کد خبر: 26596
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲

شعار سال: همچنان خوش بینی در مواضع پاریس و تهران در مورد اقدام مکرون در خصوص پرونده هسته ای ایران، دیده می شود و همین مساله به ادامه تلاش ها کمک می کند. براساس اعلام وزارت خارجه فرانسه، در چارچوب تکمیل تلاشهای رئیس جمهور این کشور، مذاکرات با ایران، با هدف کاهش تنش ها در

نقش روسیه در میانجیگری فرانسه بین ایران و آمریکا چیست؟

شعار سال: همچنان خوش بینی در مواضع پاریس و تهران در مورد اقدام مکرون در خصوص پرونده هسته ای ایران، دیده می شود و همین مساله به ادامه تلاش ها کمک می کند. براساس اعلام وزارت خارجه فرانسه، در چارچوب تکمیل تلاشهای رئیس جمهور این کشور، مذاکرات با ایران، با هدف کاهش تنش ها در منطقه ادامه دارد.

همچنان خوش بینی در مواضع پاریس و تهران در مورد اقدام مکرون در خصوص پرونده هسته ای ایران، دیده می شود و همین مساله به ادامه تلاش ها کمک می کند. براساس اعلام وزارت خارجه فرانسه، در چارچوب تکمیل تلاشهای رئیس جمهور این کشور، مذاکرات با ایران، با هدف کاهش تنش ها در منطقه ادامه دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: همزمان، یک هیئت ایرانی به ریاست معاون وزیر خارجه ایران، عباس عراقچی، به اضافه یک هیئت اقتصادی ایرانی متشکل از بخش های مختلف نظام جمهوری اسلامی، وارد پاریس شد.

وزارت خارجه ایران تاکید می کند که مذاکرات بیش از ده ساعت به طول انجامیده و در ضمن آن، سناریوهای احتمالی برای پیشبرد طرحی که توسط روسای جمهور ایران و فرانسه بررسی شد، مورد بحث قرار گرفت.

در همین رابطه، سخنگوی دولت ایران، علی ربیعی می گوید: «در طول هفته های گذشته، مذاکرات جدی انجام شده، که باعث نزدیکی نظرات در زمینه های مختلف گردیده است.»

وی می افزاید:« به عقیده من، هدف رئیس جمهور آمریکا از دیدار با رئیس جمهور ایران، با هدف ما متفاوت است؛ هدف ترامپ، داخلی است، در حالی که ما قصد داریم حق خود را بازپس گیریم.»

حضور هیئت ایرانی در پاریس و صحبتهای دو طرف، همگی حکایت از پیشرفت مذاکرات دارد؛ اما در مورد فرصتهای این مذاکرات، همچنان نوعی پیچیدگی وجود دارد؛ تا تنها منحصر به محدوده موضع اروپا و مساله حفظ توافق هسته ای نشده و بحران با واشنگتن را نیز دربر گیرد.

همچنین، مذاکرات همزمان شده است با تحرکات دیپلماتیک ایران در قبال مسکو؛ همانطور که وزیر خارجه ایران از همتای روسش شنید که مادامی که هدف حفظ توافق باشد، مسکو از اقدامات مکرون حمایت می کند. گذشته از اینکه روسیه نیز در فضای این مذاکرات قرار گرفته است، تحرکات ایران نشان دهنده فشار آنها بر اروپایی هاست.

علاوه بر این، در حالی که وزارت انرژی روسیه اعلام کرده است که وزیر روسی، الکساندر نوواک و همتای ایرانی او، رضا اردکانیان، طرحهای مشترکی بین دو کشور را مورد بررسی قرار دادند، خبرگزاری روسی«تاس» از ظریف نقل کرد که ایران و روسیه قصد دارند رزمایش های دریایی مشترکی را در اقیانوس هند انجام دهند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری انتخاب، تاریخ انتشار: 13 شهریور 1398، کدخبر: 499360 ، www.entekhab.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها