کد خبر: 23453
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷

شعار سال : هفته گذشته دادگاه عالی نیجریه اعلام کرد شیخ ابراهیم زکزاکیبه همراه همسرش می‌تواند برای پیگیری‌های درمانی به یکی از بیمارستان‌های هند مراجعه کند. این حکم در حالی صادر شد که رهبر شیعیان نیجریه و همسرش در سه سال گذشتهدر بازداشت نیروهای امنیتی بودند و شیخ زکزاکی زیر شدیدترین شکنجه‌ها قرار گرفته بود.

از خطر حمله قلبی تا احتمال ترور در نقطه‌ای نامعلوم

شعار سال : هفته گذشته دادگاه عالی نیجریه اعلام کرد شیخ ابراهیم زکزاکیبه همراه همسرش می‌تواند برای پیگیری‌های درمانی به یکی از بیمارستان‌های هند مراجعه کند. این حکم در حالی صادر شد که رهبر شیعیان نیجریه و همسرش در سه سال گذشتهدر بازداشت نیروهای امنیتی بودند و شیخ زکزاکی زیر شدیدترین شکنجه‌ها قرار گرفته بود.

طبق حکم دادگاه، وزارت امور خارجه نیجریه باید شیخ زکزاکی را آزاد کندتا برای طی روند درمانیبه هند مراجعه کند و بلافاصله پس از ترخیص ازبیمارستان، برایادامه جلساتدادگاهبه کشور بازگردد.

این حکم در حالی است که دولت نیجریه تاکنون به بهانه‌های مختلف از آزادی شیخ و همسرش جلوگیری می‌کردو حتی به وی امکان دسترسی به خدمات درمانی نمی‌داد. این روند ادامه داشت تا اینکه در ماه‌های اخیر وضع جسمانی زکزاکی رو به وخامت گذاشتو نهادهای حقوق بشری خواهان آزادی رهبر شیعیان نیجریه شدند.

همچنین مردم نیجریه در ماه‌های اخیر بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدندکهنیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تجمعات را سرکوب کرده بودند.

عبدالرشید شیهو،عضو جنبش اسلامی نیجریه در گفتگو با خبرنگار حوزه آفریقای گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره روند آزادی شیخ زکزاکی گفت:عصر دوشنبه پروازدرمانی زکزاکی ابتدا به دوبی و سپس به دهلی‌نو انجام شد،زیرا نیجریه پرواز مستقیم به هند ندارد و وی به همراه همسرش مدت کوتاهی در این کشور توقف کردند و با یک هواپیمای دیگر راهی هند شدند.

وی درباره وضعیت سلامتی زکزاکی تصریح کرد: شیخ زکزاکی دچار مسمومیت شدید و حمله قلبی ناشی از گسترش ماده سربی در بدنششده است و به همین دلیلدر هند تحت مداوا قرار می‌گیرد.

**احتمال خطر جانی برای شیخ زکزاکی:

حامد پور رحیم نجف‌آبادی، سخنگوی تیم پزشکی درمان شیخ زکزاکی درباره سفر درمانی رهبر شیعیان نیجریه به هند در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:شیخ زکزاکی ساعاتی پیش از آسمان نیجریه خارج شده و به سمت دوبی حرکت کرده است و ان‌شاالله بعد از تعویض هواپیما، به مقصد دهلی حرکت خواهند کرد.

وی افزود: لازم است از همهعزیزان و دوستان چه در ایران و چه دیگر عزیزان در خارج از ایران کمال تشکر را به جای آورم و پیام سلام و درود و تشکر مسعود شجره، رئیسکمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن و محمدحسن شجاعی‌فرد، نمایندهشیخ زکزاکی در ایران را خدمتتان عنوان کنم. در این مسیر مراحل مختلفی طی شد وبسیاری از تلاش‌ها و اقدامات در حال حاضر که هیچ، حتی شاید با گذشت سالیان نیز قابل ذکر نباشد، البته در صورت امکان بسیاری از موارد به سمع و نظرتان خواهد رسید.

نجف آبادی

سخنگوی تیم پزشکی درمان شیخ زکزاکی تصریح کرد: نکتهقابل توجه در این مرحله که تا حدودی به نتیجه رسیده است، قدرت مقاومت و اتحادی بود کهبه وضوح نشان داده شد.این تازه ابتدای راه است، شیخ با شروط بسیاری مجوز خروج گرفتو در سیر مذاکرات نیز پیچیدگی‌های بسیاری وجود داشت و همچنان وجود دارد. زکزاکیموظف استبعد از درمان به نیجریه بازگرد و موارد دیگری که منتشر شده است و در جریان قرار دارید.

پور رحیم نجف‌آبادی با تأکید برتلاش و کوشش و در کنار آن صبر و بردباری راهبردی انجام شده، گفت:از اقدامات و انتشار اخبار عجولانه که ممکن است به کلیت کار آسیب بزند باید بپرهیزیم، بنده از مجموعه نخستینکسانی بودم که اطلاع داشتم روز گذشته شیخ زکزاکی از کادونا به سمت ابوجا حرکت کرد، ولی بنا بود این موضوع محرمانه باقی بماند؛ حال چگونه کل خبرگزاری‌ها،شبکه‌ها و … خبر را منتشر کردند،دیگر گذشته است، ولی با توجه به نگرانی‌ها از حمله عناصر امنیتی در پوشش مخالفین،عنوان کردن این خبر احتمال خطر جانی برای شیخ را به وجود می‌آورد.

وی افزود: نیروهای امنیتی نیجریه در صورت بروز حادثه جانی برای شیخ زکزاکی می‌توانند مدعی شوند که موضوع رسانه‌ای شده است وحفظ جان شیخ به ما ربطی ندارد و به این ترتیب مسئولیت از دوش نیروهای امنیتی نیجریه برداشته می‌شود.

**مردم به شایعات توجه نکنند:

سخنگوی تیم پزشکی درمان شیخ زکزاکی درباره انتشار برخی شایعات درباره شیخ زکزاکی نوشت:در این مدت بسیاری از اخبار،شایعاتو گزارش‌های ناقص به گوش مردم می‌رسید که اوضاع را پیچیده‌تر می‌کرد.تعداد تذکرات و بیانیه‌های مبنی برجلوگیریاز انتشار مجدد آن اخبارکه به صدا و سیما و خبرگزاری‌هاارسال شد، بسیار قابل توجه بوده و هست.

وی تأکید کرد: همان‌طور که گفتیمتازه ابتدای مسیر است، اعتراضات باید ادامه یابدتا جامعه جهانی متوجه اوضاع شود و دولت نیجریه از موضع خود عقب‌نشینی کند.

حامد پور رحیم نجف‌آبادی درباره روند درمانی شیخ زکزاکی در هند گفت:شیخ زکزاکی ان‌شاالله در بیمارستان «مدانتا»ی هند تحت درمان قرار خواهدگرفت.از دوستان خواهشمندیم فعلاً درباره اخبار و شایعاتی که منتشر می‌شود پیش‌داوری نکنند.تاکنون مشکلات بسیاری بوده که حل شده است و خلاف گزارش برخی رسانه‌ها، دیگر مشکلات نیزقابل حل خواهند بود، زیرا فشارهاهمیشه وجود داردو موضوع تازه‌ای نیست، ولی به لطف خدا همهم شکلات و پستی و بلندی‌های مسیر برطرف خواهد شد.

وی از همه مسلمانان و افرادی که پیگیر وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی هستند خواست تابرای سلامت وی دعا کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار:23  مرداد 1398 ، کدخبر: 410252،www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها