کد خبر: 24765
تاریخ انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱

شعار سال: مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم این روزها مرد شماره یک خبرساز در میان فعالان سیاسی است. او در پاسخ به این انتقاد که چرا شش فرزندش ساکن آمریکا هستند گفته آنها در خدمت نظام و سفیر گویای نظام در آمریکا هستند. این پاسخ سقائیان نژاد انتقادها را افزایش داد و افکار عمومی این سوال

همه چیز درباره سقائیان نژاد پدر سفیران گویای نظام در آمریکا!

شعار سال: مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم این روزها مرد شماره یک خبرساز در میان فعالان سیاسی است. او در پاسخ به این انتقاد که چرا شش فرزندش ساکن آمریکا هستند گفته آنها در خدمت نظام و سفیر گویای نظام در آمریکا هستند. این پاسخ سقائیان نژاد انتقادها را افزایش داد و افکار عمومی این سوال را مطرح کرد که «برای ما که ما نمی‌دانیم وظایف «سفیر گویای نظام» چیست؟ توضیح دهند فرزندانشان در آمریکا چه وظیفه‌ای دارد و دقیقا چه می‌کند؟ مثلا در وزارت خارجه وظایف «سفیر» مشخص است و همگان می‌دانند سفیر چه کار‌هایی باید انجام دهد و چه کار‌هایی نباید انجام دهد، اما ما درمورد سفیر گویا هیچ اطلاعی نداریم

تا پیش از اینکه سقاییان نژاد عبارت «سفیر گویای نظام» را همچون «ژن خوب» به ادبیات سیاسی وارد کند، تنها عده‌ای معدود او را می‌شناختند و بیشتر شهرتش به واسطه سمت شهردار او در قم بود. این در حالی است که مرتضی سقاییان نژاد از مدت‌ها پیش در ساختار سیاسی کشور اثرگذار بوده و به واسطه ارتباطش با محمد رضا باهنر و علی لاریجانی پله‌های ترقی را طی می‌کرد تا اینکه به دست خودش گاف عجیب «سفیر گویای نظام در آمریکا» را مطرح کرد.

مرتضی سقائیان نژاد کیست؟

به گزارش رویداد۲۴ سال ۸۱، همان زمان که محمود احمدی نژاد در تهران به صندلی نخست شهرداری تهران نشست، در اکثر شهر‌های ایران هم اصولگرایان برنده انتخابات شورای شهر شده بودند؛ از جمله در اصفهان.

شورای اصفهان هم متاثر از تهران، به سراغ یک چهره دانشگاهی رفت که سابقه نامزدی و شکست در انتخابات مجلس ششم را داشت و با اصلاح طلبان، زاویه اختلاف زیادی داشت: مرتضی سقائیان نژاد.

سال ۸۴ که نوشهرداران اصولگرا زیر پرچم محمود احمدی‌نژاد جمع شده بودند، سقائیان نژاد وفادار به حزبش باقی ماند و با هدایت محمدرضا باهنر، علم ستاد لاریجانی را در اصفهان بلند کرد، اگرچه در تهران، موتلفه اسلامی و جامعه مهندسین، احزاب میانه رو به شمار می‌روند، اما در اصفهان تفاوتی بین تندروی پایداری و مهندسین نیست و تنها تفاوت در وفاداری به فرماندهان پایتخت نشین است.

سال ۸۴ اصولگرایان اصفهان تلاش زیادی کردند که مرتضی سقائیان نژاد را وزیر علوم احمدی نژاد کنند، اما باهنر، محمد مهدی زاهدی همشهری خود را به سقائیان نژاد هم حزبی ترجیح داد و بعد با تغییری که در اساسنامه جامعه اسلامی مهندسین داد زاهدی هم به همین حزب پیوست.

اما لاریجانی وفاداری مرتضی سقائیان نژاد را فراموش نکرد، وقتی جبهه پایداری اصفهان در ائتلاف با اصلاح طلبان، سقائیان نژاد را در خرداد ۹۴ بعد از سیزده سال از شهرداری اصفهان برکنار کردند، علی لاریجانی او را به شهرداری قم معرفی کرد. منتقدان سقائیان نژاد مدعی بودند او اگر شهردار قم نشده بود، با دردسر‌های مالی و قضایی مواجه می‌شد؛ چنانچه همان زمان چند نفر از مدیران میانی شهرداری اصفهان احضار و بازداشت شده بودند.

به گزارش رویداد۲۴ اعضای جدید شورای شهر قم هم سقائیان نژاد را با اکثریت مطلق آرا در سمت شهردار مجدد انتخاب کردند و او همچنان شهردار قم باقی ماند. آن زمان سقائیان نژاد از هم از علی لاریجانی حمایت می‌کرد، هم از صادق لاریجانی. او در مقابل منتقدانی که از تخلفات ساخت حوزه علمیه ولیعصر (که وابسته به صادق لاریجانی است و این روزها محمد یزدی از آن سخن گفته است) می‌گفتند، می‌ایستاد اما هرگز گمان نمی‌کرد ناگهان ورق برگردد و صحبت درباره این ساختمان در دستور کار صدا و سیما قرار بگیرد. اولین تیر را علی ضیاء شلیک کرد و از شش فرزند مرتضی سقائیان نژاد گفت که ساکن آمریکا هستند، البته در این سال‌ها درباره سکونت فرزندان برخی از مشهورترین چهره‌های اصولگرا، از آقاتهرانی تا حداد عادل در آمریکا شایعاتی مطرح بود.

پیش از این وب‌سایت‌های اصولگرا از مشرق نیوز تا صاحب نیوز (متعلق به سپاه اصفهان)، از دستپاکی او نوشته بودند و تعداد فرزندان سقائیان نژاد را نمونه‌ای از مدیریت انقلابی می‌خواندند. حالا، اما مشرق نیوز کنایه زده که چرا شش فرزند سقائیان نژاد در آمریکا سفیر جمهوری اسلامی هستند و در سوریه و عراق نیستند؟ البته فعالان شبکه توییتر اصرار دارند شهردار شدن سقائیان نژاد را به لاریجانی متصل کنند. یکی از همین کاربران نوشته ‏بهتر است از لاریجانی بپرسید چگونه شهردار اخراج شده اصفهان را به قم آورده و چطوری شورای شهر قم، سقائیان نژاد را به عنوان شهردار قبول کرده است؟

مرتضی سقائیان نژاد در حالی زیر فشار سنگین افکار عمومی قرار گرفته و مردم از او درباره هزینه سنگین شش فرزندش در آمریکا صحبت می‌کنند که برادران لاریجانی به عنوان حامیان او این روزها زیر سنگین‌ترین انتقادها هستند. سرنوشت سقائیان نژاد به سرنوشت لاریجانی‌ها گره خورده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری رویداد24 ، تاریخ انتشار 1 شهریور 98، کد خبر: 185878، www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها