرت علی اصغر (ع) در امامزاده حسین (ع) قزوین برگزار شد.

در این همایش مادران عاشورایی با روی دست گرفتن طفلان شیرخوار خود در حالی که فرزندان خردسال و شیرخواره خود را به لباس سبز و پیشانی بندهای منقش به نام حضرت علی اصغر (ع) مزین کرده‌اند، برای سرباز کوچک و مظلوم کربلا اشک ماتم ریختند و سوگواری کردند.

این همایش که همه ساله در این ایام در اماکن مقدس و حسینیه‌ها و امامزاده‌های استان قزوین برگزار می‌شود با رساندن پیام مظلومیت امام حسین (ع) و طفل شیرخوارشان به جهانیان زمینه آشنایی بیشتر نسل جوان با نهضت عاشورا را مهیا کرده است.


همنوایی شیرخوارگان لرستانی با شش ماهه کربلا

صبح امروز و در نخستین جمعه ماه محرم، همایش شیرخوارگان حسینی در جای جای لرستان ولایتمدار برگزار شد. در مرکز لرستان، مصلای الغدیر خرم آباد میزبان اجتماع بزرگ شیرخوارگان حسینی به همراه مادران عاشورایی بود.

مادران در این مراسم با در آغوش گرفتن کودکان خود به یاد دردانه ابا عبدالله الحسین (ع) حضرت علی اصغر (ع) و مادر داغدیده اش لالایی سر دادند و اشک ماتم ریختند.

محمد سرلک دبیر مجمع جهانی حضرت علی اصغر (ع) در لرستان در این رابطه با اشاره به اینکه همایش شیرخوارگان حسینی با حضور مادران و نوزادان در اولین جمعه ماه محرم رأس ساعت ۸ صبح در نقاط مختلف لرستان برگزار شد، اظهار داشت: این همایش همزمان با سراسر کشور در ۷۰ نقطه لرستان برگزار شد.


همنوایی شیرخوارگان مازندرانی با شش ماهه کربلا

همزمان با اولین جمعه محرم، مصلا و تکایای مذهبی مازندران مملو از حضور کودکان و شیرخوارگان با سربندهای «یا علی‌اصغر» و «یا حسین (ع)» است و مادران مازندرانی صبح جمعه با حضور در همایش شیرخوارگان حسینی، سوگ حضرت علی‌اصغر (ع) را به ماتم نشستند.

مادران مازندرانی کودکان خردسالشان را بر روی دست گرفته و نوای «یا حسین» و لالایی مادرانه‌شان را در سوگ سرباز شش‌ماهه کربلا سر دادند. گهواره خالی علی‌اصغر (ع) به‌صورت نمادین بر روی دوش زنان سیاه‌پوش حمل و نوای «لالا لالا بخواب ای امیدم» و «لالا لالا اصغر بخواب گل مادر» در مصلای ساری طنین‌انداز شده است.

مازندران یکی از استان‌هایی است که مردم آن با فرارسیدن محرم، منتظر همایش شیرخوارگان حسینی در روزهای ابتدایی آن هستند تا با توسل به طفل شش‌ماهه اباعبدالله (ع) ارادتشان را به خاندان اهل‌بیت به نمایش بگذارند.

همایش شیرخوارگان حسینی در قالب طرح بصیرت عاشورایی در امامزاده‌های شاخص مازندران برگزار شد و سوگواران حسینی و علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت (ع) در آن به عزاداری پرداختند.

«شیرخوارگان حسینی» بازخوانی حماسه‌ای است در آن دشت پربلا، یک طفل تشنه و یک لشگر. لب‌هایش از تشنگی مفرط خشک‌شده بود، سه روز بود که آبی نخورده بود.

سرزمین کربلا و روز عاشور بود و دیگر حسین (ع) کسی را نداشت، ناگهان از خیمه‌ها صدایی بلند شد، امام حسین (ع) آمد و فرمود شمارا چه شده؟ گفتند این طفل شیرخوار، سه‌روز است آب نخورده است.

امام حسین (ع) شیرخوار خود را گرفت و بردست بلند کرد و گفت: پروردگارا تو می‌دانی غیرازاین کودک کسی را ندارم و این طفل شیرخوار از شدت عطش بر خود می‌پیچد، آنگاه به‌طرف لشکر رفت و برای او آب خواست.

هنوز سخن امام تمام نشده بود که تیر سه شعبه زهرآلود «حرمله بن کاهل اسد» بر گلوی نازک علی‌اصغر (ع) نشست. پدر فرزندش را دید که چون ماهی به خود می‌غلتد و می‌پیچد، دست برد زیر گلوی علی‌اصغر (ع) و خون او را بر جامه خود مالید و به آسمان پاشید و فرمود: خدایا شاهد باش، این قوم بر ذریه پیغمبرت (ص) رحم نکردند.


آئین سوگواری شیرخوارگان حسینی در سرزمین آفتاب

آئین شیرخوارگان حسینی همزمان با اولین جمعه ماه محرم، هر ساله در جای جای ایران اسلامی برگزار می‌شود تا با حضور مادران و کودکان خردسالشان، در حقیقت نوزادان و کودکان واقعه عاشورا یادآوری شوند و هدف از برگزاری این مراسم، ترویج و بزرگداشت شعائر حسینی و تربیت نسلی انقلابی و مکتبی است.

براساس این گزارش، در این مراسم که امروز در جای جای استان مرکزی برگزار شد، مادران عاشورایی و دوستدار سیدالشهدا (ع) نوزادان و کودکان خود را با لباس و سربند مزین به نام حضرت علی اصغر (ع) بر روی دست گرفته و با شیرخوارگان عاشورایی اظهار هم نوایی کردند و اشک ریختند.

یاد مظلومیت علی‌اصغر طفل شش ماهه امام حسین (ع) که در کربلا به شهادت رسید، در نوای لالایی مادرانی که کودکان خود را به این مراسم آورده بودند زنده و مظلومیت حق جویان دشت کربلا بار دیگر یادآوری شد.

در این آئین مداحان در بیان مظلومیت طفل شش‌ماهه سیدالشهدا (ع) به نوحه و سخنرانی پرداختند و مادران نیز در ماتم حضرت علی‌اصغر (ع) به سوگواری و مناجات پرداختند.

گفتنی است عزاداری و بزرگداشت کودکان واقعه عاشورا و ایجاد گهواره و لالایی خواندن برای کودکان توسط مادران از مراسمات مذهبی کهن در ایران بوده است. مجمع جهانی همایش شیرخوارگان حسینی طی دهه اخیر تشکیل شد و این آئین هم اکنون در هفت کشور اسلامی در دهه اول ماه محرم برگزار می‌شود.


حسینیه امام خمینی (ره) شهر همدان میزبان شیرخوارگان حسینی

عظیم‌ترین و بی بدیل‌ترین اجتماع مادران و شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه ماه محرم‌الحرام همزمان با سراسر کشور در حسینیه امام خمینی (ره) شهر همدان برگزار شد.

مادران با حضور در این مراسم نوزادانشان را با لباس سبز به عنوان نماد پرچم علوی و با پیشانی‌بند «یا صاحب‌الزمان (عج)»، «یا علی‌اصغر حسین (ع)»، «یا حسین (ع)» و «یا رقیه (س)» نذر قیام صاحب‌الزمان (عج) کرده و فرزندان خود را با فرهنگ مهدوی بزرگ می‌کنند.


سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار 15 شهریور 98، کد خبر: 4712513، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها