کد خبر: 25719
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶

شعارسال: رجب طیب اردغان رئیس‌جمهور ترکیه برنامه افزایش مبادلات تجاری با روسیه به ارزش 100 میلیارد دلار را طراحی کرده است که این رقم تقریبا 4 برابر میزان فعلی مبادلات تجاری دو کشور است. در حال حاضر مبادلات تجاری دو کشور در رقم 25 میلیون دلار ایستاده اما به اعتقاد اردوغان ظرفیت‌های همکاری زیادی بین

مذاکرات ایران و ترکیه برای کنار گذاشتن دلار

شعارسال: رجب طیب اردغان رئیس‌جمهور ترکیه برنامه افزایش مبادلات تجاری با روسیه به ارزش 100 میلیارد دلار را طراحی کرده است که این رقم تقریبا 4 برابر میزان فعلی مبادلات تجاری دو کشور است.

در حال حاضر مبادلات تجاری دو کشور در رقم 25 میلیون دلار ایستاده اما به اعتقاد اردوغان ظرفیت‌های همکاری زیادی بین دو کشور وجود دارد. دو کشور توافقنامه‌های بین دولتی برای استفاده از ارزهای دو کشور در مبادلات‌شان منعقد کردند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پس از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود گفت:«این قرارداد باعث خدمات مبادله‌ای بی‌وقفه را به ما خواهد داد.»

پیش از این رئیس‌جمهور ترکیه در آنکارا از آماده سازی این کشور برای استفاده از ارزهای ملی با کشورهای چین، روسیه و اکراین خبر داده بود و همچنین درباره جایگزینی ارزهای ملی به جای دلار در مبادله با ایران نیز بحث شد.

مسکو و آنکارا درباره پروژه‌های بخش انرژی با همدیگر همکاری می‌کنند. پروژه‌های «فلگ شیپ» برای ایجاد زیرساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای در ترکیه با نام “آکویو” و همچنین خط لوله گاز «ترکیش استریم» از آن جمله است.

در ماه مارس دو بخش دریایی و خشکی خط لوله به هم وصل شدند و قرار شد تا پایان امسال اجرای این پروژه نهایی شود.

این دو کشور اعلام کردند 900 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مشترک داشته‌اند که به عنوان یک سرمایه‌گذاری حیاتی و مهم در تاریخ این دو کشور محسوب می‌شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 7 شهریور 1398 ، کدخبر: 13980607000279 ، www.farsnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها