کد خبر: 24747
تاریخ انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴

شعار سال: الجزیره نوشت: سیاست خارجی امارات، به دلیل رابطه جامع آن با دو دولت دشمن، جدالی را برانگیخته است و شبکه الجزیره در یکی از برنامه های خود به نقش امارات در منطقه و نزدیکی همزمان آن به تل آویو و تهران، پرداخت. در ادامه این مطلب آمده است: در همین رابطه، نویسنده و تحلیلگر

یک گام در تل آویو و یک گام در تهران؛ امارات با کدام یک وارد ائتلاف می شود؟

شعار سال: الجزیره نوشت: سیاست خارجی امارات، به دلیل رابطه جامع آن با دو دولت دشمن، جدالی را برانگیخته است و شبکه الجزیره در یکی از برنامه های خود به نقش امارات در منطقه و نزدیکی همزمان آن به تل آویو و تهران، پرداخت.

در ادامه این مطلب آمده است: در همین رابطه، نویسنده و تحلیلگر سیاسی، غسان جواد، رفتار امارات، دولت دوست اسرائیل، که به دنبال عادی سازی با آن و در عین حال، در صدد تفاهم هایی با ایران است را متناقض می داند.

وی می افزاید: رابطه اسرائیل و امارات، مورد حمایت ولی عهد ابوظبی، محمد بن زاید است؛ چرا که امارات نیاز مبرمی به تکنولوژی نظامی اسرائیل دارد که گهگاه از تکنولوژی نظامی آمریکا نیز پیشرفته تر است و ابوظبی برای اهداف تجسسی خود از آن استفاده می کند.

غسان جواد تاکید می کند که ایران بخشی از استقرار و امنیت منطقه ای است و دست خود را به سمت دولتهای خلیج فارس دراز می کند، تا به کمک یکدیگر، امنیت منطقه را بدون کمک گرفتن از آمریکا یا اسرائیل، تامین کنند. ضمن آنکه تل آویو نتوانسته است همانند ایران یک عنصر طبیعی و قدرت اثرگذار در منطقه باشد.

اما در خصوص نزدیکی امارات به ایران، جواد معتقد است که پس از قانع شدن امارات در مورد عدم جدیت امریکا برای جنگ با تهران، ابوظبی مجبور به نزدیکی به تهران شد.

این در حالی است که ماهر، دیگر تحلیلگر سیاسی بر این عقیده است که عربستان و امارات، فرصتهای زیادی برای نشستن سر میز مذاکره و بررسی تمام بحرانها میان دو طرف، به ایران داده اند.

وی با قاطعیت با سیاستهای امارات در منطقه، بویژه در یمن و لیبی، دفاع کرده و می گوید: ابوظبی به دنبال آبادسازی این دولتها و توسعه آنهاست.

ماهر، وجود روابط مستحکم و گرم میان امارات و اسرائیل را رد کرده و شایعاتی که در این مورد مطرح می شود را تنها اخباری جعلی می داند. وی تاکید می کند که سیاست امارات در قبال اسرائیل، واضح بوده و منحصر به سفر مسئولان اسرائیلی به امارات، در جریان برگزاری کنفرانس های بین المللی است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری انتخاب ، تاریخ انتشار 1 شهریور 98، کد خبر: 496873، www.entekhab.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها