کد خبر: 24941
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۲:۰۶

شعار سال:تا نیمه اول مرداد قیمت طلا در بازار بین محدوده ۴۰۰ تا ۴۱۰ هزار تومان نوسان داشت. از آن به بعد دامنه نوسانات قیمت طلا کمی افزایش پیدا کرد و در نیمه دوم مرداد، طلا در کانال ۴۱۰ هزار تومانی قرار گرفت. این موضوع نشان می‌دهد، مرداد امسال قیمت طلا هیچ تبعیتی از قیمت

روند متفاوت قیمت طلا از قیمت دلار در بازار

شعار سال:تا نیمه اول مرداد قیمت طلا در بازار بین محدوده ۴۰۰ تا ۴۱۰ هزار تومان نوسان داشت. از آن به بعد دامنه نوسانات قیمت طلا کمی افزایش پیدا کرد و در نیمه دوم مرداد، طلا در کانال ۴۱۰ هزار تومانی قرار گرفت. این موضوع نشان می‌دهد، مرداد امسال قیمت طلا هیچ تبعیتی از قیمت دلار در بازار نداشته و به‌کلی روند متفاوتی از خود نشان داده است

مرداد یک ماه طلایی برای بازار سکه و ارز بود. در این ماه نوسانات قیمت دلار، سکه و طلا به حداقل خود رسید. حالا بعد از مدت‌ها دلار روی نرخ ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان، سکه روی مرز چهار‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و طلا در محدوده ۴۰۰ تا ۴۱۰ هزار تومان به ثبات رسیده است.

نوسانات قیمت دلار؛ نهایتا ۶۰۰ تومان
دلار در مردادماه آرامش نسبتا کم‌سابقه‌ای داشت. برعکس ماه‌های قبلی که شاهد نزول و صعود چشمگیر قیمت‌ها بودیم، این ماه اتفاق زیادی در بازار ارز نیفتاد. اوج نوسانات در همان هفته اول رخ داد. دلار کار خود را در مرداد با نرخ ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان آغاز کرد، هرچند در همان روز‌های اول قیمت آن به ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان کاهش پیدا کرد. هفته اول مرداد، بیشترین قیمت دلار در این ماه به ثبت رسید. این ارز برای مدت کوتاهی تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان بالا رفت.

اما این افزایش قیمت کاملا موقتی بود و از فردای همان روز دلار به مدار تعادل بازگشت و دوباره روی ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان ایستاد. روند ایستادگی قیمت دلار روی مرز ۱۲ هزار تومان تا پایان هفته دوم ادامه داشت. این ارز در نیمه اول مرداد نهایتا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان و حداقل ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت داشت که نشان می‌دهد دلار در نیمه اول مرداد صرفا ۴۰۰ تومان نوسان از خود نشان داده است.

بعد از کاهش نسبی قیمت در هفته سوم، دلار محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان را برای رسیدن به ثبات انتخاب کرد. طوری که اولین‌روز کاری هفته سوم دلار به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید که از آن موقع تا پایان مرداد دلار هیچ موقع از این رقم بالاتر نرفت و نهایتا ۱۰۰ تومان نوسان از خود نشان داد. طوری که قیمت دلار در دو هفته پایانی مرداد بین ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان و ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان در نوسان بود که نشان می‌دهد دلار احتمالا پله‌پله در حال کاهش است و برای جلوگیری از نوسانات شدید، سعی می‌کند این روند را با سرعت کمی ادامه دهد.

نوسانات قیمت سکه؛ نهایتا ۱۵۰ هزار تومان
ثبات قیمت‌ها در مردادماه برای بازار سکه بیشتر به چشم می‌آید. اگر نوسانات یکی‌دو روز اول مرداد را که در ادامه روند پرتلاطم تیرماه اتفاق افتاد درنظر نگیریم، هفته اول مرداد کار سکه با قیمت چهارمیلیون و ۱۷۰ هزار آغاز شد. سکه تمام طرح جدید کل ماه گذشته را در حدود چهارمیلیون و ۲۰۰ هزار تومان سپری کرد و هیچ وقت از محدوده چهارمیلیون و ۱۲۰ هزار تا چهار میلیون و ۲۶۰ هزار تومان خارج نشد. کاهش قیمت ارز، افزایش قیمت انس و ثبات قیمت سکه در بازار باعث شده این‌روز‌ها حباب قیمت سکه به حداقل خود برسد.

طوری که محمد کشتی‌آرای، کارشناس بازار طلا و سکه می‌گوید، حباب سکه در یک‌ماه اخیر حسابی تخلیه شده و به رقم ناچیز ۵۰ هزار تومان رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد، سکه بیش از این توانایی ارزان‌شدن ندارد و در صورت کاهش قیمت، ارزش آن از ارزش طلای به‌کار رفته برای ضرب سکه کمتر خواهد بود. همین موضوع باعث شده سکه تمام در کانال چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ثبات برسد.

نوسانات قیمت طلا؛ نهایتا ۲۵ هزار تومان
ثبات قیمت طلا در بازار مردادماه درحالی اتفاق افتاد که بازار جهانی این‌ روز‌ها وضعیت مناسبی ندارد. طلا در دنیا به بالاترین ارزش خود رسیده و شاخص انس هر روز رکورد‌های جدید در بازار ثبت می‌کند. هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی، کار خود را با نرخ ۴۱۷ هزار تومان در مردادماه آغاز کرد. این رقم تا سوم مرداد روند کاهشی داشت و به ۳۹۷ هزار تومان، یعنی کمترین نرخ در مردادماه رسید.

تا نیمه اول مرداد قیمت طلا در بازار بین محدوده ۴۰۰ تا ۴۱۰ هزار تومان نوسان داشت. از آن به بعد دامنه نوسانات قیمت طلا کمی افزایش پیدا کرد و در نیمه دوم مرداد، طلا در کانال ۴۱۰ هزار تومانی قرار گرفت. این موضوع نشان می‌دهد، مرداد امسال قیمت طلا هیچ تبعیتی از قیمت دلار در بازار نداشته و به‌کلی روند متفاوتی از خود نشان داده است. با این‌حال طلا از قاعده ثبات قیمت در مردادماه مستثنا نیست و بازار طلا نیز در این ماه تقریبا متعادل پیگیری شده است.

باید توجه داشت که مرداد امسال قیمت هر انس طلا در بازار جهانی حدود ۱۰۰ دلار افزایش پیدا کرده که رقم قابل توجهی است. اول مردادماه قیمت هر انس طلا حدود هزار و ۴۱۷ دلار بود و در این مدت تا مرز هزار و ۵۲۰ دلار افزایش پیدا کرده. آخرین‌ روز مرداد پرونده انس طلا با نرخ هزار و ۵۰۰ دلار بسته شد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی فرارو،تاریخ انتشار؛2شهریور1398،کدخبر:409705،fararu.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها