کد خبر: 22725
تاریخ انتشار: جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲:۳۸

شعار سال: محمدصادق حسنی جوریابی از قدرت بسیار زیاد رانت‌خواران در حوزه واردات برنج سخن گفت و در واکنش به اعلام خبر لغو ممنوعیت واردات برنج اظهار داشت: قیمت برنج را در بازار سازمان‌ها و یکسری افراد غیر رسمی تعیین می‌کنند و وزارت جهاد کشاورزی آن‌چنان نقشی در این زمینه ندارد. عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع

واکنش نماینده مردم رشت به لغو ممنوعیت واردات برنج

شعار سال: محمدصادق حسنی جوریابی از قدرت بسیار زیاد رانت‌خواران در حوزه واردات برنج سخن گفت و در واکنش به اعلام خبر لغو ممنوعیت واردات برنج اظهار داشت: قیمت برنج را در بازار سازمان‌ها و یکسری افراد غیر رسمی تعیین می‌کنند و وزارت جهاد کشاورزی آن‌چنان نقشی در این زمینه ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با اشاره به تلاش‌های خود برای حمایت از کشاورزان شالیکار عنوان کرد: بنده در سال نخست ورودم به عنوان نماینده مردم رشت به مجلس، در این کمیسیون مسئله ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را مطرح کرده بودم اما هیچ‌گاه این موضوع را رسانه‌ای نکردم.

نماینده مردم رشت در مجلس رایزنی گسترده خود با وزیر جهاد کشاورزی و دریافت مصوبه ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: بنده نخستین فردی در مجلس بودم که با حجتی در این مورد صحبت کردم و با تحت فشار قراردادن و استیضاح توانستم این مصوبه را از هیئت وزیران بگیرم.

حسنی با اشاره به عملکرد جهاد کشاورزی در حوزه تنظیم بازار برنج و اینکه این وزارتخانه مسئول لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج نیست افزود: مسئله لغو ممنوعیت واردات برنج را به تازگی از صدا و سیما شنیدم؛ قبلاً پیگیر بودم که این مسئله تا زمانی که حل نشده رسانه‌ای نشود اما نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که آن را در اخبار اعلام کردند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه واردکنندگان و ذینفعان از رانت، که وی تعداد آنان را در کشور انگشت شمار خواند قدرت زیادی در تعیین قیمت برنج دارند ابراز داشت: در اسفند سال گذشته قیمت برنج به 20 تا 25 هزار تومان در هر کیلوگرم رسید اما هیچ کس در مورد آن اظهارنظری نکرد.

وی با تأکید بر اینکه با افزایش به یکباره قیمت برنج نه صدا و سیما و نه وزارت جهاد کشاورزی هیچ‌کدام حرفی در این مورد نزدند گفت: با آنکه نرخ برنج در اسفند 97 سیر صعودی به خود گرفت شاهد موضع‌گیری خاصی در این زمینه نبودیم اما همین که امروز محصول کشاورزان وارد بازار شد موضوع لغو ممنوعیت واردات برنج را اعلام کردند.

حسنی با اشاره به اینکه اصلاً نیازی به اعلام بخشنامه لغو ممنوعیت واردات برنج نبود خاطرنشان کرد: این مسئله در دست همان رانت‌خواران و افرادی است که از تغییرات به وجود آمده در بازار برنج سود می‌برند به طوری‌که در اواخر سال گذشته با سیر صعودی قیمت برنج منافع سرشار آن به جای کشاورزان به جیب این افراد رفت.

عضو فراکسیون امید مجلس حمایت از تولید ملی و منافع کشاورزان به ویژه شالیکاران شمالی را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: در طول این مدت از تمام اهرم‌های قانونی نظیر تذکر، سئوال و استیضاح علیه وزارت جهاد کشاورزی استفاده کردم اما نمایندگان همکاری لازم را با بنده برای به نتیجه رساندن این موضوع انجام ندادند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار 17 مرداد 98، کد خبر: 2071526، www.tasnimnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها