کد خبر: 25953
تاریخ انتشار: شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

شعار سال:به نظر می رسد وساطت رئیس جمهور فرانسه برای کاهش تنش ها در بحران ایران، تا حدودی موفق به شکستن یخ ها شده و توانست یک شکاف دیپلماتیک ایجاد کند که در دعوت از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، برای حضور در بیاریتز فرانسه و در ادامه، صحبتهای خوش بینانه دو طرف آمریکایی

ترامپ به دنبال گرفتن عکس مشترک با روحانی است!

شعار سال:به نظر می رسد وساطت رئیس جمهور فرانسه برای کاهش تنش ها در بحران ایران، تا حدودی موفق به شکستن یخ ها شده و توانست یک شکاف دیپلماتیک ایجاد کند که در دعوت از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، برای حضور در بیاریتز فرانسه و در ادامه، صحبتهای خوش بینانه دو طرف آمریکایی و ایرانی، نمود یافت.

میانجی‌گری فرانسه برای دیدار بین روحانی و ترامپ؛ واکنش اصولگرایان چه بود؟

رای الیوم نوشت: به نظر می رسد وساطت رئیس جمهور فرانسه برای کاهش تنش ها در بحران ایران، تا حدودی موفق به شکستن یخ ها شده و توانست یک شکاف دیپلماتیک ایجاد کند که در دعوت از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، برای حضور در بیاریتز فرانسه و در ادامه، صحبتهای خوش بینانه دو طرف آمریکایی و ایرانی، نمود یافت.

 در ادامه این مطلب آمده است: مشخص است که میانجی گری فرانسه با اشاره رئیس جمهور آمریکا اتفاق افتاده و نشان دهنده تنگنای ایالات متحده است که می تواند آن را به سمت جنگی ناخواسته بکشاند. از سوی دیگر، صحبتهای حسن روحانی در مورد احتمال مذاکره، برای یافتن راه حل سیاسی، در صورت رفع تحریمهای ظالمانه، نیز موجی از خوش بینی ایجاد کرد؛ صحبتهایی که البته با انتقادات گسترده ای از سوی اصولگرایان رو به رو شد.

گشایش اندکی که توسط دیپلماسی فرانسوی محقق شد، باعث نگرانی اصولگرایان در ایران شد؛ همانطور که این موضوع نگرانی اسرائیلی ها و برخی هم پیمانان عرب آن را نیز در پی داشت، که برای مقابله نظامی آمریکا و ایران عجله داشتند.

در همین رابطه، 83 نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران، روحانی را متهم کردند. علاوه بر این، یکی از اصولگرایان، به دنبال سفر ظریف به فرانسه، حمله سختی به او کرده و حتی وی را متهم به خیانت و تسلیم شدن در برابر فشارهای آمریکا نمود.

ترامپ هرگز عقب نشینی نکرده و مادامی که به ساختاری برای حفظ آبروی خود نرسد، تمام تحریمها را لغو نمی کند. به نظر می رسد وی از رئیس جمهور فرانسه خواسته است تا شرایطی را در این راستا، مهیا کند. پیشنهاد مکرون در این باره، ترتیب دادن دیداری بین روحانی و ترامپ، بود.

معتقدیم ایران با چنین پیشنهادی موافقت نمی کند.

ترامپ به دنبال گرفتن عکس مشترک با روحانی است؛ ولو اینکه این عکس در جریان دیدار گذرای آنها در نشست مجمع عمومی سازمان ملل باشد. هدف رئیس جمهور آمریکا آن است که در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری، به افکار عمومی در ایالات متحده اینگونه القا کند که طرف ایرانی عقب نشینی کرده، در برابر فشارهای آمریکا تسلیم شده و به میل خود سر سفره مذاکرات نشسته است.

روحانی تمام میانجی گریها برای دیدار مذکور را رد کرد؛ ضمن آنکه می داند جبهه اعتدال گرای ایران، ضربه محکمی از ترامپ خورده است؛ چه زمانی که از توافق هسته ای خارج شد و تحریمها علیه نظام ایران را تشدید کرد، و چه هنگامی که هم پیمان انگلیسی خود را مأمور توقیف نفت کش ایرانی در تنگه هرمز کرد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب،تاریخ انتشار:9شهریور1398،کدخبر:498206،www.entekhab.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها