کد خبر: 26685
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶

شعارسال: چند ساعت پس از سخنرانی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، خبرگزاری‌ها از پرتاب چند موشک ضدتانک به شمال اراضی اشغالی خبر دادند. اظهارات دبیر کل حزب الله لبنان و درگیری‌های اخیر میان لبنان و اسراییل موجب شده است که کارشناسان از احتمال جدی بروز درگیری میان لبنان و رژیم صهیونیستی خبر

نتانیاهو دست به دامن آمریکا و فرانسه شده است

شعارسال: چند ساعت پس از سخنرانی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، خبرگزاری‌ها از پرتاب چند موشک ضدتانک به شمال اراضی اشغالی خبر دادند. اظهارات دبیر کل حزب الله لبنان و درگیری‌های اخیر میان لبنان و اسراییل موجب شده است که کارشناسان از احتمال جدی بروز درگیری میان لبنان و رژیم صهیونیستی خبر بدهند.

از سوی دیگر، حزب‌الله لبنان یکشنبه دهم شهریور در بیانیه‌ای از انهدام یک خودروی نظامی رژیم صهیونیستی در جاده پادگان افیفیم خبر داد. حزب‌الله در این بیانیه اعلام کرد که این عملیات توسط گروه شهید حسن زبیب و یاسر ضاهر انجام شده است و بر اثر آن شماری از نظامیان صهیونیست کشته و یا زخمی شده‌اند.

به گزارش رویترز، اسرائیل نسبت به موشک‌های نقطه زن حزب‌الله حساسیت‌ها و نگرانی‌هایی دارد زیرا این موشک‌ها را «یک عامل مهم برای تغییر بازی» در بلندمدت می‌داند. همچنین همزمان با این تحولات، نگرانی‌های بین‌المللی از احتمال وقوع درگیری جدید در مرز‌های لبنان با سرزمین‌های اشغالی نیز افزایش یافته است. مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی خود با سعد الحریری نخست وزیر لبنان بر ضرورت حفظ آرامش تأکید و ابراز امیدواری کرد که پاسخ حزب الله منجر به وخامت اوضاع نشود.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران، پاسخ حزب الله لبنان به رژیم صهیونیستی حاوی این پیام است که حمله حزب‌الله کاملا حساب شده بوده است و فرصتی برای حزب الله به وجود آمده است تا به همه حملات اسرائیل به سوریه و لبنان پاسخ مشخصی بدهد.

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسایل منطقه‌ای در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد درگیری‌های اخیر میان حزب الله لبنان و رژیم صهیونیستی و آینده این تحولات اظهار داشت: بنیامین نتانیاهو در ابتدا در آستانه انتخابات پارلمانی به دنبال این بود تا با حمله به ضاحیه جنوبی بیروت بتواند برگ برنده را در انتخابات به دست بیاورد، اما با تحولات اخیر میان لبنان و اسراییل، ظاهرا تلاش نتانیاهو نتیجه معکوس داده است.

وی تصریح کرد:‌ حمله رژیم صهیونیستی اگرچه تاثیر نظامی بالایی نداشت اما به نظر می‌رسد که نتانیاهو تنها دست به پروپاگاندای سیاسی برای جذب گروههای افراطی زده است اما پاسخ سید حسن نصرالله، موجب شد تا حزب الله لبنان فرصت جدیدی برای محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی به وجود بیاورد. در حال حاضر نیز محور مقاومت در عراق، سوریه و اراضی اشغالی علیه اسراییل به صورت هماهنگ عمل می‌کنند و اگر این رژیم جعلی اقدامی انجام دهد قطعا با پاسخ قاطعی روبرو خواهد شده که نوعی بازدارندگی ایجاد خواهد کرد.

این کارشناس مسایل منطقه‌ای تاکید کرد: در حال حاضر و با توجه به این درگیری های پیش آمده، نتانیاهو سعی دارد تا جنوب لبنان را هر طوری شده است به واسطه فرانسه و آمریکا آرام کند، چراکه انتخابات آتی را بسیار سرنوشت‌ساز برای خود می‌داند و این اتفاقات چیزی جز تشدید فشار داخلی علیه نتانیاهو نخواهد داشت و هرگونه حمله به لبنان میتواند شروع یک درگیری گسترده ای را به دنبال داشته باشد که اصلا به نفع نتانیاهو نیست.

هانی‌زاده تاکید کرد: اگر نتانیاهو در انتخابات پیروز شود، امکان دارد که دوباره حمله‌ای را علیه محور مقاومت انجام دهد، اما همانطور که حزب الله اعلام کرده، هرگونه حمله یا جنگ از سوی رژیم صهیونیستی علیه حزب‌الله با واکنش مستقیم محور مقاومت روبرو خواهد شد و حزب الله ضربات جبران ناپذیری را علیه اسراییل خواهد زد.

وی خاطرنشان کرد: پاسخ حزب الله، بر فضای سیاسی و انتخاباتی صهیونیست‌ها اثر خواهد گذاشت و از سوی دیگر نیز همه معادلات نظامی و امنیتی را در منطقه به ویژه در سوریه نیز تغییر خواهد داد که به ضرر اسراییل خواهد بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از جامعه خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار: 13 شهریور 1398 ، کدخبر: 3980611098 ، www.alef.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها