کد خبر: 24875
تاریخ انتشار: شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸

شعار سال: رییس انجمن ملی سیب زمینی گفت: کشاورز برای هر تن سیب زمینی فقط ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و در واقع سود اصلی سیب زمینی را واسطه‌ها می‌برند؛ اما یک نهاد مسئول نیست که بپرسد چرا از سازمان میادین تا خرده فروشی‌ها قیمت سه هزار تومان افزایش می‌یابد. قیمت سیب زمینی در تابستان

مسئول گرانی سیب زمینی کیست؟/ چرا سیب زمینی ارزان نمی‌شود؟

شعار سال: رییس انجمن ملی سیب زمینی گفت: کشاورز برای هر تن سیب زمینی فقط ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و در واقع سود اصلی سیب زمینی را واسطه‌ها می‌برند؛ اما یک نهاد مسئول نیست که بپرسد چرا از سازمان میادین تا خرده فروشی‌ها قیمت سه هزار تومان افزایش می‌یابد.

قیمت سیب زمینی در تابستان امسال افزایش افسارگسیخته پیدا کرد به طوری که از حدود کیلویی سه هزار تومان به کیلویی هشت هزار تومان رسید. پرسش اینجاست که مسئول گرانی سیب زمینی کیست و علت پایین نیامدن قیمت این کالای اساسی مردم چیست؟

محمد رحیم نیازی رییس هیات مدیره انجمن سیب‌زمینی در اینباره گفت: سیب زمینی نسبت به ماه گذشته ارزان‌تر شده و کشاورز سیب زمینی خود را کشاورز سه هزار تومان می‌فروشد اما مصرف‌کننده آن را شش هزار تومان می‌خرد اما مشکل از کشاورز نیست اما باید پرسید آیا مسئول این گرانی در بازار کشاورز است و کشاورز باید محصول خود را رایگان به دست مصرف کننده بدهد؟ مشکل ما واسطه ها هستند که از سازمان میادین تا دست مصرف کننده قیمت را دو برابر می کنند؛ مشکل ما نظارت است.

وی افزود: در کشور ما نظارت کافی نیست؛ کشاورز در کشور تولید کافی می‌کند و محصول خود را به هزار زحمت به عمل می‌آورد و این محصول را به قیمت سه هزار تومان می‌فروشد اما باید پرسید که از سازمان میادین تا خرده فروشی ها چه اتفاقی می افتد که این قیمت دو برابر می‌شود و اینجا ما باید چه کنیم تا مصرف کننده راضی شود؟

نیازی همچنین گفت: سازمان های نظارتی از جمله سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بتوانند بازار را کنترل کنند اما نمی‌توان برای ارزان شدن سیب زمینی به کشاورز و تولید کننده، خسارات جبران‌ناپذیر وارد کرد و توانایی ادامه تولید را از آن‌ها گرفت.

رییس انجمن ملی سیب زمینی همچنین بیان کرد: کشاورز برای هر تن سیب زمینی فقط ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و در واقع سود اصلی سیب زمینی را واسطه‌ها می‌برند؛ اما یک نهاد مسئول نیست که بپرسد چرا از سازمان میادین تا خرده فروشی‌ها قیمت سه هزار تومان افزایش می یابد و کسی یکبار از حق‌العمل‌کار نمی‌پرسد که به چه حقی قیمت محصول کشاورز را به دو برابر قیمت آن می فروشی و این نرخ، پولی است که از جیب مصرف‌کننده بیرون می‌آید و به جیب تولیدکننده هم نمی‌رسد.

نیازی افزود: مشکل ما تولید و عرضه نیست. ما امروز نه در تولید کمبود داریم و نه در عرضه سیب زمینی در بازار کاستی مشاهده می‌شود. در حال حاضر سیب زمینی در بازار داریم و در زمین‌های کشاورزی نیز سیب زمینی به فراوانی یافت می شود؛ ضمن اینکه کشاورز هم باید سریعا بفروشد چون اگر برداشت نکند محصولش خراب می شود.

رییس انجمن ملی سیب زمینی همچنین تاکید کرد: بارها گفته ام که ما فقط تولید می‌کنیم و انجمن ملی سیب زمینی نیز وظیفه دارد از کشاورز و تولید سیب زمینی حمایت کند چرا که انجمن معتقد است که تولید سیب زمینی باید برای تامین امنیت غذایی کشور پایدار بماند.

وی افزود: از آن‌طرف باید از مصرف کننده نیز حمایت شود اما نباید طوری باشد که پول از جیب تولید کننده بیرون بیاید و به جیب مصرف کننده برود و تنها مصرف‌کننده سود ببرد. تولید باید انجام شود و برای تولیدکننده هم به صرفه باشد که بتوان امنیت غذایی را تامین کرد و به تولید داخل تداوم بخشید.

رییس انجمن ملی سیب‌زمینی همچنین در پاسخ به این پرسش که قیمت سه هزار تومان برای کشاورزان محصول سیب زمینی به صرفه است، گفت: قیمت سه هزار تومان برای کشاورز کف قیمت است و یک سود حداقلی برای او دارد که می‌تواند با آن به تولید خود ادامه دهد. البته قیمت سیب زمینی بسته به کیفیت آن از دو هزار و ۵۰۰ تومان تا سه هزار و ۵۰۰ تومان بر سر زمین کشاورزی به فروش می‌سد ولی میانگین قیمت این محصول برای کشاورز، در حال حاضر سه هزار تومان است.

نیازی همچنین ضمن انتقاد از عملکرد  برخی رسانه‌ها تصریح کرد: سال‌های گذشته بارها و بارها از خبرنگاران دعوت کردیم تا بیایند و ارزان‌فروشی بیش از حد سیب زمینی را رسانه‌ای کنند تا بتوانیم از خسارت دیدن کشاورزان جلوگیری کنیم اما هیچ یک از خبرنگاران توجهی به این مسئله نکردند اما امروز که قیمت سیب زمینی بالا رفته است همه به دنبال مسئول گرانی سیب زمینی هستند و پرسش اینجاست که آیا این حق برای تولیدکننده وجود ندارد که به مشکلات او توجه شود؟

وی در پایان اظهار کرد: کشاورزان سیب زمینی پس از پنج‌ سال ضرر دیدن امسال به سودی اندک دست یافتند و محصول خود را به قیمت نسبتا متعادلی فروختند و سود بردند اما باید بدانیم که مسئول قیمت شش هزار تومانی سیب زمینی در مراکز عرضه کشاورزان نیستند که بخواهیم قیمت فروش آن‌ها را کم کنیم و این کارها تنها باعث لطمه دیدن کشاورز و تولید می‌شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت اقتصاد 24 ، تاریخ انتشار: 2 شهریور 1398، کدخبر: 134309 ، www.eghtesaad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها