کد خبر: 25879
تاریخ انتشار: شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۳:۰۷

شعارسال: در هفته اخیر دو ویدئو عجیب از کارناوال منتسب به دو نماینده مجلس منتشر شد که رنگ و بویی تبلیغاتی داشت. اولین ویدئو از ممسنی در استان فارس و دومی از اندیمشک در استان خوزستان بود. چند روز پیش ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد عده‌ای در قالب کاروان یک دستگاه

چالش روش‌های کسب رای در انتخابات مجلس

شعارسال: در هفته اخیر دو ویدئو عجیب از کارناوال منتسب به دو نماینده مجلس منتشر شد که رنگ و بویی تبلیغاتی داشت. اولین ویدئو از ممسنی در استان فارس و دومی از اندیمشک در استان خوزستان بود.

چند روز پیش ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد عده‌ای در قالب کاروان یک دستگاه “ام آر آی” را در میادین شهر ممسنی می‌گردانند و یک نفر با بلندگو اعلام می‌کند که مسعود گودرزی، نماینده مجلس آن را به شهر آورده است!

ویدئو منتسب به کارناوال نماینده ممسنی

در این ویدئو که تبلیغاتی به نظر می رسد، استفاده از امکانات عمومی نیز وجود دارد، به جز نمایش “ام آر آی” پلیس نیز کاروان را همراهی می کند.

در همین رابطه مرکز اطلاع رسانی نیروی انتظامی توضیح داده است که صدای فیلم منتشر شده در فضای مجازی مربوط به خودروی ناجا نیست.

به گفته این مرکز به دلیل اینکه قیمت دستگاه “ام آر آی” بالاست، پلیس برای جلوگیری از سرقت و خسارت های احتمالی تریلی حامل دستگاه را اسکورت کرده است.

مرکز اطلاع رسانی ناجا اعلام کرد: “پلیس حسب وظیفه ذاتی خود این کار را انجام داده و هیچ نظری در مورد اینکه این رفتار (چرخاندن دستگاه در شهر) درست است یا خیر ندارد.”

از پس لرزه های دیگر این کارناوال برکناری رییس هلال احمر ممسنی بود. در ویدئو منتشر شده خودرو هلال احمر نیز در کارناوال دیده می شود که این موضوع باعث شد دبیر کل و مدیرعامل هلال احمر، رییس هلال احمر این شهرستان را با توجه به عدم رعایت شعار بی طرفی و بی غرضی هلال احمر عزل کنند.

انتشار ویدئو کارناوال “ام آر آی” بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشت و بسیاری از آن انتقاد کردند. اما زمان زیادی طول نکشید که ویدئو دیگری از یک کارناوال دیگر در شهر دیگری منتشر شد.

این بار اندیشمک در استان خوزستان شاهد مانور تبلیغاتی فریدون حسنوند نماینده این شهر بود. در این فیلم نشان داده می‌شود که فریدون حسنوند، نماینده اندیمشک خودرو حمل زباله‌ای که برای رفاه حال شهروندان تهیه شده است، را نمایش می دهد!

ویدئو منتسب به کارناوال نماینده اندیمشک

در این کارنوال نیز پلیس حضور فعالی دارد. به نظر می رسد برخی نهادهای مردمی دیگر از جمله شهرداری هم در این کارناوال همکاری کرده اند. این بار دیگر پلیس سکوت کرده و توضیحی ارائه نکرده است. البته توجیهی هم برای این همراهی وجود ندارد چرا که به نظر نمی رسد دستگاه حمل زباله نیازمند اسکورت باشد.

این ویدئو نیز با انتقادات زیادی در شبکه های اجتماعی روبه رو شده است. بسیاری این اقدامات را از سوی نمایندگان “پوپولیستی” و “عوامفریبانه” تفسیر کرده اند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی اسفند ماه سال جاری برگزار می شود و با وجود اینکه هنوز زمان زیادی برای تبلیغات انتخاباتی باقی مانده اما ناظران اینگونه اقدامات نمایندگان را نمایشی در راستای جلب رای در آن انتخابات می دانند.

نمی توان گفت اینگونه اقدامات تخلف به حساب می آید اما رنگ و بوی نمایشی، آن را غیرقابل توجیه می کند.

کاربری در این باره نوشته است: “کاروان تشکر از نماینده مجلس به دلیل تامین اعتبار خرید دستگاه MRI برای بیمارستان نورآباد ممسنی! خدا این روزهای نزدیک به انتخابات رو از مردم ما نگیره، تنها زمانیه که نماینده ها شدیدا یاد مردم میوفتند. آدم می مونه با دیدن این تصاویر بخنده یا گریه کنه.”

یا کاربر دیگری نوشته است “کاشکی هر ماه انتخابات بود.”

فرد دیگری نوشته است: «متاسفانه شما فکر می‌کنید برخی کارها در ماه‌های منتهی به انتخابات، انتخاباتی است ‌اما باید بدانید همه کارها در ماه‌های منتهی به انتخابات، انتخاباتی است

برخی به این نکته اشاره کرده اند که چرا شهری مانند ممسنی از داشتن دستگاه “ام آر آی” محروم بوده است. کاربری نوشته است: “جالب است الان در دنیا هر بیمارستانی بروید دستگاه ام آر آی دارند، ضمنا این دستگاه پزشکی جه ربطی به نماینده شهر دارد؟

در فصای مجازی بسیاری این اقدامات دو نماینده را با مراسم “عروس کشان” مقایسه کرده اند.

اما اقدامات و نمایش های عجیب از این دست از سوی نمایندگان مجلس و مسئولان بی سابقه نیست. افتتاح دیوار و تیر چراغ برق از جمله اقداماتی است که پیشتر رخ داده بود و واکنش های زیادی را برانگیخت.

انتخابات مجلس اسفند ماه برگزار می شود

چالش تبلیغات انتخاباتی

در سال های اخیر بحث های فراوانی در مورد نحوه رسیدن برخی نمایندگان به کرسی های مجلس مطرح شده است. پول پاشی های قبل از انتخابات، وعده ارائه رانت به افراد و گروه های مختلف، در کنار بسیار وعده های توخالی و عملی نشدنی از راه های کسب رای است.

اما اغلب این راه ها وابسته به پول است اگر پولی نباشد، نامزدهای انتخابات به هدف خود در جذب رای برسند. در همین حال برخی نامزدها از جیب خود هزینه می کنند و برخی دیگر از حمایت اقتصادی و سیاسی دیگران برخوردار می شوند. در اینجاست که یکی از بحث های جنجالی تبلیغات انتخاباتی مطرح می شود.

یکی از مسائل مهم ورود پول های کثیف به عرصه تبلیغات انتخاباتی است. این مسئله چند سال پیش در ابتدای دولت حسن روحانی از سوی وزارت کشور مطرح شد. تلاش هایی هم برای مقابله با آن صورت گرفت، مصادیقی هم عنوان شد اما در عمل مشخص نشد دقیقا مبارزه با ورود پول های کثیف به کجا رسید.

در آن زمان رحمانی فضلی وزیر کشور گفته بود که بخشی از پول‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر “در حوزه سیاست وارد می‌شود و در قالب کمک در انتخابات و تصمیم‌سازی‌ها مصرف می‌شود.”

حالا اخیرا باز هم این بحث از سوی برخی نمایندگان مطرح می شود. چندی پیش یک نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وجود پول‌های کثیف در عرصه انتخابات جزئیاتی از برخی موارد این نوع پول‌‌ها در انتخابات مجالس دهم و یازدهم را تشریح کرد.

حجت‌‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات گفت: “گزارشی از وضعیت پول‌هایی که در انتخابات مجلس، چه در دوره دهم و چه در دوره یازدهم تهیه و تقدیم کمیسیون اصل 90 مجلس کرده‌ایم.”

او افزود: «طبق این گزارش که در کمیسیون اصل 90 مجلس مطرح است، به‌عنوان مثال، یک محصول که 5 تومان ارزش داشته آن را کمتر فروخته و تهاتر کرده‌اند و از طرفی قرار گذاشته‌اند که ما‌به‌التفاوت آن را به عرصه انتخابات وارد کنند و این کار نیز صورت گرفته است

نماینده محلات در مجلس با تأکید بر اینکه “گزارش‌هایی از این شرکت‌ها، افراد و مؤسسات را به کمیسیون اصل 90 مجلس ارائه داده‌ایم و در این کمیسیون پیگیری می‌شود”، اظهار کرد: «در نمونه دیگری، 12 میلیارد تومان ارزش محصولی بود که 5 میلیارد تومان آن را وارد عرصه انتخابات کرده‌اند، مشخص است که به کجا کمک شده و حتی سهم کمک به ستاد نماینده مجلسی که این پول را دریافت کرده نیز مشخص است

سلیمی ادامه داد: “مدیرعامل همین شرکتی که به ستاد انتخاباتی نماینده مجلس کمک کرده است، نزد بنده آمد و از وی سند خواستیم، اما طوری کمک شده که حتی سند و ردپایی نیز از خودشان نمی‌گذارند، این سبک پیچیده‌ای است که در پول‌های کثیف برای انتخابات باب شده است؛ سبک ورود پول‌های کثیف به عرصه انتخابات بسیار پیچیده شده و مانند گذشته نیست.”

او به نمونه‌های دیگری از چگونگی ورود پول‌های کثیف به عرصه انتخابات اشاره کرد و گفت: «بسیاری از هلدینگ‌های بزرگ پیمانکار می‌گیرند و با وی قرارداد می‌بندند و طرح عظیمی را در اختیار او قرار می دهند و مشروط می‌کنند که مقداری از رقم قرارداد باید به فردی که در انتخابات فعالیت می‌کند، پرداخت شود، قصه و ماجرای پول‌‌های کثیف و پولشویی در این حوزه اینهاست، باید با این موارد برخورد شود

پیشتر نیز در برخی پرونده های قضایی که پای مدیران دولتی درگیر آن بوده است بحث های پیرامون ورود پول حاصل از فساد اقتصادی به انتخابات مجلس و حمایت از برخی نمایندگان مطرح شده بود.

پرونده فساد در بیمه که محمدرضا رحیمی معاون اول دولت احمدی نژاد درگیر آن شد و برای آن به چند سال حبس محکوم گردید از آن دسته از پرونده هاست. او در دفاعیاتش تاکید کرده بود که پول هایی که در آن راه به دست آمده است خرج انتخابات شده بود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت فرارو، تاریخ انتشار:8شهریور1398 ، کدخبر: 410276: fararu.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها