کد خبر: 26485
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸

شعار سال:پس از توقیف نفتکش استنا ایمپرو، دولت بریتانیا نیروی دریایی را موظف کرد کشتی‌های حامل پرچم بریتانیا را در عبور از تنگه هرمز همراهی کند.روزنامه دیلی میل بریتانیا می‌گوید از زمان توقیف نفتکش استنا ایمپرو، تاکنون بین ناومحافظ بریتانیایی مونتروز و نیروهای ایران ۱۱۵ بار رویارویی اتفاق افتاده است.  نیروی دریایی سپاه پاسداران پنج

تامین امنیت کشتی‌های عبوری حامل پرچم بریتانیا از تنگه هرمز

شعار سال:پس از توقیف نفتکش استنا ایمپرو، دولت بریتانیا نیروی دریایی را موظف کرد کشتی‌های حامل پرچم بریتانیا را در عبور از تنگه هرمز همراهی کند.
روزنامه دیلی میل بریتانیا می‌گوید از زمان توقیف نفتکش استنا ایمپرو، تاکنون بین ناومحافظ بریتانیایی مونتروز و نیروهای ایران ۱۱۵ بار رویارویی اتفاق افتاده است.

 نیروی دریایی سپاه پاسداران پنج هفته پیش نفتکش استینا ایمپرو حامل پرچم بریتانیا و ۲۳ خدمه آن را در تنگه هرمز توقیف کرد.
 
ناومحافظ مونتروز/عکس MOD
بی بی سی نوشت: دیلی میل اولین روزنامه‌ای است که گزارشگرش را به عرشه ناو مونتروز فرستاده و با ویل کینگ فرمانده آن گفتگو کرده است.

فرمانده کینگ به دیلی میل گفت چون خدمه نفتکش استنا ایمپرو همه هندی بودند و بریتانیایی در بین آنها نبود، نیروهای دریایی ایران از کشتی‌هایی که از تنگه هرمز عبور می کنند سوال می‌کنند آیا کسی از خدمه آنها گذرنامه بریتانیایی دارد یا نه؟

“هیچ کسی در استنا ایمپرو بریتانیایی نبود که باعث تعجب ایرانی‌ها شد. آنها از نفتکش‌هایی که از دریای عمان می‌آیند سوال می‌کنند آیا فرد بریتانیایی در کشتی دارند.”

ناوشکن اچ‌ام‌اس دانکن/ عکس PA

به نوشته دیلی میل، ردگیری اطلاعاتی گفتگوهای نیروهای ایرانی به بریتانیا نشان داده بود که آنها توقیف استنا ایمپرو مجوز استفاده از سلاح‌هایشان را دارند و نیروی دریایی بریتانیا تردید نداشت که ممکن بود این کار را بکنند.

این روزنامه از قول یکی از افسران این ناو نوشت: “ما دلایلی داشتیم که باور کنیم آنها آن شب آماده جنگ بودند.”

فرمانده کینگ در گفتگو با به دیلی میل مدعی شد، عملکرد نیروهای ایرانی “قطعا تهدیدآمیز” است و “آنها در موقعیتی هستند که علاقه دارند پاسخ بریتانیا را محک بزنند.”
 
ناوشکن اچ ام اس دفندر/عکس MOD
به گفته او ایرانی‌ها بر فراز کشتی‌های بریتانیایی پهپاد پرواز می‌دهند و با قایق‌های تندروی حامل سربازان مسلح با صورت‌های پوشیده و پیام‌های تهدیدآمیز این کشتی‌ها را مرعوب می‌کنند.

سه هفته پیش روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز گزارش داده بود که شرکت‌های امنیت دریایی، نگهبان‌های بریتانیایی‌شان را از خلیج فارس خارج و بجای آنها محافظانی با ملیت‌های دیگر را جایگزین کرده‌اند.

این روزنامه از قول فردی که نامش را ذکر نکرد مدعی شد: “تمام افرادی که در صنایع کشتیرانی بریتانیا کار می‌کنند بر این باورند که ایرانی‌ها به دنبال خدمه بریتانیایی هستند.”

به نوشته فایننشال تایمز مقامات دولت آمریکا هم ادعا کرده اند که ایران ممکن است در خلیج فارس به دنبال شهروندان بریتانیا باشد.
 
پس از توقیف نفتکش استنا ایمپرو، دولت بریتانیا نیروی دریایی را موظف کرد کشتی‌های حامل پرچم بریتانیا را در عبور از تنگه هرمز همراهی کند.

این ماموریت به عهده ناو محافظ اچ‌ام‌اس مونتروز ۲۳ گذاشته شد که در محدوده‌ای به وسعت نوزده هزار مایل دریایی فعال باشد و از کشتی‌ها و نفتکش‌های بریتانیایی محافظت کند.

نیروی دریایی بریتانیا همچنین ناوشکن اچ‌ام‌اس دانکن نوع ۴۵ را به خلیج فارس فرستاد که در محافظت از کشتی‌ها به ناومحافظ مونتروز کمک کند.

سه هفته پیش نیروی دریایی بریتانیا ناوشکن اچ ام اس دفندر و ناومحافظ اچ‌ام‌اس کنت را عازم خلیج فارس کرد.

ناومحافظ اچ‌ام‌اس کنت جای ناوشکن دانکن را خواهد گرفت اما ناومحافظ مونتروز به عنوان بخشی از نیروی دریایی دائمی بریتانیا در منطقه، تا سال ۲۰۲۲ به ماموریت ادامه خواهد داد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصر ایران،تاریخ انتشار:12شهریور1398،کدخبر:687313،www.asriran.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها