کد خبر: 26255
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹

شعارسال : همه ساله با داغ شدن بازار نذری ها، اقلام اساسی با شیب تند قیمتی در بازار روبرو می شود، در حالیکه آحاد جامعه انتظار دارند تا طبق اظهارات مسئولان تنظیم بازار مبنی بر توزیع کالاهای اساسی با نرخ مصوب آب از آب تکان نخورد. بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که

ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می‌شود/ عرضه مناسب، راه‌حلی برای کنترل قیمت کالاها

شعارسال : همه ساله با داغ شدن بازار نذری ها، اقلام اساسی با شیب تند قیمتی در بازار روبرو می شود، در حالیکه آحاد جامعه انتظار دارند تا طبق اظهارات مسئولان تنظیم بازار مبنی بر توزیع کالاهای اساسی با نرخ مصوب آب از آب تکان نخورد.
بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت اقلام پر تقاضای ایام محرم همچون دام زنده، گوشت قرمز، مرغ، برنج و بسیاری از اقلام دیگر با نوساناتی در بازار روبرو شده که  مسئولان مختلف سودجویی دلالان و عوامل واسطه، ممنوعیت ثبت سفارش، کمبود عرضه و بسیاری از عوامل دیگر را دلیل این گرانی ها مطرح می کنند که برای مصرف کنندگان قابل قبول نیست.

گزارش میدانی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای حاکی از آن است که قیمت هر کیلو برنج ایرانی ۲۰ تا ۲۶ هزار تومان، برنج هندی ۷ هزار و ۳۰۰ تا ۸ هزار و۵۰۰ تومان، برنج پاکستانی ۱۳ تا ۱۷ هزار تومان، لیموعمانی ۶۵ هزار تومان، لپه ۲۰ هزار تومان، لوبیا قرمز ۲۲ هزار تومان، لوبیا سفید ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان، روغن ۴.۵ کیلویی ۴۸ تا ۵۲ هزار تومان، شکر ۴ تا ۶ هزار تومان، قند ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان، چای ۵۰۰ گرمی ایرانی ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان، چای خارجی ۵۰۰ گرمی ۷۰ هزار تومان است.

همچنین هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۱۰۳ تا ۱۰۶ هزار تومان، گوساله بدون استخوان ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان، گوساله با استخوان ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان، مرغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان، دام سبک زنده ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان و دام سنگین ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات تنظیم بازار اقلام اساسی، توزیع و قیمت کالا در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با خبر شویم.

افزایش یک هزار تومانی نرخ مرغ در ایام تاسوعا و عاشورا / کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۳۰۰ تا ۹ هزار و ۴۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۹۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است.

وی قیمت مرغ در ایام محرم را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، احتمال افزایش ۵۰۰ تا یک هزار تومانی هر کیلو مرغ در بازار دور از انتظار نیست.

حجت ادامه داد: با توجه به ازدیاد عرضه ناشی از خنک شدن هوا و بازگشایی مدارس پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ بعد از ایام تاسوعا و عاشورای حسینی نوسان چندانی در بازار نداشته باشد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره تاثیر عرضه مرغ منجمد در ایام محرم بر وضعیت بازار افزود: هر زمانیکه که شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به توزیع مرغ با نرخ مصوب در بازار اقدام کند، بدون تردید تولیدکنندگان با زیان مواجه می‌شوند چرا که شرکت پشتیبانی امور دام عرضه مرغ را براساس تاریخ انقضا انجام می‌دهد نه نیاز واقعی بازار.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ در بازار وجود ندارد، بیان کرد: با توجه به آنکه تولید مرغ جوابگوی مصرف بخش صنعتی، خانگی و ایام محرم است، از این رو هر گونه تزریق مرغ مازاد منجمد منجر به کاهش قیمت و زیان مرغدار در بازار می‌شود، چرا که نوسان ۳ تا ۵ درصدی در طول ایام هفته بدان معناست که تولید مرغ به اندازه کافی است.

کمبود عرضه دام کذب است / نرخ واقعی هر کیلو شقه گوسفندی ۹۰ هزار تومان

سعید سطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور ، با اشاره به اینکه امتناع دامداران در عرضه دام صحت ندارد، اظهار کرد: اگرچه برخی فروشندگان به بهانه افزایش قیمت در ایام محرم، اظهاراتی مبنی بر کمبود عرضه دام را مطرح می‌کنند، اما این موضوع کذب است چرا که نگه داری دام پروار شده در واحد‌های دامداری برای دامدار صرفه اقتصادی ندارد.

وی متوسط نرخ دام سبک در کشور را ۴۲ هزار تومان و دام سنگین ۳۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال به سبب ازدیاد عرضه قیمت هر کیلو گوساله زنده ۲۶ تا ۲۷ درصد و دام سبک ۱۰ تا ۱۲ درصد در بازار افت داشته است.

سلطانی عرضه دام زنده با نرخ ۵۲ تا ۵۴ هزار تومان در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را تکذیب کرد و گفت: با توجه به انباشت مازاد دام در دامداری‌ها بعید است که قیمت دام سبک به این نرخ برسد.

مدیر عامل اتحادیه دامداران ادامه داد: اگر مسئولان امر از خروج غیر قانونی دام از مرز‌های کشور جلوگیری کنند، با افزایش بهره وری وزن لاشه نه تنها امکان صددرصدی نیاز کشور از منابع داخل وجود دارد، بلکه دیگر خبری از التهاب بازار و سودجویی دلالان نیست.

وی قیمت واقعی هر کیلو شقه گوسفندی را ۸۵ تا ۹۰ هزار و گوشت گوساله بدون استخوان ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ‌های بالاتر ناشی از حلقه‌های متعدد واسطه و دلال است که انتظار می‌رود با اعمال نظارت‌های بیشتر از گران فروشی جلوگیری شود.

نوسان خاصی برای قیمت دام زنده در ایام محرم متصور نیستیم

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ، از ثبات نرخ گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۹۶ تا ۹۷ هزار تومان به مغازه دار و ۱۰۵ تا ۱۰۶ هزار تومان به مشتری عرضه می‌شود.

وی قیمت گوشت در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به آنکه تقاضا در ایام محرم برای خرید گوشت گوساله بیشتر است، از این رو قیمت گوشت گوسفندی و دام سبک نوسان چندانی در بازار ندارد.

ملکی قیمت هر کیلو دام زنده را ۴۹ تا ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بسیاری از دامداران تصور می‌کردند که امسال شرایط همانند سال قبل خواهد بود، در حالیکه امسال به سبب شرایط مساعد بارندگی و مرتع، دامداران با انباشت دام در واحد‌های خود روبرو هستند.

به گفته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، با وجود فراوانی عرضه و کمبود تقاضا، نوسان خاصی را برای بازار محرم متصور نیستیم چرا که تقاضا در این ایام به اندازه عید قربان نیست.

قیمت برنج در بازار قد کشید/عرضه مناسب یک راه برای کنترل قیمت اقلام اساسی 

محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی ، از افزایش قیمت برنج در بازار خبر داد و گفت: با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش در فصل برداشت، قیمت برنج ایرانی ۱۰ درصد، برنج هندی ۳ تا ۴ درصد و پاکستانی حدود ۱۰ درصد نسبت به هفته‌های اخیر در بازار افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به ازدیاد تقاضا برای خرید برنج در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و بازگشت حجاج، احتمال افزایش قیمت برنج در صورت عدم ترخیص برنج‌های مانده در گمرکات کشور دور از انتظار نیست.

آقاطاهر درباره آخرین وضعیت بازار حبوبات بیان کرد: در ۱۰ روز گذشته قیمت برخی اقلام حبوبات نوسان جزئی داشته که قابل ذکر نیست، اما به طور کلی قیمت حبوبات در ایام محرم به سبب آنکه در سبد مصرفی جایی ندارد، افزایش نخواهد یافت.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: اگر دولت میزان عرضه شکر با نرخ مصوب را افزایش دهد، بدون تردید نوسانی در خصوص قیمت قند و شکر در بازار نخواهیم داشت.

به گفته وی، با توجه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیما به واردات، قیمت چای خارجی ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد در بازار افزایش یافت که با اعمال نظارت مسئولان ستاد تنظیم بازار احتمال کاهش قیمت چای در بازار وجود دارد.

آقاطاهر با اشاره به اینکه افزایش جزئی اقلام اساسی در ایام محرم دور از انتظار نیست، افزود: علی رغم کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به سبب ازدیاد نذورات مردم افزایش می‌یابد که با عرضه مناسب محصول می‌توان از نوسان بی رویه قیمت کالا در بازار جلوگیری کرد.

آخرین جزئیات تنظیم بازار کالای اساسی با نرخ مصوب

حسن حنان قائم مقام مدیرعامل و معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران شرکت بازرگانی دولتی ، درباره آخرین جزئیات توزیع کالا‌های اساسی در ایام محرم و صفر اظهار کرد: برای ایام محرم و صفر پیش بینی شده که ۳۰ هزار تن برنج، ۳۰ هزار تن روغن، ۱۵ هزار تن شکر، ۱۰ هزار تن گوشت قرمز و ۱۰ هزار تن گوشت مرغ با قیمت مصوب در این ایام در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه پشتیبانی امور دام در ایام محرم و صفر اقدام به توزیع گوشت و مرغ مورد نیاز با نرخ مصوب هیئت‌های مذهبی می‌کند، بیان کرد: بازرگانی دولتی ۳۰ هزار تن برنج هندی ۱۱۲۱ را با قیمت ۶ هزار و ۳۰۰ و ۱۵ هزار تن شکر با قیمت ۳ هزار و ۲۰۰ تومان در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار می‌دهد، ضمن آنکه شرکت روغن خام مورد نیاز را در اختیار کارخانه‌های روغن کشی قرار می‌دهد و آن‌ها موظفند روغن ۱۶ و ۴.۵ کیلویی جامد و نیمه جامد را با ۱۵ درصد تخفیف توزیع کنند. این در حالی است که قیمت‌های کنونی بازار بالاتر از این رقم است.

حنان با بیان اینکه کمبودی در توزیع اقلام اساسی وجود ندارد، گفت: براساس تجربیات سنوات گذشته کالای بیشتری تدارک دیده شده است که با این وجود جای هیچ گونه نگرانی نیست.

 استمرار افت قیمت میوه در بازار/ جهش قیمت سیب زمینی و پیاز در تاسوعا و عاشورا

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی ، درباره آخرین تحولات بازار میوه و صیفی اظهار کرد: با توجه به کاهش تقاضا در ایام محرم برای خرید میوه پیش بینی می‌شود که روند افت قیمت در بازار ادامه یابد.

وی افزود: در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به سبب نذورات مردم و تعطیلی چند روزه میدان ممکن است قیمت برخی اقلام همچون سبزی آش، قورمه، سیب زمینی و پیاز با نوساناتی در بازار روبرو شود که این رشد قیمت در بازار مقطعی است.

کارگر قیمت کنونی هر کیلو سیب زمینی نو را ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و پیاز یک هزار تا ۲ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار اعلام کرد و گفت: با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود محصول در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی نرخ هر کیلو سبزی خوردن را ۲ تا ۳ هزار و سبزی جور (پلو، آش، قورمه) یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

شعارسال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ خبر 11 شهریور 98 ، کد خبر : 7056339 ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها