کد خبر: 24744
تاریخ انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲

شعار سال: وزیر امور خارجه آمریکا گفته است، واشنگتن در مذاکرات تجاری با پکن از مساله مدیر بازداشت شده شرکت فن‌آوری هوآوی چین برای چانه‌زنی و امتیازگیری استفاده نخواهد کرد. مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا که برای دیدار با جاستین تردو، نخست‌وزیر کانادا به اتاوا سفر کرده اظهار کرد، موضوع بازداشت منگ وانژو، مدیر ارشد شرکت فناوری

پمپئو: از مدیر بازداشت شده هوآوی برای امتیازگیری از چین استفاده نمی‌کنیم

شعار سالوزیر امور خارجه آمریکا گفته است، واشنگتن در مذاکرات تجاری با پکن از مساله مدیر بازداشت شده شرکت فن‌آوری هوآوی چین برای چانه‌زنی و امتیازگیری استفاده نخواهد کرد.

مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا که برای دیدار با جاستین تردو، نخست‌وزیر کانادا به اتاوا سفر کرده اظهار کرد، موضوع بازداشت منگ وانژو، مدیر ارشد شرکت فناوری هوآوی چین که سال گذشته در ونکوور و به درخواست آمریکا بازداشت شد ربطی به جنگ تجاری اخیر میان واشنگتن و پکن ندارد. اما وکلای خانم وانژو با استناد به سخنان دونالد ترامپ می‌گویند بازداشت خانم وانژو ابعاد سیاسی دارد.

منگ وانژو، ۴۷ ساله، دسامبر سال گذشته در فرودگاه شهر ونکوور در غرب کانادا بازداشت شد. مقامهای آمریکایی مدعی شده‌اند علت این دستگیری که به درخواست واشنگتن صورت گرفته نقش وانژو در نقض تحریم‌های ایران از سوی شرکت هوآوی است.

از آن زمان، دادگستری آمریکا خواستار استرداد وانژو به این کشور شده است تا او را به اتهام نقض تحریم‌های ایران محاکمه کند. اما دادگاه کانادا هنوز با این درخواست موافقت نکرده است.

همزمان وکلای وانژو به قاضی گفته‌اند که از نظر آنها بازداشت وی با انگیزه‌های سیاسی همراه بوده است.

آنها اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به عنوان پشتوانه این صحبت خود طرح می‌کنند.

به گزارش بی.بی.سی، خبرنگاران در اتاوا، پایتخت کانادا، از پامپئو پرسیدند آیا آمریکا بنا ندارد از موضوع بازداشت وانژو به عنوان امتیازی در گفتگوهای تجاری با پکن استفاده کند؟ با این حال پامپئو با یک “نه قاطع” به آن پاسخ داد.

با وجود این، ترامپ پیش‌تر گفته بود حاضر است در قضیه بازداشت وانژو “پا در میانی” کند اگر که این موضوع به شکل گیری یک پیمان تجاری جدید میان کشورش و چین کمک کند.

او در ماه دسامبر و چند روز پس از بازداشت وانژو در ونکوور گفته بود: “من برای صلاح کشورم هر کاری می‌کنم.”

بازداشت این مدیر ارشد چینی در ۹ ماه گذشته موجب شکل گیری تنش میان چین با کانادا و آمریکا شده است.

ترامپ دستور داده بر حدود ۳۰۰ میلیارد دلار کالاهای چینی وارادتی به آمریکا از اول سپتامبر (حدود چهل روز دیگر) تعرفه‌های جدید بسته شود.

او پیش از این هم برای ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه ۲۵ درصدی بسته بود؛ تصمیمی که جنگ تجاری میان دو غول نخست اقتصاد جهان را به اوج خود رسانده و اقتصاددانان را نگران تاثیر منفی آن بر رشد اقتصاد جهانی کرده است.

پکن هم در این میان منفعل ننشسته و بر میلیاردها دلار کالای وارداتی از آمریکا به طور هدفمند تعرفه بسته است.

همزمان با سخنان پامپئو در اتاوا، سفارت چین در کانادا گفت روابط میان دو کشور چین و کانادا تحت تاثیر این بازداشت قرار گرفته است. این سفارتخانه یک بار دیگر خواستار آزادی مدیرعامل هوآوی شده است.

روابط سیاسی و تجاری میان چین و کانادا هم بر سر موضوع بازداشت وانژو طی ۹ ماه گذشته دچار تنش شده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری انتخاب ، تاریخ انتشار 1 شهریور 98، کد خبر: 497073، www.entekhab.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها