کد خبر: 26497
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹

شعار سال:بورس انرژی ایران در حالی روز گذشته ( دوشنبه ) شاهد عرضه ۶ محموله صادراتی گاز مایع (LPG) به حجم ۷۱ هزار تن بود که از این مقدار ، حجمی بالغ بر۶۲ هزار تن به ارزش ۱۶ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۵۰ دلار از سوی متقاضیان خارجی خریداری شد. بر اساس آمار معاملات

عطش خریداران خارجی در بورس انرژی برای گاز مایع ایران

شعار سال:بورس انرژی ایران در حالی روز گذشته ( دوشنبه ) شاهد عرضه ۶ محموله صادراتی گاز مایع (LPG) به حجم ۷۱ هزار تن بود که از این مقدار ، حجمی بالغ بر۶۲ هزار تن به ارزش ۱۶ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۵۰ دلار از سوی متقاضیان خارجی خریداری شد.

بر اساس آمار معاملات درج شده در پایگاه اطلاع رسانی بورس انرژی ایران روز دوشنبه راس ساعت ۱۳ حجمی بالغ بر ۱۰ هزار تن گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج فارس به قیمت پایه هر تن ۲۹۰ دلار به مقصد افغانستان یا پاکستان روانه میز فروش رینگ صادراتی این بازار شد که در نهایت ۲۰ هزار تن از این محموله با موفقیت و به قیمت پایه یاد شده، فروش رفت.

همچنین یک هزار تن گاز مایع پالایش نفت تبریز به قیمت پایه هر تن ۲۶۳ دلار راس ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه به مقصد ارمنستان در رینگ صادراتی عرضه شد که تمام این محموله با رقابت تا میانگین قیمت ۲۷۷.۷۷ دلار بر هر تن، معامله شد.

 ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه هم  ۱۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت شازند به قیمت پایه هر تن ۲۶۳ دلار عرضه شد که همه این محموله بطور یکجا با همان قیمت پایه خریداری شد.

 ساعت ۱۳ و ۴۰ دقیقه  نیز ۱۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت اصفهان به قیمت هر تن ۲۶۳ دلار در سمت عرضه رینگ صادراتی بورس انرژی نشست که با موفقیت فروش رفت.

همچنین در ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه این روز نیز حجمی برابر با ۲۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت آبادان به قیمت هر تن ۲۶۰ دلار در این بازار صادراتی به مقصد بازار های برون مرزی شرقی کشور عرضه شد که در نهایت یک هزار تن از این محموله با همان قیمت پایه فروخته شد.

محموله ۱۰ هزار تنی دیگری از گاز مایع پالایش نفت آبادان در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه به قیمت ۲۴۵ دلار با شرایط تسویه نقدی روانه میز فروش رینگ صادراتی بورس انرژی شد که با وجود رقابت خریداران تا میانگین قیمت ۲۴۵.۰۳۹ سنت بر هر تن اما در نهایت با افزایش حداکثر حجم عرضه از سوی فروشنده ،به معامله ۲۰ هزار تنی برای گاز مایع پالایش نفت آبادان در قیمت رقابتی مزبور انجامید.

براساس این معاملات ۱۰ هزارتن گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج فارس و ۲۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت آبادان در حالی روانه میز فروش رینگ صادراتی بورس انرژی ایران شدند که بر خلاف سایر محموله ها شرایط معامله در این عرضه ها بطور سلف مدت دار بود. به این ترتیب ارزش کل معاملات روز گذشته گاز مایع (LPG) در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران در حالی به رقم ۱۶ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۵۰ دلار بالغ شد که با محاسبه نرخ ارز دلار ۱۱ هزار و ۲۴۸ تومانی در بازار می توان ارزش معاملات گاز مایع در بازار بین الملل بورس انرژی ایران را ۱۸۵ میلیارد و ۵۷۵ میلیون و ۶۹۰ هزار و ۴۰۰ تومان ذکر کرد.

روز دوشنبه در بازار داخلی بورس انرژی معاملات نفت سفید و انواع حلال نیز رقم خورده و امروز در رینگ داخلی بورس انرژی ایران پنج میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر نفت سفید از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به قیمت هر لیتر چهار هزار و ۹۰۰ تومان روانه میز فروش شد که در پایان ۹۶۰ هزار لیتر از این محموله فروش رفت.

علاوه براین سه هزار متر مکعب حلال ۴۰۲ از سوی پالایش نفت کرمانشاه روانه بازار صادراتی بورس انرژی شد که ۲۱۰ متر مکعب از این محموله به قیمت هر متر مکعب ۴۴۰ دلار خریداری شد. این پالایشگاه در رینگ داخلی نیز ۹۰۰ هزار لیتر حلال ۴۰۲ عرضه کرد که ۲۷۰ هزار لیتر به قیمت هر لیتر ۵۰ هزار و ۱۷۲ ریال فروخته شد.

 مجموع حجم  معاملات موفق فرآورده های نفتی در چارچوب  عزم جدی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برای تداوم مستمر و پر قدرت در کانال بازار سرمایه محقق شده که حاکی از تحقق روزهای طلایی در صنعت نفت ایران دارد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا،تاریخ انتشار:12شهریور1398،کدخبر:83462648،www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها