کد خبر: 24735
تاریخ انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱

شعار سال: اگر مسئولان خود را در سطح مردم ببینند و قدرت را زمانی کوتاه برای آزمایش بدانند آیا بازهم گفته می شود مشکلات کشور یک شبه حل نمی شود؟ چهل سال زمانی کافی برای حل مشکلات اقتصادی و پیشرفت همه جانبه است اما شرایط کشور امروز چگونه است، در بحران تورم و رکود و بیکاری

موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر …

شعار سال: اگر مسئولان خود را در سطح مردم ببینند و قدرت را زمانی کوتاه برای آزمایش بدانند آیا بازهم گفته می شود مشکلات کشور یک شبه حل نمی شود؟ چهل سال زمانی کافی برای حل مشکلات اقتصادی و پیشرفت همه جانبه است اما شرایط کشور امروز چگونه است، در بحران تورم و رکود و بیکاری قرار دارد یا در رفاه و عدالت و زندگی سرشار از شکوفایی؟

مقامات دولتی، قضایی و مجلس در تمام این سال ها باید پاسخگوی کارهای انجام شده یا نشده باشند، اما گویی احساس بدهکاری ندارند. این روند با توجه به رشد فکری جامعه و تسهیل ارتباطات موجی را پایه ریزی کرده که خواستار عدالت و کارآمدی است.

چرا موج تغییر؟

از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون مفاهیمی مانند چپ و راست سنتی و رادیکال، فضای سیاسی کشور را فراگرفته و تقریبا پست های حساس دولت و مجلس میان پیروان این مفاهیم دست به دست شده است.

خط میانه ای هم بوده که البته در نهایت به خاستگاه چپ یا راست خود می گرایید، بدون هیچ تاثیری یا تغییری.

دولت ها، شعارهای جذابی مانند سازندگی، توسعه سیاسی، هدفمندی یارانه ها و در نهایت امید را برای مردم کشورمان مطرح کرده اند. اما باز، همان مقامات قبلی با ظاهر و شعارهای متفاوت همچنان در دولت و مجلس دیده شده و می شوند.

نیازهای مردم بی پاسخ است و طوفان تورم، بیکاری و هزینه های هولناک مسکن و درمان روند صعودی را طی می کند. این روند در نهایت به یک نتیجه منجر شده و آن کاهش شدید سرمایه های اجتماعی کشور است. وقتی سرمایه های اجتماعی به صفر میل کند، بر حجم بی اعتمادی و نارضایتی افزوده می شود. شاهد مثال اینکه مردم در گرفتاری های اساسی خود مانند مسکن، درمان و بیکاری، تنها هستند و کمک های دولتی همانند نظام سلامت و مسکن اجتماعی بیشتر به شوخی شبیه اند تا حلال مشکلات.

از طرف دیگر، برخی مدیران اجرایی که در این میان بیش از حل مشکلات، به فکر افزایش ارقام حقوق شان و تزاید شرکت ها و املاک خود در شمال تهران و البته ترکیه و دبی هستند، مصداق بارز نفرت مردم هستند. ازاین رو، اکثریت مردم با هر نوع نگرش و خاستگاه فکری نیاز به دولت و مجلسی دارند که در خدمت حل مشکلات کشور باشند.

اکثریت ملت ایران، انقلاب اسلامی و آرمان های آن را با جدیت قبول دارند و می دانیم که ناکارآمدی مدیران را هرگز به پای اسلام و انقلاب نمی نویسند. بنابراین موج مردمی یاد شده ، نه تغییر ایدولوژیک بلکه، تغیر این مدیریت ها و در پی آن رفع ناکارامدی ها را می خواهد. از این رو می توان از آن به موج تغییر در مدیران ناکارآمد تعبیر کرد.

این وضعیت سبب شده مردم نا امید از چنین مدیرانی، در فکر یا عمل خود را محتاج مدیرانی ببینند که قلب شان برای حل مشکلات بتپد. تحمل شرایط سخت برای مردم غیرممکن نیست اما نبود عدالت و فاصله طبقاتی وحشتناک و درآمدهای بسیار بسیار دور از عدالت، موجب شده تا جامعه برای یک تحول آمده شود. موج عدالت محوری قطعا ایران را در می نوردد و این نکته ای است که افکار عمومی به شدت از آن استقبال و برای آن لحظه شماری می کند. این روندی نیست که با تظاهرات و با درگیری خیابانی به پایان برسد یا تنها در فضای مجازی باشد و با بستن تلگرام و فیلترینگ مسدود شود. این فرصتی فراروی نظام جمهوری اسلامی است تا از داشته هایش برای حل چالش ها استفاده کند.

تبدیل مطالبه عمومی به جریان سیاسی

اگر به این موج، مجال جولان داده نشود، جریان مطالبات به سمت آنانی حرکت می کند که خواهان دگردیسی ایدئولوژیک نظام هستند.

در آن شرایط نه تنها کشور فرصت را از دست داده است بلکه در گرداب ناامنی و درگیری اجتماعی فرو می رود. حال آنکه اگر از فرصت تبدیل این درخواست عمومی به جریان سیاسی استفاده شود می توان به رونق اقتصادی و تقویت بنیه های حاکمیتی امید داشت.

بخش خطیر ماجرا به روند شناسایی و تقویت نیروهای تازه نفس برای ورود به عرصه سیاست مربوط می شود که باب آن نباید مسدود شود .

خطر تخریب باورها و اعتماد

با ادامه روند فعلی این خطر وجود دارد که مردم به این باور برسندکه جناح های سیاسی نمی خواهند مشکلات کشور حل شود.

این بدترین حالت ممکن برای افکار عمومی است. تصور کنید اگر موشک و بمب کشورهای متخاصم به ایران روانه شود؛ در آن صورت بزرگترین خسارت تخریب سازه ها و امکانات است اما باورهای یک ملت را هرگز با موشک نمی توان تخریب کرد. تا زمانی که باورها و اعتماد یک ملت تخریب نشود آن ملت شکست ناپذیر است .

حال اگر همان باورها از درون تخریب شود چه اتفاقی می افتد؟

موج تغییر، فرصت بزرگی است که اگر حمایت شود، ملت را از مسئولان ناکارآمد رهایی داده و کشور را به قدرتی اقتصادی با مردمی راضی و خشنود رهنمون می سازد.

امیدهای نسبی که به اصلاحات قضایی ابراهیم رئیسی ایجاد شده از این ظرفیت همراهی مردمی حکایت دارد. مردمی که خواهان شکستن چرخه بسته مدیران اجرایی ناکارآمد و ورود مسئولانی است که کارآمد و خدمتگذار مردم باشند. موفقیت رئیسی در قوه قضاییه می تواند به افزایش سرمایه اجتماعی منجر شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری الف ، تاریخ انتشار 1 شهریور 98، کد خبر: 3980530024، www.alef.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها