کد خبر: 23905
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷

شعار سال: دادگاهی در آمریکا حکم توقیف نفتکش حامل نفت ایران موسوم به «گریس ۱» را که پیشتر توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شده بود، صادر کرد. «جسی لیو» دادستان بخش کلمبیا در یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد که «نفتکش گریس ۱ با بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام  بر طبق شکایتی از جانب

دادگاهی در آمریکا مجوز توقیف نفتکش «گریس ۱» را صادر کرد

شعار سال: دادگاهی در آمریکا حکم توقیف نفتکش حامل نفت ایران موسوم به «گریس ۱» را که پیشتر توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شده بود، صادر کرد.

«جسی لیو» دادستان بخش کلمبیا در یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد که «نفتکش گریس ۱ با بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام  بر طبق شکایتی از جانب دولت آمریکا مشمول پرداخت جریمه می شود».

بدین ترتیب، دادگاه آمریکا مجوز توقیف این نفتکش حامل نفت ایران را که ماه گذشته (چهارم ژوئیه) به بهانه نقض تحریمهای اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط نیروی دریایی انگلیس در جبل الطارق توقیف شده بود، صادر کرد.

طبق ادعای دادستان لیو، علت این توقیف پولشویی چند میلیون دلاری شرکتهای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (!) از طریق ارسال این محموله است.

لازم به ذکر است که طبق حکم دادگاه بخش کلمبیا، «اجرای حکم توقیف نفتکش گریس ۱ با حدود ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام به بخش خدمات مارشال ایالات متحده و/ یا هر مأمور اجرای قانون محول می شود».

وزیر ارشد دولت محلی جبل‌الطارق پیشتر در خصوص توقیف مجدد نفتکش گریس ۱ گفته بود: «دیوان عالی جبل‌الطارق پس از آزادی گریس ۱، هرگونه اقدام آمریکا با هدف جلوگیری از خروج این نفتکش از منطقه را بررسی می‌ کند و اجرا یا عدم اجرای موضوع در صورت مطرح شدن به رأی دادگاه عالی جبل‌الطارق بستگی دارد. بنابراین، تنها دادگاه می تواند در این خصوص تصمیم گیری کند».

لازم به ذکر است دادگاه عالی جبل الطارق سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان حکم آزادی نفتکش ایرانی «گریس ۱» را صادر کرد.

آزادی نفتکش ایرانی گریس -۱ در جبل الطارق پس از آن صورت گرفت که برخی مقامات محلی این منطقه از مخالفت آمریکا با آزادسازی این نفتکش خبر داده بودند و یک مقام رسمی جبل الطارق گفته بود که واشنگتن خواستار توقیف و مصادره نفتکش ایرانی گریس۱ به نفع آمریکا است.

این در حالی است که به گفته قاضی دادلی، آزادسازی نفتکش ایرانی گریس ۱ با استناد به شواهد و مدارک موجود صورت گرفته است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 26 مرداد 1398، کدخبر: 4694064 ، www.mehrnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها