کد خبر: 26434
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

شعارسال: بالاخره در صف طولانی نامگذاری‌های جنجالی، نوبت به ابراهیم رئیسی رسید و روزنامه کیهان، او را ذوالقرنین و کورش خطاب کرد. پیش از این صفاتی همچون «اسطوره خستگی ناپذیر»، «معجزه هزاره سوم»، «مالک اشتر علی» و «شعیب صالح» و «ابوذر زمان» برای اصولگرایان استفاده شده بود. گاهی نیز لقب‌ها تحقیر آمیز بوده است؛ همچون

تشبیه رئیسی به چهره‌های لیست ممنوعه

شعارسال: بالاخره در صف طولانی نامگذاری‌های جنجالی، نوبت به ابراهیم رئیسی رسید و روزنامه کیهان، او را ذوالقرنین و کورش خطاب کرد. پیش از این صفاتی همچون «اسطوره خستگی ناپذیر»، «معجزه هزاره سوم»، «مالک اشتر علی» و «شعیب صالح» و «ابوذر زمان» برای اصولگرایان استفاده شده بود. گاهی نیز لقب‌ها تحقیر آمیز بوده است؛ همچون محمد سرافراز که روز گذشته لقب «رفاعه بن شداد» را از تسنیم گرفته بود.

اسم «ذوالقرنین» در سوره کهف آمده است و سرگذشتی از او در داستان «یأجوج» و «مأجوج» بیان شده است. «مسأله «ذوالقرنین» موضوع پیچیده‌ای است که از دیرباز مورخان و مفسران را سرگشته و سردرگم کرده است. این نام در کتاب مقدس و قرآن کریم آمده است. قرآن کریم «ذوالقرنین» را یکی از پادشاهان کهن می‌داند و از وی به نیکی یاد می‌کند در سده معاصر، مولانا ابوالکلام آزاد، کوشیده تا برای این پرسش تاریخی که «ذوالقرنین کیست؟» پاسخی مستدل بیابد. او کورش را مصداق ذوالقرنینِ مذکور در قرآن و تورات معرفی کرده است.

علامه طباطبایی در کتاب تفسیر المیزان بخش اعظمی از مقالات ابوالکلام آزاد را نقل مستقیم می‌کند. البته علامه طباطبایی صد درصد پاسخی را در خصوص ذوالقرنین مطرح نمی‌کند، اما معتقد است که با توجه به این نظریاتی که ابوالکلام آزاد بیان کرده، می‌توانیم بگوییم که بهترین مصداق تاکنون برای ذوالقرنین «کورش» است.

حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان با اشاره به آنچه در روایات اسلامی درباره ذوالقرنین آمده، می‌نویسد «اگرچه آقای رئیسی به ریاست جمهوری انتخاب نشد، اما نیمی از آنچه درباره دیوارکشی ایشان گفته بودند به حقیقت پیوست! و ایشان که به ریاست قوه قضائیه انتخاب شده بود، دیوارکشی را آغاز کرد، ولی آنگونه که ایشان را متهم کرده بودند، در پیاده‌رو‌ها دیوار نکشید! رئیسی در برخورد قاطع و هوشمندانه با مفسدان اقتصادی و دستگیری و محاکمه آنها، میان یأجوج و مأجوج‌های عصر حاضر و مردم مظلوم و ستمدیده ایران، دیوار بلندی کشید و دست غارتگر آن‌ها را از جان و مال ملت کوتاه کرد. هزاران میلیارد از اموال به غارت رفته مردم را به بیت‌المال باز گرداند و غارتگران را به دست عدالت سپرد… و این گردونه- که با استجازه معروف آیت‌الله آملی لاریجانی از حضرت آقا به گردش درآمده بود- کماکان به چرخش خود ادامه داد و این روز‌ها با هر چرخی که می‌زند، ارتفاع آن دیوار بلند و بلندتر می‌شود و مردم را به اجرای بی‌چون و چرای عدالت امیدوارتر می‌کند… کاری کارستان و همسو با برخوردی که جناب ذوالقرنین با جماعت بیدادگر یأجوج و مأجوج کرده بود… از این روی باید گفت: آیت‌الله سید ابراهیم ذوالقرنین، دست مریزاد و خدا قوت.»

در حکم رهبر انقلاب خطاب به رئیسی، از عبارت «حجت الاسلام» استفاده شده است. اما در نوشته سراسر متملقانه روزنامه کیهان از عبارت «آیت الله سید ابراهیم ذوالقرنین» استفاده شده است.

تفسیر حسین شریعتمداری البته با واکنش‌های متفاوتی رو به رو شد؛ از جمله محمد مهاجری که در صفحه توییتر خود نوشت «عزیزانی که جناب آقای رئیسی را کورش می‌خوانند لابد چند صباح دیگر می‌خواهند بگویند کوروش آسوده بخواب که ما بیداریم. جدی! حتما آقای رئیسی هدف خلق این تعابیر را درباره خودش می‌داند و از این جهت قابل قیاس با احمدی نژاد نیست، احمدی نژاد را همینجوری بیچاره‌اش کردیم ما اصولگراها.»

محبی نیا نماینده مجلس هم در خانه ملت به ادبیات شریعتمداری انتقاد کرد و گفت خیلی عجیب است کسانی که امروز دولت و مجلس را فاقد ارزش نشان می‌دهند، اما برای برخی دوستان لقب ذوالقرنین می‌دهند همین آقایان تا دیروز به مرحوم هاشمی می‌گفتند پیغمبری است در نهایت چه برندی برای وی ساختند، همین آقایان می‌گفتند آقای احمدی‌نژاد جزء آن ۳۱۳ نفر یاران، ولی عصر (ع) بوده که وی را کشف کردیم. من از این دوستان که قلم خوبی دارند خواهش می‌کنم نگاهشان در راستای پیاده کردن اهداف دشمنان نباشد.»

اختلاف محبی نیا و کیهان البته روز دوشنبه هم ادامه یافت. روزنامه کیهان در مطلب مفصلی توضیح داد که منظور این نبوده که رئیسی ذوالقرنین است «باید از آقای محبی‌نیا پرسید آیا مقایسه عملکرد یک مسئول وارسته با اقدامات یکی از شخصیت‌های برجسته و الهی تاریخ جرم است؟ مثلا وقتی می‌گوئیم حرکت حضرت امام (ره) پیامبرگونه بوده است، ایشان را -نستجیربالله- با رسول خدا (ص) همسان دانسته‌ایم؟! یا هنگامی که ایثار و جانفشانی رزمندگان شهید را حرکتی حسین‌گونه می‌نامیم، آن‌ها را همسنگ امام حسین علیه‌السلام نامیده‌ایم؟!»

محبی نیا هم حسابی در مجلس از خجالت روزنامه کیهان درآمد و به طعنه نوشته بود از چاپلوسی و تملق ناراحت است و نباید شخصیتی، چون رئیسی را گرفتار تملق کرد. محبی نیا از نویسنده مطلب خواسته بود توبه کند.

کاربران شبکه‌های مجازی نیز به این مسئله واکنش نشان داده بودند. صادق حسینی نوشته بود: «قبلا احمدی نژاد را معجزه هزاره سوم و کارهایش را فتح الفتوح می‌دانستند که رایحه خوشش کشور را برداشته است. اما امروز لعن و نفرینش می‌کنند. حالا همان‌ها به آقای رئیسی می‌گویند ذوالقرنین.»

یکی از کابران نوشته بود: «آقایان تا دیروز نه کورش را قبول داشتند نه اینکه کورش همان ذوالقرنین است. حالا چه شده که به یکباره هم کورش را قبول کرده‌اند، هم کارش را و هم اینکه به رئیسی لقب کورش می‌دهند؟»

محمد حسین مهرزاد فعال رسانه‌ای در یادداشتی نوشته بود از مطلب تنها می‌توان چند نتیجه گرفت؛ یکی اینکه حسین شریعتمداری آلزایمر گرفته باشد و آنچه نوشته را از یاد برده باشد. دوم اینکه این جمله متعلق به شریعتمداری نباشد و طی یک توطئه به یادداشت اضافه شده باشد. و در نهایت سوم اینکه اصل یادداشت توسط فرد دیگری نوشته باشد و برادر اررزشی حسین شریعتمداری از محتوای آن خبر نداشته باشد و تنها نامش را پای آن گذاشته است!

حسین شریعتمداری در حالی ابراهیم رئیسی را ذوالقرنین و کورش خوانده که در تناقضی بسیار مهم هر ساله با تصمیم حاکمیت جلوی گردشگرانی که عید نوروز به مقبره کورش می‌روند، گرفته می‌شود!

جالب اینکه چندی پیش سردار نقدی چهره نزدیک تفکری به حسین شریعتمداری سخنرانی غرایی درباره کورش انجام داد و گفته بود «اصلا شخصیتی به نام کورش وجود ندارد و ساخته و پرداخته دیگران است و این چهره تنها برای رابطه ایرانیان و یهودیان علم شده است!»

تاریخ تملق

فخرالدین حجازی سخنرانی مشهوری دارد که در آن سخنرانی خطاب به حضرت امام گفته بود: «ای سلیمان زمان! بر مسند حکومت بنشین.‌ای داوود عصر! قضاوت کن.‌ای میراث‌بر پیامبران و امامان! راه به همه جهان بنما.»، اما امام خمینی از این موضع گیری انتقاد کرد «من خوف این را دارم که مطالبی که آقای حجازی فرمودند درباره من، باورم بیاید. من خوف این را دارم که با این فرمایشات ایشان و امثال ایشان برای من یک غرور و انحطاطی پیش بیاید…»

درباره رهبری نیز بعضا تعابیر غلوآمیز به کار برده شده است. مثلا در سال ۸۹ مستندی به نام ظهور بسیار نزدیک است در مطالبی مدعی می‌شد که مقام معظم رهبری همان سید خراسانی هستند که در روایات اسلامی گفته شده پیش از ظهور امام زمان، حضور پیدا می‌کنند. البته نویسندگان این مطالب سعی داشتند محمود احمدی نژاد را نیز شعیب صالح، دیگر چهره موثر در زمان ظهور معرفی کنند. بعد از اصرار اصولگرایان به این مطالب، مقام معظم رهبری در تیر ۹۰ گفته بود «مطالب عامیانه درخصوص دیدار حضوری با امام زمان، غالباً دروغ و یا تخیلات ذهنی است… یکی از خطر‌های بزرگ در موضوع مهدویت، کار‌های عامیانه، جاهلانه، غیرمستند و متکی بر تخیلات و توهمات است که زمینه ساز مدعیان دروغین و دوری مردم از حقیقت واقعی انتظار خواهد شد… باید به شدت از کار‌ها و شایعات عوامانه پرهیز کرد»

به گزارش رویداد۲۴ برای بسیاری از چهره‌هایی که به تازگی مسئولیتی گرفته می‌شود، معمولا چنین استقبال‌های غلوآمیزی وجود دارد. زمانی اصولگرایان هاشمی شاهرودی را بهترین رئیس قوه می‌خواندند و زمانی دیگر می‌نوشتند آملی لاریجانی فصل جدیدی از مبارزه با فساد در قوه قضائیه آغاز خواهد کرد؛ عجیب آنکه زمانی از پایان مسئولیت آملی نگذشته بود که انتقادها از او شروع شد و صدا و سیما انتقادها از او و ماجرای کاخ حوزه علمیه در قم را بازنشر می‌کرد! اکنون اصولگرایان در شرایطی با مدح و تملق به استقبال رئیسی رفته‌اند که سابقه آنها نشان می‌دهد هر چقدر خوش استقبال بوده‌اند، به همان میزان و بلکه بیشتر، بد بدرقه بوده‌اند. معجزه هزار سوم اکنون برای اصولگرایان انحرافی است. آغازگر فصل جدید مبارزه با فساد در رسانه‌های اصولگرا به خاطر کاخ حوزه علمیه نقد می‌شود! چهره انقلابی صدا و سیما نیز هماکنون «رفاعه بن شداد» نام گرفته و درگیر نفوذ میر قلی خان شده است. فرمانده پیشین سپاه زمانی «مالک اشتر علی» خوانده می‌شد، اما اکنون نه نامی از وجود دارد و کسی او را به این نام می‌شناسد!

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 12 شهریور 1398 ، کدخبر: ۱۸۷۱۰۲ ، www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها