کد خبر: 26846
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷

شعارسال: “جیمز جورج جترس” روز پنج شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره تحریم‌های تازه آمریکا علیه برنامه فضایی و خطوط کشتیرانی ایران افزود این تحریم ها که به دنبال میانجیگری فرانسه وضع شده است، مشکوک است و از برنامه‌ای هدفمند برای جلوگیری از اجرایی شدن گفت‌وگو و دیپلماسی با ایران حکایت دارد. وی همچنین

دولت ترامپ در دست اندیشکده‌های جنگ طلب است

شعارسال: “جیمز جورج جترس” روز پنج شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره تحریم‌های تازه آمریکا علیه برنامه فضایی و خطوط کشتیرانی ایران افزود این تحریم ها که به دنبال میانجیگری فرانسه وضع شده است، مشکوک است و از برنامه‌ای هدفمند برای جلوگیری از اجرایی شدن گفت‌وگو و دیپلماسی با ایران حکایت دارد.

وی همچنین تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ برجام را اندک دانست و اظهار کرد اروپایی‌ها از آمریکا می‌ترسند و امید بستن به اتحادیه اروپا برای حفظ برجام سرانجامی نخواهد داشت.

اتحادیه اروپا تنها حرف می‌زند

مشاور سابق کنگره آمریکا، ارزیابی خود را از تلاش‌های میانجیگرانه فرانسه بدبینانه دانست و گفت: اروپایی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کنند اما می‌ترسند که مبادا خط قرمزهای ایالات متحده را رد کنند. رهبران اروپایی همیشه به ترسو بودن شناخته می شوند. آنها حتی آماده نیستند که منافع تجار و سرمایه گذاران خود را در نظر گرفته و در برابر تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران و روسیه ایستادگی کنند.

جترس تصریح کرد: درباره روسیه، تلاش جدی از سوی جامعه تجاری اروپا وجود داشته تا تحریم‌ها را بردارند اما کشورهای اروپایی از ترس آمریکا هیچ کاری برای آنها نکردند. باید گفت که اروپایی‌ها فقط سخن می گویند و از کردار خبری نیست.

وی ادامه داد: وضعیت کشورهای اروپایی در برابر ایالات متحده، همچون اقمار شوروی در پیمان ورشو در دوران جنگ سرد است. در واقع آنها می‌دانند که با یک مجموعه خطرناک در واشنگتن سر و کار دارند. در صورتی که از تحریم‌ها عبور کنند، آمریکا انتقام شدیدی از آنها از راه بانکی و تحریمی خواهد گرفت. همه مبادلات مالی آنها از ایالات متحده می گذرد و آنها گذرشان به ایالات متحده و جریمه‌های هنگفت خواهد افتاد.

مشاور سابق حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا تصریح کرد: هدف تندروها در واشنگتن این است که حکومت ایران عوض شود. برخی از آنها به جنگ هم امیدوار هستند. تحریم‌های اخیری که علیه ایران وضع شده با هدف به هم زدن دیپلماسی با ایران صورت گرفته است.

اندیشکده‌های جنگ طلب

جترس که به مدت سه دهه مشاور نمایندگان جمهوریخواه در کنگره بوده است، گفت نمی‌تواند درک کند رئیس جمهوری آمریکا چه چیزی از ایران می‌خواهد.

وی افزود: مشخص نیست آیا واقعا ترامپ به دنبال گفت‌وگو با ایران است یا خیر. او هر از چندگاهی سخن از مذاکره به میان می‌آورد اما مشخص نیست چگونه می خواهد با وجود “جان بولتون” و “مایک پمپئو” این کار را انجام بدهد. این شدنی نیست. مشخص نیست واقعا هدف و نیت وی چیست.

این تحلیلگر سیاسی در پاسخ به اینکه چرا ترامپ افرادی تندرو را در کاخ سفید بر سر کار گذاشته که می توانند برای وی هزینه تراشی کنند، گفت: واقعا از همان آغاز، انتخاب بولتون و پمپئو مرموز بود. چرا او باید افرادی را بر سر کار بگذارد که دقیقا به دنبال اجرای سیاست‌هایی هستند که ترامپ از آنها انتقاد کرده بود؟ او دولتش را به دست “بنیاد هریتج” و “کمیته ملی جمهوریخواه” سپرده است که منبع تولید نئومحافظه کارهای جنگ طلب هستند.

جترس افزود: پاسخ به این پرسش آسان نیست. شاید ترامپ فکر می کند او مثل رئیس یک شرکت بازرگانی کار کرده و در دولت همه را در جیب خود دارد اما در عمل درباره امثال بولتون اینگونه نیست زیرا شخص را نمی توان از جایگاه سیاستگذاری جدا کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 14 شهریور 1398 ، کدخبر: 83465816 ، www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها