کد خبر: 25310
تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴

شعارسال: شامگاه یکشنبه سوم شهریور رسانه های رژیم صهیونیستی از شلیک چند موشک به شهرک های صهیونیست نشین اطراف نوار غزه در سدیروت خبر دادند. این رسانه ها نوشتند چهار موشک از نوار غزه به سمت این شهرک ها شلیک شد. این رسانه ها مدعی شدند 6 شهروند صهیونیست ساکن شهرک های صهیونیست نشین اطراف

سخنان نصرالله معادلات تل‌آویو را به هم زد؟

شعارسال: شامگاه یکشنبه سوم شهریور رسانه های رژیم صهیونیستی از شلیک چند موشک به شهرک های صهیونیست نشین اطراف نوار غزه در سدیروت خبر دادند. این رسانه ها نوشتند چهار موشک از نوار غزه به سمت این شهرک ها شلیک شد. این رسانه ها مدعی شدند 6 شهروند صهیونیست ساکن شهرک های صهیونیست نشین اطراف نوار غزه زخمی شدند. حازم قاسم، سخنگوی جنبش حماس ضمن رد ادعای صهیونیست ها، این مدعا را در راستای بهانه تراشی صهیونیست ها برای حمله به نوار غزه توصیف کرد. حال با وجود مانورهای متعددی که ارتش رژیم صهیونیستی در اطراف نوار غزه طی ماه های گذشته برگزار کرده و با وجود اعلام یک جنگ در تابستان 2019 این سؤال مهمترین پرسش محافل سیاسی است که آیا صهیونیست ها در این وضعیت گزینه حمله به نوار غزه را انتخاب خواهند کرد؟

بررسی وقایع و شرایط موجود در فلسطین

در پی ادعای صهیونیست ها مبنی بر شلیک چهار موشک به سمت شهرک های اطراف نوار غزه، ارتش رژیم صهیونیستی سامانه دفاع موشکی، موسوم به گنبد آهنین را در تمام سرزمین های اشغالی از شمال تا جنوب مستقر کرد. این در حالی بود که ارتش رژیم صهیونیستی طی بیانیه ای از شلیک سه موشک از نوار غزه خبر داد و مدعی شد سامانه دفاع موشکیِ گنبد آهنین دو موشک را هدف قرار داده است. بنیامین نتانیاهو با رقیب انتخاباتی خود، بنی گانتس که رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی بود جلسه ای برای بررسی اوضاع امنیتی تشکیل داد.

موضع گیری نرم کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی

در پی اعلام این اخبار، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی جلسه فوق العاده تشکیل داد. این جلسه صبح دوشنبه تشکیل شد و چهار ساعت به طول انجامید. با آنکه از جزئیات این جلسه چیزی در رسانه ها منعکس نشد، اما دو وزیر رژیم صهیونیستی طی اظهاراتی به بخشی از موضوعات مطرح شده در این جلسه اشاره کردند.

یوآوف گالانت، طی اظهاراتی گفت: اسرائیل همه گزینه های ممکن را پیش از ورود به حمله نظامی همه جانبه به غزه به کار خواهد گرفت با این تأکید که جنگ گزینه آخر خواهد بود. حماس خواستار تشدید اوضاع نیست اما طرف های دیگری هستند که با آتش بازی می کنند. ما نباید دست به تهور بزنیم بلکه باید پیش از هر عملیاتی زمان و شرایط مناسب را بررسی کنیم. او در مورد جبهه شمالی گفت: اسرائیل باید تهدیدات سوریه، لبنان و ایران را جدی بگیرد و نباید اجازه دهد ایران در سوریه حضور داشته باشد.

عمیر اوحانا، وزیر دادگستری نیز با اشاره به اینکه دولت، اوضاع جبهه غزه را با دقت و جدیت و با در نظر گرفتن شرایط مدیریت می کند، گفت: دولت اسرائیل راه حل جادویی برای توقف شلیک موشک از نوار غزه ندارد. او گفت بعید است اسرائیل در موقعیت کنونی به مقابله نظامی با حماس روی آورد.

از سوی دیگر یووال اشتاینیس، وزیر نیرو و امور استراتژیک حملات رژیم صهیونیستی در جبهه های مختلف را بخش بیرونی کوه یخی تعبیر کرد که زمانی که لازم باشد گسترش خواهد یافت. او مدعی شد سیاست پاسخ گویی اسرائیل به حملات تغییر نکرده است. او تهدید کرد اگر شلیک موشک ها متوقف نشود پاسخ رژیم صهیونیستی شدید خواهد بود و هرگاه لازم باشد عملیاتی نظامی گسترده و همه جانبه ای انجام خواهد شد.

سفر هیئت حماس به مصر

عصر روز دوشنبه هیئتی از حماس به مصر رفت تا با مقامات دستگاه امنیتی مصر دیدار کند. رسانه های فلسطینی اعلام کردند، جنبش جهاد اسلامی نیز به زودی به این هیئت خواهد پیوست. رسانه های رژیم صهیونیستی مدعی شدند این رژیم از طریق مصر، پیام تهدیدی را در خصوص شلیک موشک از نوار غزه به سرزمین های اشغالی به حماس فرستاده است در حالی که رسانه های فلسطینی از سفر عادی هیئت حماس برای بررسی چند پرونده مختلف در مصر خبر دادند.

تحلیل دیدگاه دولت نتانیاهو

بررسی اظهارات سه نفر از وزیران کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی نشان می دهد صهیونیست ها در مقطع کنونی به دنبال تشدید اوضاع در نوار غزه نیستند چرا که به هیچ وجه قصد ندارند به نوار غزه حمله کنند. حال سؤال اینجا است که چرا صهیونیست ها که تا هفته گذشته از حمله حتمی به نوار غزه خبر می دادند و یگان های نظامی آنها طی ماه های گذشته مانورهای مختلفی را اطراف نوار غزه برگزار کرده بود و خود را برای یک جنگ آماده می کرد حالا رسماً اعلام می کند قصد تشدید اوضاع و حمله به غزه را ندارد و جنگ آخرین گزینه خواهد بود. به این نکات باید حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه، لبنان و عراق را بیفزاییم که همگی نشان از آمادگی آنها برای جنگی همه جانبه را نشان می دهد.

کلام نافذ سید حسن نصرالله

تمام معادلات رژیم صهیونیستی زمانی بر هم ریخت که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی که در سالروز پیروزی جنگ 33 روزه ارائه کرد رژیم صهیونیستی را با جدیت تهدید کرد. سید حسن نصرالله به سه نکته مهم اشاره کرد: اول، اینکه از این پس هر تجاوز هوایی با سرنگونی پرنده آن همراه خواهد بود. دوم، هر ضربه ای به اعضای مقاومت در هر کجا که باشد در لبنان پاسخ داده خواهد شد. سوم، آنکه موشک های مقاومت می تواند تمامی سرزمین های اشغالی از مرزهای لبنان و فلسطین در شمال تا ایلات در جنوب را در دایره شلیک خود دارد و هیچ نقطه ای از برد موشک های مقاومت خارج نیست.

این اظهارات از زبانی کسی که در ادبیات خود صهیونیست ها به صداقت مشهور است و گفته های او به «وعده صادق» تعبیر می شود جدی ترین تهدیدی است که می تواند علیه صهیونیست ها اعلام شود.

جمع بندی

صهیونیست ها براساس شواهد اولیه در حال آماده شدن برای حمله ای چند جانبه علیه مقاومت در چند نقطه بودند که یکی از این جبهه های نوار غزه بود حال با تهدیدات جدی سید حسن نصرالله آنها خود را در آستانه یک درگیری جدی با مقاومت لبنان می بینند. نکته دوم که از عقب نشینی صهیونیست ها در حمله به نوار غزه قابل برداشت است این است که بخشی از طرح های رژیم صهیونیستی مربوط به جنوب لبنان و سوریه و بخشی از آن مربوط به حمله به نوار غزه بوده است. حال با تهدید سیدحسن نصرالله آنها طرح های خود را با خطری جدی روبرو می بینند که به شدت اهداف آنها را به خطر می اندازد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از جامعه خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار: 5 شهریور 1398 ، کدخبر: 3980605038 ، www.alef.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها