کد خبر: 26554
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱:۲۴

شعارسال: محمد جواد ظریف روز دوشنبه در نشست صمیمانه خود با ایرانشناسان سرشناس روس در محل سفارت ایران در فدراسیون روسیه با بیان این مطلب افزود: بی شک مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه نقش ویژه ای در این زمینه داشته است. وی گفت: معتقدم امروز بزرگترین مشکل جهان درک و شناخت نادرست از شرایط

روابط ایران و روسیه بیش از هر دوره ای رشد کرده است

شعارسال: محمد جواد ظریف روز دوشنبه در نشست صمیمانه خود با ایرانشناسان سرشناس روس در محل سفارت ایران در فدراسیون روسیه با بیان این مطلب افزود: بی شک مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه نقش ویژه ای در این زمینه داشته است.

وی گفت: معتقدم امروز بزرگترین مشکل جهان درک و شناخت نادرست از شرایط روز است، اگر به اطراف ایران نگاه کنید این دو مشکل را به صورت مشخص و برجسته خواهید دید.

وزیر امور خارجه ایران افزود: از یک سو کشورهای غربی یک درک بسیار غلط و ناقص از نگرانی ها، عوامل برهم زننده آرامش و شرایط منطقه دارند.

ظریف اظهار داشت: در کنار درک غلط کشورهای غربی، کشورهای حاشیه خلیج فارس هم درک غلطی از شرایط منطقه و جهان دارند.

وی ادامه داد: غربی ها فکر میکنند که منطقه ما را می توان کنترل کرد و با ایجاد بلوک هایی منافع خود را تامین کنند.

ظریف اظهار داشت: کشورهای همسایه ما هم فکر می کنند همچنان در دوران هژمونی هستند و فکر می کنند می شود به قیمت حذف دیگران، شرایط خود را توسعه دهند و بر همین اساس هم فکر می کنند می توان امنیت و توسعه خود را از خارج خریداری کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران اظهار داشت: اینکه یک قدرت می تواند همه منویات خود را در جهان به اجرا درآورد و از این قدرت می شود توسعه و امنیت خرید دو ادراک غلط در منطقه ما است که وقتی در کنار درک غلط غربی ها از منطقه مبنی بر اینکه همه کشورهای منطقه مثل هم هستند و معتقدند که باید مقابل غربی ها سر خم کرد در نهایت منجر به جنگ خواهد شد.

وی گفت: توهم هژمونی منطقه ای باعث گسترش درگیری ها شده است بنابراین نقش افرادی که درک بالایی در خصوص تحولات روز جهان دارند دو چندان اهمیت می یابد.

ظریف اظهار داشت: گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه باعث می شود که کمتر دچار اشتباه راهبردی شویم که دیگران گاها دچار آن می شوند از این روست که امروز وقتی رهبران دو کشورتصمیم گرفته اند روابط را پیش ببرند، توانسته ایم بهترین روابط را بین دو کشور برقرار کنیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: اقدامات آمریکا علیه ایران، روسیه و چین باعث می شود درک بهتری از روابط امروز داشته باشیم، روسیه و چین از رقیب دیروز به دشمن امروز آمریکا تبدیل شده اند و ایران نیز در کنار این کشورها از نظر آمریکا قرار دارد.

ظریف اضافه کرد: وزیر امور خارجه آمریکا مشخصا از ایران، روسیه و چین به عنوان کشورهای قدرتمند در مقابل هژمونی آمریکا به ناتو معرفی کرد، معتقدم دوستان چینی و روس ما همانند ما معتقدند که دوران هژمونی آمریکا به پایان رسیده است اما آمریکا در رویای خود است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: امروز آمریکا همه توافقات بین المللی را به ابزاری برای دستیابی به منافع خود تبدیل کرده است که برای آینده جهان و حتی آمریکا خطر آفرین است چرا که منجر به ملی گرایی های افراطی می شود.

وی گفت: ایران شناسان روس نقش اساسی در ایجاد درکی درست از جهان حاضر به آینده سازان دارند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 11 شهریور 1398 ، کدخبر: 83462531 ، www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها