کد خبر: 25598
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲:۲۷

شعارسال: صبح امروز جمعی از دستفروشان با حضور در ایستگاه مترو امام خمینی(ره) به بیان دغدغه‌های خود با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و همچنین جمعی از مدیران معاونت حمل و نقل پرداختند. در ابتدای این نشست قرار شد در نیم ساعت ابتدایی جلسه دستفروشانی که از ضبط تصویرشان توسط دوربین‌های خبری ناراضی

از موش و گربه‌بازی دستفروشان با ماموران مترو تا تلاش برای تامین معیشت

شعارسال: صبح امروز جمعی از دستفروشان با حضور در ایستگاه مترو امام خمینی(ره) به بیان دغدغه‌های خود با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و همچنین جمعی از مدیران معاونت حمل و نقل پرداختند. در ابتدای این نشست قرار شد در نیم ساعت ابتدایی جلسه دستفروشانی که از ضبط تصویرشان توسط دوربین‌های خبری ناراضی نیستند صحبت کرده و بعد از آن دستفروشان دیگر صحبت کنند که در ابتدا یک دستفروش با بیان اینکه دستفروشی که بخواهد به تندی صحبت کند از ما نیست، گفت: همه ما می‌دانیم که باید سرمان پایین باشد و کار کنیم.

وی با بیان اینکه شما مسئولان دغدغه مردم را دارید و ما هم دغدغه مردم را داریم افزود:‌ البته دستفروشان دیگر معتقدند که این جلسه فایده ندارد و به ضرر ما است؛ من در اوج جوانی به جای آنکه به دنبال خوشی و تفریح باشم باید بیایم اینجا و با مردم بحث کنم. اینکه می‌گویید اکثر دستفروشان از قشر پایین جامعه هستند، درست نیست، چرا که من لیسانس دارم و دستفروشی را می‌شناسم که مدرک دکتری دارد اما همه ما خانواده داریم و مجبور هستیم کار کنیم.

وی با بیان اینکه من ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان کرایه می‌دهم اظهار کرد: مطمئن باشید ما مجبور به دستفروشی هستیم و از سر خوشی این کار را نمی‌کنیم و بدانید که من دانشجو هستم و از عید تا حالا خانواده‌ام را ندیده‌ام و همکاری دارم که از شهرستان آمده و بچه‌اش را ماه‌هاست که ندیده وبین خط‌ها فرار می‌کنیم تا شاید بتوانیم روزی ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشیم و بدانید که اگر بخواهید دستفروشی را جمع کنید، قطعا به قشری آسیب می‌رسانید.

یک دستفروش زن نیز با بیان اینکه بچه معلول دارم، گفت: دو بچه دارم و شوهرم بیکار است و باید بین خط‌ها فرار کنیم تا اجناسمان را از ما نگیرند و چندی پیش که خوراکی‌هایی را که می‌فروختم از من گرفتند سه روز بعد تحویل دادند و وقتی دیدم آنها خراب شده‌اند آنها را روی خط رها کردم و به اعتراض رفتم.

وی با بیان اینکه بهزیستی ویلچر به بچه من نمی‌دهد و با ماهی ۵۳ هزار تومان که می‌دهد چکار کنم؟ اظهار کرد: متاسفانه برخی از ماموران مترو با زنان با بی ادبی رفتار می‌کنند و به ما فحش می‌دهند.

یک دستفروش دیگر که بنا به گفته خود دارای مدرک فوق لیسانس بود گفت: تولیدی مانتو داشتم اما ورشکست شدم و ۲۲۰ میلیون چک دست مردم دارم و از ۶ صبح تا ۱۰ شب برای پاس کردن چک‌ها کار می‌کنم اما چند هفته پیش یک میلیون تومان از اجناس من را گرفتند و چمدانی را که ۶۵۰ هزار تومان خریده بودم را چاقو زدند و الان سوال من اینجاست که بارهای من کو؟ و چرا وقتی ماموران شهرداری اجناس را ضبط می‌کنند تعدادشان موقع تحویل کم می‌شود؟.

یک دستفروش زن دیگر با بیان اینکه شوهرم سکته کرده و مجبور به فعالیت هستم گفت: متاسفانه مامورهای مترو بدترین توهین‌ها را به ما می‌کنند و حتی برای استراحت جایی نداریم. من سرپرست خانوار هستم و با ۵۵ سال سن به جای اینکه بنشینم در خانه و به امورات رسیدگی کنم مجبور هستم در مترو دستفروشی کنم و برای دو زندانی‌ام و فرزندانم که در خانه هستند پول ببرم، اما برایم جای سوال است که آیا فقط دستفروشی معضل جامعه است و مردم معضل دیگری ندارند؟.

یک دستفروش مرد نیز با بیان اینکه دو روز و دو شب در بازداشتگاه در کنار سارقان و مجرمان دیگر بودم گفت: تنها جرم من دستفروشی بود و این درست نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه موضوع برخورد ماموران مترو و پلیس با دستفروشان شبیه موش و گربه بازی است ادامه داد: من طلبه هستم و ۶۰۰ هزار تومان اجاره می‌دهم اما ماموران مترو با ما برخورد می‌کنند.

یک دستفروش زن دیگر با بیان اینکه بهزیستی ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان به معلول من می‌دهد اما من ماهی ۶۰۰ هزار تومان پوشک می‌خرم گفت: ۶۶ سال سن دارم و از ورامین می‌آیم، اما اجناس ما را می‌گیرند و وقتی اعتراض می‌کنیم می‌گویند برو بیرون از مترو دزدی کن و بارها اجناس من را گرفتند در حالیکه اجناسم را به صورت قسطی می‌خریدم.

یک دستفروش زن دیگر با بیان اینکه همین امروز پیش از آغاز جلسه پایین (روی سکو) مامور مترو به ما گفت که حرف نزنید وگرنه جنس‌هایتان را می‌گیریم، ادامه داد: ما نه دزد و نه قاتل هستیم و قبول داریم که ممکن است مسافرها اذیت شوند اما این به دلیل سیاست‌های خود مسئولان مترو است، چرا که دستفروشی را تنها در چند ایستگاه محدود کرده‌اند.

یک دستفروش زن دیگر با بیان اینکه ۶۶ سال دارم و به دلیل تامین مخارج داروهای سرطانم دستفروشی می‌کنم گفت: ما از روی خوشی دستفروش نشده‌ایم و دستفروشی آخر راه ما است و چرا به ما توهین می‌کنند.

یک دستفروش مرد نیز با بیان اینکه از سال ۸۹ تا کنون در مترو دستفروشی می‌کنم اما چندی پیش به جرم دستفروشی مرا بازداشت کرده و دو روز در بازداشتگاه بودم تا پدرم از کرج بیاید و آزادم کند، گفت: ما نه بی شخصیت و نه بی خانواده هستیم بلکه مجبور به انجام این کار هستیم.

یک کودک دستفروش نیز با بیان اینکه لوبیا می‌فروشم گفت: ۸۰۰۰ تومان لوبیاها را می‌خریم و به قیمت ۱۰ هزار تومان آن را می‌فروشیم و برای سود ۲۰۰۰ تومانی مجبور هستیم حرف‌ها و توهین‌ها را بشنویم.

تعدادی دیگر از دستفروشان نیز به بیان نظرات خود پرداخته و در نهایت مسئولان شهرداری پس از استماع نظرات دستفروشان با تاکید بر اینکه این جلسه یک جلسه هم اندیشی و گفت‌وگوی صمیمی بود و قرار نیست در این جلسه تصمیمی گرفته شود، جلسه پایان یافت.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار:6شهریور1398 ، کدخبر: 98060603269: www.isna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها