کد خبر: 23175
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵

شعار سال: به یکباره هفته گذشته امریکایی‌ها در اقدامی بسیار عجیب و خارج از عرف بین‌الملل، وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریمی خود قرار دادند. دلیلی که امریکایی‌ها برای این کار خود آورده بودند ساده بود: «ظریف افکار عمومی امریکایی‌ها را مسموم می‌کند.» کاش ظریف زودتر تحریم می‌شد تا زودتر متوجه می‌شدیم به‎‌جای سر

ای کاش ظریف زودتر تحریم می‌شد!

شعار سال: به یکباره هفته گذشته امریکایی‌ها در اقدامی بسیار عجیب و خارج از عرف بین‌الملل، وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریمی خود قرار دادند. دلیلی که امریکایی‌ها برای این کار خود آورده بودند ساده بود: «ظریف افکار عمومی امریکایی‌ها را مسموم می‌کند

کاش ظریف زودتر تحریم می‌شد تا زودتر متوجه می‌شدیم بهجای سر و کله زدن با سیاستمداران، پشت درب‌های بسته و امضای توافق‌نامه و سند همکاری و برجام و غیره و ذالک، محکم‌ترین و نافذ‌ترین سلاح ما «منطق ما» و هدف اصلی، مهم و آسیب پذیرش «افکار عمومی» دنیاست. اکنون تازه متوجه شده‌ایم که سالیان سال است راه را گم کرده‌ایم و باید بسیار زودتر از این، انرژی خود را صرف دیپلماسی عمومی و دیپلماسی رسانه‌ای می‌کردیم، نه دیپلماسی رسمی.

امروزه اساساً سیاست، آنچنان با ارتباطات و به طور خاص با رسانه‌ها گره خورده است که اعمال سیاست و پیشبرد اهداف سیاسی را نمی‌توان بدون استفاده از ابزار رسانه، و تاثیر روی افکار عمومی حتی تصور کرد.

مقوله قدرت، امری ذهنی است و ساختارهای ذهنی و فرهنگی است که به آن معنا می‌بخشد. آنچه توانایی اعمال تغییر یا استحکام در این ساختار ذهنی را بیش از تمام وسایل دیگر دارد، رسانه‌ها هستند.

حوزه مطالعاتی ارتباطات سیاسی، حوزه ایست که محدود به تکنیک‌های استفاده از رسانه‌ها برای رأی آوری در انتخابات نیست، بلکه در تمام طول سال چه برای اجرای سیاست‌های داخلی و چه تأمین منافع کشور در میان دیگر ملت‌ها به کار می‌آید اما متأسفانه این حوزه بسیار مهم در دانشگاه‌ها مغفول مانده است.

وقتی ظریف در مقام پاسخ‌گو در مقابل خبرنگاران زبده‌ای از رسانه‌هایی نظیر ان بی سی و پی بی اس می نشیند، وقتی سوال خبرنگار را می‌شنوی احساس می‌کنی که تمام شد! مُچ ظریف را گرفت و ضربه‌فنی‌اش کرد. پاسخ‌های بسیار کوتاه و در عین حال بسیار محکم ظریف که معمولاً با یک لبخند تمام می‌شود اما هر بیننده‌ای را به شوک یا تحسین وا می‌دارد و آنچه برای جمهوری اسلامی باقی می‌ماند، حداقل منطق قدرتمند ایران برای دفاع از منافع خود در منطقه است. استفاده به‌جا از ساخت‌های زبانی و گفتمانی (نظیر تروریسم اقتصادی به جای جنگ اقتصادی) در کنار چاشنی شوخی‌هایش این مصاحبه‌ها را بیش از پیش برای مردم امریکا دیدنی کرده است.

این که امریکا، منادی آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها، انگِ بستنِ دهان ظریف را به جان می‌خرد و اِبایی از اعلام دلیل خود برای این کار ندارد، نشان‌دهنده این است که این مصاحبه‌ها چنان به هدف زده است که دشمن از شدت ناراحتی و عصبانیت دست به هرکاری برای قطع آن می‌زند و این یعنی نقطه اصلیِ هدف برای فشار روی دشمن همین نقطه است و باید همین مسیر را ادامه داد.

جالب اینجاست که اوایل انقلاب، ارتباط ما با گروه‌های مردمی انقلابی در سراسر جهان بسیار وثیق‌تر از اکنون بود و این مسیر، مسیری نیست که ما در آن بی‌تجربه باشیم.

ارتباط با انقلابی‌های ایرلند شمالی، امریکای جنوبی، و حتی افریقا، پیش از این بسیار بیشتر در دستور کار سیاستمداران و سیاستگذاران بوده است اما اکنون به آن بی‌توجهی می‌شود.

خلاصه کلام اینکه شاید تحریم ظریف، ضربه‌ای به بدنه دیپلماسی کشورمان وارد کرده باشد اما آن ضربه ارزش آن را داشت که بدنه دیپلماسی کشور این درس را فراگیرد که همراهی با افکارعمومی دنیا و مخاطب قرار دادن مردم دنیا از طریق دیپلماسی رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی است که می‌تواند در پیشبرد اهداف انقلاب در سراسر جهان اثرگذار باشد، نه صرفا هم قدم شدن با کری و هم صحبت شدن با موگرینی و امثالهم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری الف ، تاریخ انتشار 21مرداد 98، کد خبر: 3980520041، www.alef.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها