کد خبر: 25245
تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵

شعارسال: سال ۹۶ بود که فدراسیون کشتی پس از حدود چهار سال تلاش و رایزنی با وزارت ورزش و شورای فرهنگ عمومی کشور موفق شد روز پنجم شهریور ماه و زادروز جهان پهلوان تختی را به عنوان روز ملی کشتی در تقویم سال ۹۷ ثبت کند. اتفاقی بزرگ و مهم که نه تنها نام و

تختی در روز تولدش هم فراموش شد

شعارسال: سال ۹۶ بود که فدراسیون کشتی پس از حدود چهار سال تلاش و رایزنی با وزارت ورزش و شورای فرهنگ عمومی کشور موفق شد روز پنجم شهریور ماه و زادروز جهان پهلوان تختی را به عنوان روز ملی کشتی در تقویم سال ۹۷ ثبت کند. اتفاقی بزرگ و مهم که نه تنها نام و خاطره جهان پهلوان را بیش از پیش زنده نگه می‌داشت، بلکه یادآور روزی بود به نام ورزش اول کشورمان که تداعی‌گر درخشش و افتخارآفرینی قهرمانان گوش‌شکسته‌ ایران زمین در میادین جهانی و المپیک بود.

به هر ترتیب خانواده بزرگ گوش‌شکسته‌ها با ثبت روز ملی کشتی در تقویم سالیانه می‌توانستند سرشان را بالاتر نگه دارند و به خود ببالند که روزی در سال، به نام قهرمانان ملی این عرصه در زادروز جهان پهلوان نامگذاری شده است.

پس از این اتفاق مهم و امیدوارکننده، اهالی و متولیان کشتی هر سال در روز پنجم شهریورماه مقارن با زادروز تولد غلامرضا تختی، مراسم بزرگداشتی برپا کرده و ضمن گرامیداشت این اسطوره جوانمردی و پهلوانی، از قهرمانان ملی و پیشکسوتان این عرصه نیز تجلیل و تقدیر می کردند. همچنین این روز بهترین دلیل برای برگزاری مراسم و برنامه‌های خیریه از سوی اهالی کشتی در سراسر ایران بود. برنامه هایی مثل دیدار قهرمانان ملی با جانبازان اعصاب و روان، حضور در جمع اقشار آسیب دیده و ناتوان و همچنین همنشینی و دیدار نام آوران کشتی با کودکان و سالمندان مراکز بهزیستی و بچه‌های تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) و … که هر کدام در روز ملی کشتی برگزار و ماندگار شد.

متاسفانه امسال، روز ملی کشتی هم دستخوش تغییر و تحولات فدراسیون شد و یکی از میراث ارزشمند فدراسیون قبلی در کوران مسایل و مصائب کنونی این رشته رو به فراموشی رفت. اهالی کشتی همچون سالهای گذشته انتظار داشتند مراسم گرامیداشت زادروز تختی در روز ملی کشتی امسال باشکوه‌تر از سالهای قبل برگزار و گردهمایی این خانواده بزرگ باعث اتحاد و تعامل بیشتر و از بین رفتن برخی کدورت‌ها شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مرحوم غلامرضا در چنین روزی یعنی روز پنجم شهریورماه ۱۳۰۹ در محله خانی‌آباد تهران به دنیا آمد. وی که با قهرمانی در بازیهای المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امامعلی حبیبی، نخستین ورزشکار ایرانی بود که موفق به کسب مدال طلای المپیک شد. تختی با یک مدال طلا و دو مدال نقرهٔ المپیک، دو طلا و دو نقرهٔ قهرمانی جهان و یک طلای بازی‌های آسیایی در فهرست برترین‌های قرن فدراسیون جهانی کشتی قرار دارد. همچنین او یکی از سه کشتی‌گیر ایرانی در کنار امامعلی حبیبی و عبدالله موحد است که نام و تصویر آنها در تالار افتخارات فدراسیون جهانی نصب شد.

تختی به جز افتخارات ورزشی، در بحث کمک‌رسانی به بازماندگان زلزله مرگبار بوئین زهرا در سال ۱۳۴۱ نیز توانست خود را برای همیشه در حافظه تاریخی مردم ایران جاودانه کند.

جهان پهلوان تختی سرانجام در روز ۱۷ دی ماه ۱۳۴۶ به طرز مشکوکی در هتل آتلانتیک تهران درگذشت، اما تا به امروز بسیاری از اهالی کشتی و مردم علاقمند به ورزش در سالروز مرگ او در آرامگاه ابن بابویه تهران گردهم می آیند و یاد و نام او را زنده نگه می‌دارند.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 5 شهریور 1398 ، کدخبر: 4702819 ، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها