کد خبر: 26172
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰:۰۵

شعارسال: حسین خنیفر (رییس دانشگاه فرهنگیان) با اشاره به راه‌اندازی مرکز جذب نخبگان فرهنگیان توضیح داد: مرکز نخبگان دانشگاه فرهنگیان صبح روز دوشنبه چهارم شهریورماه با حمایت مراکز نخبگان ملی افتتاح شد. سال گذشته در میان دانشجویان کل کشور پنج دانشجو توانستند در مقالات علمی مقام کسب کنند که سه نفر از آنها در دانشگاه

جذب نیروی انسانی در کشور بر مبنای تبارگرایی است

شعارسال: حسین خنیفر (رییس دانشگاه فرهنگیان) با اشاره به راه‌اندازی مرکز جذب نخبگان فرهنگیان توضیح داد: مرکز نخبگان دانشگاه فرهنگیان صبح روز دوشنبه چهارم شهریورماه با حمایت مراکز نخبگان ملی افتتاح شد. سال گذشته در میان دانشجویان کل کشور پنج دانشجو توانستند در مقالات علمی مقام کسب کنند که سه نفر از آنها در دانشگاه فرهنگیان بودند.

وی ادامه داد: سال گذشته افرادی که زیر رتبه ۱۰۰ کنکور سراسری بودند در گرایش‌های مختلف به دانشگاه فرهنگیان آمدند. به عنوان مثال رتبه ۸۹ شیمی، رتبه ۷۹ فیزیک و رتبه ۸۹ ادبیات و… وارد دانشگاه فرهنگیان شدند. پیش بینی ما این است که این امسال نیز آمار بیشتری از دانشجویان که موفق شدند رتبه زیر۱۰۰ را در کنکور سراسری سال ۹۸ کسب کنند به دانشگاه فرهنگیان بیایند.

خنیفر با اشاره به اینکه سال گذشته رتبه دو کنکور سراسری سال ۹۷ در رشته علوم انسانی دانشگاه فرهنگیان را برای ادامه تحصیل برگزید، گفت: عبدالله رییسی رتبه دو کنکور سراسری سال ۹۷ در حالی که می‌توانست رشته حقوق یا علوم سیاسی دانشگاه تهران را انتخاب کند به دانشگاه ما آمد. از این رو ما متوجه شدیم که نخبگان زیادی داریم که باید به لحاظ امکانات و شرایط تحصیلی حمایت شوند.

رییس دانشگاه فرهنگیان گفت:‌ نکته قابل توجه دیگر این است که ما تصمیم گرفتیم بانک اطلاعات نخبگان داشته باشیم، به این صورت که میزان پراکندگی نخبگان در سایر استان‌ها چگونه است و کدام استان را باید تقویت کرد. به عنوان مثال اگر استانی نخبه بیشتری در میان فرهنگیان داشته باشد مقطع کارشناسی ارشد در آن استان تقویت شود. در واقع سعی داریم برای گرفتن رشته‌های بیشتر یا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از سوی وزارت علوم بهانه‌ای داشته باشیم تا نیازهای علمی و تحصیلی نخبگان تامین شود.

خنیفر در پاسخ به این سوال که این مرکز چه حمایتی از نخبگان دانشگاه فرهنگیان خواهد داشت؟ گفت: این مرکز هنوز راه نیفتاده اما ما برای حمایت از نخبگان بحث ایجاد شرایط ادامه تحصیل، تخفیف شهریه، معرفی به جشنواره‌ها، تجلیل و حمایت‌های متعدد، همراهی با این نخبگان در مراسم‌های ملی را در نظر داریم.

او افزود:‌ ما باید برای حفظ نخبگان در جامعه‌، مانند کشورهای دیگر از همان ابتدا نخبگان را جانشین پروری یا مکان نمایی کنیم. به عنوان مثال باید دانشجویی که نخبه رشته حسابداری است در بانک مرکزی یک جایگاه مشخص و حقوق مکفی داشته باشد. ما باید نخبگان را شکار کنیم، اما برخی از نخبه‌ها می‌ترسند با این تصور که نخبگان جای کسی را اشغال می‌کنند.

رییس دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: از آنجا که ما در سیستم اشتغال کشور به کارگماری و شایسته سالاری نداریم و بیشتر به شکل تبارگرایی جذب افراد صورت می‌گیرد، لذا برخی از افراد از نخبه‌ها می‌ترسند. زیرا نخبگان درک و هوش بالایی دارند از این رو تهدیدی برای پست‌های متعدد هستند. به نظر من این نگاه باید بشکند و به جای تبارگرایی و فامیل بازی بر اساس لیاقتها کار کنیم.

خینفر گفت: چرا در برخی از خانواده‌ها بعضا چند فارغ التحصیل دانشگاهی نخبه بیکار نشسته‌اند، اما در یک خانواده فرزندان زیر دیپلم و باهوش و استعداد پایین بر اساس رابطه همگی سرکار هستند؟ اینها واقعیت‌های اجتماعی است که نمی‌توان آن را پنهان کرد. دانشگاه فرهنگیان اولین دانشگاهی است که از ابتدا ردیف استخدامی را تعیین می‌کند و کسی نمی‌تواند ایرادی بگیرد مبنی بر اینکه ما فارغ التحصیل بیکار تربیت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در دانشگاه فرهنگیان سعی کرده‌ایم که استخدام رسمی برای نخبگان ایجاد کنیم همین باعث شد که تعدادی زیادی از نخبگان به دانشگاه فرهنگیان بیایند، زیرا می‌دانند که استخدامشان رسمی است و حتی بهترین مدارس برای این نخبگان سر و دست می‌شکنند.

خنیفر توضیح داد: ما نمیگوییم که نخبگان به دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران نروند، اما این دانشگاه‌ها تابع قانون GIS نیستند، قانون GIS یعنی دانشگاه باید بر اساس نیاز جغرافیایی صنعت‌ها، کارخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف کشور نیرو تربیت کنند. دانشگاه‌ها باید از کف جامعه نیازسنجی و در راستای رفع آن نیاز تلاش کنند، اما اغلب دانشگاه‌ها این کار را نمی‌کنند.

رییس دانشگاه فرهنگیان در پایان اظهار داشت: فارغ‌التحصیلان فله‌ای که توسط دانشگاه‌های آزاد و مراکز نوپدید تولید شدند و بیش از چهار میلیون نفر هستند، آنها می‌توانند توسط ماده ۲۸ جذب می‌شوند که البته از قبل نیز ردیف استخدامی‌شان مشخص است، علاوه بر این باید دو پودمان هم بگذارنند و بعد امتحان جامع بدهند تا وارد مدارس شوند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: 10 شهریور 1398 ، کدخبر: 802741 ، www.ilnanews.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها