کد خبر: 26127
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰

شعارسال: «آقازده های خارج نشین» به یکی از پدیده‌های جالب در حوزه سیاسی تبدیل شده اند که حالا با گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماع بیشتر جلب توجه می کنند. این افراد که حالا فعالیت های خود را در صفحات شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک می گذارند و بعضا در کشورهای خارجی

از آقازاده‌ای که سفیر نیست تا خارج نشینی آخرین فرزند رئیس دولت اصلاحات

شعارسال: «آقازده های خارج نشین» به یکی از پدیده‌های جالب در حوزه سیاسی تبدیل شده اند که حالا با گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماع بیشتر جلب توجه می کنند. این افراد که حالا فعالیت های خود را در صفحات شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک می گذارند و بعضا در کشورهای خارجی و در اماکن لاکچری و پر زرق و برق و حتی در مکان های تفریحی مبتذل با ظاهر و قیافه‌ای خارج از عرف و عکس فرهنگ خانوادگی خود حضور می یابند به موضوعی انتقادی از سوی افکارعمومی در فضای مجازی تبدیل شده اند.

آقازاده ای که نه تنها سفیر نیست بلکه خود را شهروند آمریکا می داند

در همین راستا، خبر زندگی و تحصیل ۶ فرزند شهردار قم در خارج از کشور جزو داغ‌ترین اخباری بود که طی این چند وقت اخیر بازخوردها و نقدهای تندی را به دنبال داشت، مطلبی که در نهایت به واکنش وی منجر شد. بسیاری مطرح می کردند که حضور شش فرزند شهردار قم یک رکورد محسوب می شود و وی به جای اینکه شهردار قم باشد باید شهردار شهری در اروپا یا آمریکا می بود.

موضوعی که «سید مرتضی سقاییان‌نژاد» شهردار قم در نهایت درباره‌اش گفت: «خانواده بنده ولایی و مذهبی بوده و به رعایت اخلاق اهتمام دارند؛ همسر و تعدادی از فرزندانم در حال حاضر در قم ساکن هستند و خبرها و شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه تمام خانواده‌ام در خارج کشور زندگی می‌کنند، کذب محض است.»

او در ادامه با اشاره به اینکه زندگی ساده و عادی دارد اضافه کرد: «اگر برخی فرزندان من برای تحصیل علم و دانش به خارج رفته‌اند همگی به عنوان سفیران گویا برای نظام بوده‌اند؛ یکی از فرزندانم بعد از تحصیلات عالی در قم می‌خواهد تحصیلات خود را دنبال کند و خانواده من هیچ علاقه‌ای به زندگی در خارج از کشور نداشته و در خدمت نظام هستند.»

اما طولی نکشید که یکی از شش فرزند سقائیان درباره حرف های پدرش گفت این موارد را مصرف داخلی دارد و بیان داشت: «من نظرم(با پدرم)فرق می‌کند. شاید ایشان وقتی نظر دادند چیزهایی را در نظر گرفتند که مصرف داخلی دارد. من سفیر گویای نظام نیستم . من یک شهروند عادی هستم.»

جالب اینجاست که فرزند سقائیان نه تنها خود را سفیر ایران در خارج از کشور نمی داند بلکه خود را شهروند عادی آمریکایی قلمداد می کند که نه تنها قرار نیست به ایران باز گردد بلکه دوست دارد که در آمریکا ادامه زندگی دهد.

فرزندان رئیس دولت اصلاحات هم خارج نشین هستند

از خبر خارج نشینی فرزندان سقائیان که بگذریم به یک خبر جالب توجه در این زمینه می رسیم. روز جمعه خبر رسید که «عماد خاتمی» فرزند رئیس دولت اصلاحات نیز به خارج از کشور سفر کرده است.

در همین رابطه، یک عضو حزب اتحاد ملت ایران ضمن تأیید مهاجرت فرزند رئیس دولت اصلاحات به خارج از کشور گفت: عماد خاتمی برای ادامه تحصیل به همراه خانواده به خارج از کشور رفته است.

بنابر این گزارش در تماس دیگری که با جواد امام عضو دفتر رئیس دولت اصلاحات حاصل شد، وی از تأیید یا تکذیب این خبر خودداری کرد و اظهار داشت که اطلاعی از این موضوع ندارد.

سیدعمادالدین خاتمی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران است که در کتابخانه ملی نیز مشغول فعالیت بود. حزب اتحاد ملت ایران چند سال پس از انحلال حزب مشارکت در دولت نخست حسن روحانی با دبیرکلی علی شکوری‌راد اعلام موجودیت کرد و بسیاری از فعالان سیاسی این حزب را بدل حزب مشارکت می‌دانند.

لازم به ذکر است که لیلا خاتمی دختر رئیس دولت اصلاحات نیز از سال‌ها پیش در ایالات متحده آمریکا اقامت دارد. البته در برخی از اخبار غیر رسمی آنهم از سوی کانال های اصلاح طلب این موضوع را تکذیب کردند اما برای آن سند و مدرکی ارائه ندادند.

ابتکار: تحصیل در آمریکا تأیید خوی سلطه‌گری آمریکا نیست

البته خارج نشینی آقازاده‌ها تنها مختص چند فرد نیست و متاسفانه این موضوع به یک اپیدمی در حال شیوع در مسئولان خصوصا اصلاح طلبان تبدیل شده است. در همین راستا حتی از فردی چون «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور نیز این انتقاد شد که چرا با وجود اینکه خود و همسرش سابقه طول و درازی در خصوص مقابله با آمریکا و تسخیر لانه جاسوسی دارد، فرزند وی در آمریکا اقامت داشته است. ابتکار در آن زمان به نام «خواهر مری» معروف بود که وظیفه سخنگویی دانشجویان خط امام را بر عهده داشت.

در همین رابطه، حتی «رضا رشیدپور» مجری برنامه حالا خورشید از ابتکار همین موضوع را جویا شد و وی در پاسخ گفت: آمریکا در بحث تحصیلات و کار توانمندی هایی داره که ما باید خیلی از این توانمندی ها را داشته باشیم. به نظرم نه اشکال سیاسی و نه اشکال شرعی دارد که افراد در آمریکا درس بخوانند.»

وی در جایی دیگری دراین باره گفت: « بله، آمریکا و جاهای دیگر برای ادامه تحصیل می‌روند. تحصیل در آمریکا تأیید خوی سلطه‌گری آمریکا نیست. در آمریکا تحصیل کردن از قدیم بود. خیلی‌ها رفتند آمریکا تحصیل کردند اما لزوما تحصیل در آنجا به معنای تأیید سیاست‌های دولت آمریکا نیست. در واقع استفاده از یک فرصت برای تحصیل است. یک جوانی حق انتخاب دارد و می‌تواند انتخاب کند. نفاقی هم در آن نمی‌بینم. ضمن آنکه ممکن است دیدگاه‌های جوانان صد در صد در راستای والدینشان نباشد. ممکن است اقدامی که انجام می‌دهند مفهومش نقض یا رودرویی هم نباشد. او حق دارد که برای زندگی خودش تصمیم بگیرد. افرادی که این انتقادها را می‌کنند، اگر خودشان در موقعیت‌هایی باشند که بخواهند آزادانه تصمیم بگیرند، حتما از والدینشان می‌خواهند دخالت نکنند و اجازه دهند حق تصمیم‌گیری با خودشان باشد. آن هم کسی که در سن سی و چند سالگی است. فکر می‌کنم استقلال رأی و استقلال نظر را باید محترم بشماریم.»

موضوع تحصیل و اقامت آقازاده ها در خارج از کشور یک طرف ماجراست و طرف دیگر این مسئله حضور آنان در داخل کشور است. بر گرداندن آقازاده ها از خارج کشور یک مطالبه از سوی مسئولین بوده و به وظایف مجلس و وزارت امور خارجه تبدیل شده که از سال ۹۰ بر این اقدام اصرار دارند که قطعا بازگشت ۳ هزار آقازاده ای که قصد پایان دادن تحصیلات در خارج از کشور را ندارند تبعاتی چون راضی کردن آن ها با مشاغل مدیریتی در بر خواهد داشت. در هر صورت معضل آقازاده ها همچنان ادامه دارد و این هم مساله ای است که باید در کنار مقابله با فساد اقتصادی یا فساد اداری به آن بررسی شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه اطلاع رسانی راه دانا ، تاریخ 10 شهریور 1398 ، کدخبر: 1517365 ، www.dana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها